Yükleniyor...

Damien Careme, Kara Para Aklama Yasası Hakkında Konuştu

Fransız milletvekili Damien Careme, kara para aklama yasasının kripto ödemelerini engellemeyeceğini söyledi.

damiencareme

Fransız milletvekili Damien Careme, kara para aklama yasasının kripto ödemelerini engellemeyeceğini söyledi.  

Avrupa Birliği’nin önde gelen milletvekillerinden biri olan Careme, Avrupa Parlamentosu’nun mevzuatı oylamasına saatler kala bazı açıklamalarda bulundu. Careme, yeni kara para aklama kurallarının kripto ödemelerini engellemeyeceğinin altını çizdi. 

Ödemeler İçin Sınır Getirilecek

Ekonomi ve Sivil Özgürlükler Komiteleri tarafından görüşülecek olan Kara Para Aklamayla Mücadele Yönetmeliği, ödeyenin kimliğinin belirlenmesinin mümkün olmadığı cüzdanlardan yapılan ödemeler için 1.000 avroluk bir sınır getirecek. 

Yeşiller partisinden Fransız milletvekili Damien Careme, gazetecilere verdiği demeçte: “Kimlik tespiti mümkün olmayan durumlar dışında, kripto işlemlerini kesinlikle engellemiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Parlamento adına yasayı müzakere etmekten sorumlu iki milletvekilden biri olan Careme, metaverse’de kara para aklamaya ilişkin hükümlere de atıfta bulunarak, bankacılık kontrolleri tarafından engellenen kirli paranın başka sektörlere akmasını istemediğini belirtti. 

Oylamanın kabul edilmesi halinde milletvekilleri, yasanın tutarlı bir versiyonunu oluşturmak üzere bloğun üye ülkelerini temsil eden AB Konseyi ile müzakerelere başlayacak. 

Geçen yıl yayınlanan taslakta konsey, bankaların ya da kripto sağlayıcılarının anonimliği garanti eden kripto para birimlerini işlemesini engellemeye çalışmıştı. Ancak Careme, Dash, Monero ve zCash gibi kripto para birimlerinin AB’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliği tarafından zaten yasaklandığı için bir daha yasaklanmasına gerek olmadığını söyledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner