Yükleniyor...

Devlerin Savaşı: Yapay Zeka, Metaverse, Web3

Yapay Zeka, Web3 ve Metaverse sektörleri, günden güne büyüyor, peki ya bu sektörlerin gelişimi, ilgili kripto paralara nasıl yansıdı?

özel içerik

Yapay Zeka, Web3 ve Metaverse sektörleri, günden güne büyüyor, peki ya bu sektörlerin gelişimi, ilgili kripto paralara nasıl yansıdı?

Yakın zamanda birçok şirket Yapay Zeka, Web3 ve Metaverse alanlarına olan yatırımlarını artırdı. Kripto paralarda da büyük bir söz sahibi olan bu alanlar, yükselişleri de beraberinde getirdi. Son bir aylık tabloya bakıldığında, Yapay Zeka, Metaverse ve Web3 bazlı kripto paralarda devasa artışlara şahitlik ettik. Bu gelişmeler, ilgili alanlardaki kripto paralara nasıl yansıdı? En çok hangi sektörle ilgili kripto paralar ön plana çıktı?

Yapay Zekada Neler Oldu?

Yapay zeka teknolojisi, global olarak neredeyse her alanda kullanılmaya başlandı. İnsanlara birçok açıdan kolaylık sağlayan bu teknoloji, şirketlerin yeni göz bebeği haline geldi. Diğer teknolojilere oranla çok daha fazla kullanım alanı ve kolaylığı sunan yapay zeka, kripto endüstrisinde de büyük bir pay sahibi oldu.

Geçtiğimiz günlerde Big Tech firması Microsoft’un başkanı olan Brad Smith, yapay zeka gelişimiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Smith, hükümetlere ve şirketlere yapay zeka konusunda çağrı yaparak, bu alandaki çalışmalarını artırmaları gerektiğini belirtti. Dünyanın önde gelen firmalarının yapay zekaya bu şekilde pozitif bakması, hem bireylere hem de kurumsallara bir kapı açar hale geldi.

microsoft 4

Birkaç hafta önce de teknoloji devi Tesla, yapay zeka eğitimli robotlarını güncelledi. Yapay zeka sayesinde yürüyebilen, eşyaları toplayabilen ve nesneleri tanıyabilen robotlar, dünya çapında bir ilgi yarattı. Özellikle de Tesla’nın sahibinin Elon Musk olması, akıllara kripto paraları getirdi. Kripto paralar ile yakınlığıyla bilinen Musk, hem Tesla’da hem de sosyal medya gönderilerinde kripto taraflı paylaşımlarına devam ediyor.

teslanin

Dünya devi Amazon, yapay zeka faaliyetlerini sıkılaştırdı. Ürün ve müşteri arasındaki mesafeyi en aza indirmek için yapay zeka teknolojisini kullandığını belirten Amazon, yapay zeka teknolojisine bir damga daha vurdu. Amazon’un Kuzey Amerika ve Avrupa Operasyon Hizmetleri Başkan Yardımcısı Stefano Perego’nun Amazon operasyonlarının çeşitli yönlerinde yapay zekanın rol oynadığını belirtmesi, bu alan ile ilgili yakın zamandaki en büyük gelişmelerden biri oldu.

amazon

Gelişmelerin Yapay Zeka Coin’lerine Yansıması

Kısa sürede böylesine bir gelişim gösteren yapay zeka teknolojisi, bu alanla ilgili kripto paraları adeta uçurdu. Bitcoin’e rağmen ayakta durarak değer kazanan yapay zeka coin’leri, yatırımcının ilgi odağı haline geldi. Ayrıca yapay zeka projeleri, genellikle de günün en çok değer kazanan kripto paralaları arasına girmeyi başardı.

Render Token (RNDR) ve SingularityNet (AGIX) Patlama Yaptı!

Yapay zeka bazlı coin’lerden öne çıkan isimler, Render Token (RNDR) ve SingularityNet (AGIX) oldu. RNDR’yi ele aldığımızda, bu kadar kısa zaman aralığında piyasada büyük bir yer kaplaması, yapay zeka coin’lerini öne çıkartan başlıca sebeplerden biri oldu. Yalnızca 11 gün içersinde yüzde 81’e yakın artış gösteren RNDR, yapay zekayla ilgili kripto paraları adeta sırtladı.

Ekran Resmi 2023 05 26 15.23.52

Bu alanda parlayan bir diğer isim SingularityNet (AGIX) odu. RNDR’a oranla daha önceden de bilinen AGIX, son zamanlardaki yapay zeka gelişmeleriyle birlikte alev aldı. Mayıs başında yüzde 43,58’lik bir yükselişe imza atan AGIX, Bitcoin’in geri çekilmesiyle birlikte biraz da olsa değer kaybetmişti. Fakat BTC’nin yukarı yönlü fitilini yakması, AGIX’i tetikleyerek saatler içersinde yüzde 24’e yakın bir yükselişe zemin hazırlamış oldu.

Ekran Resmi 2023 05 26 15.21.47 1

Metaverse’de Neler Oldu?

Bir zamanlar fırtınalar estiren metaverse, Mayıs ayındaki gelişmeler ile tekrardan gündeme geldi. Dünyanın önde gelen firmalarının metaverse destekli çalışmalar yapması, hükümetlerin metaverse destekli adımlar atması gibi birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerden sonra metaverse’ün başlıca coin’lerinde de sıçramalar görüldü.

Metaverse ile ilgili gelişmelerin en çarpıcı olanı, Apple’dan geldi. Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin birleşimi “karma” başlığının kesinleşmesi, metaverse teknolojisini yeniden sahneye çıkardı.5 Haziran’da karma başlığını piyasaya sürmeye hazırlanan teknoloji devi Apple, uzun zamandır sessizliğini koruyan ve popülaritesi giderek azalan metaverse‘ü adeta diriltti.

Ekran Resmi 2023 05 26 15.43.33

Hükümetlerden de destek almaya başlayan metaverse konusu, küresel olarak daha ciddi bir hal almaya başladı. Birkaç gün önce Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing, Metaverse Teknoloji ve Uygulama Yenilik Platformu’nun açılışını yaptı. Nanjing metaverse’e yönelik bu hamlesini, ülke çapında metaverse teknolojisini benimseme ve geliştirmeye teşvik etmek şeklinde nitelendirdi.

Çin

Metaverse’ü üst sıralara taşıyan bir hamle de Çinli teknoloji devi Alibaba Cloud’tan geldi. Avalanche blockchain’i üzerinde Metaverse Launchpad oluşturulacağını belirten Alibaba Cloud, metaverse alanının en büyük destekçilerinden biri oldu. Şirket Cloudverse adlı geliştirme ortamını, şirketlerin müşterileriyle etkileşim kurmanın yeni yollarını denemek ve bulmak için metaverse alanlarını özelleştirmesi ve sürdürmesi için uçtan uca bir platform sağlamak üzere tasarladığını belirtti.

Metaverse furyasına dahil olan Apple, bir zamanlar milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapan Axie Infinity’i App Store’a dahil ettiğini açıkladı. Başta Latin Amerika ile Güney Asya’da kısıtlı bir kitleye açılan Axie Infinity, zamanla diğer ülkelerde de App Store’da aktif hale gelecek. Axie Infinity’nin yaratıcısı Sky Mavis şirketi, play to earn kripto oyununun bundan sonra Apple Store’da yer alacağını belirtti.

Apple

Metaverse Coin’leri, Sessizliğini Bozdu!

Apple, Ali Baba, hükümetler gibi etkenlerin son zamanlarda aktif rol aldığı metaverse, bu gelişmeleri ilgili coin’lerine de yansıttı. Uzun zamandır bir atak yapmayan metaverse coin’leri, yaşanan bu gelişmeler ile birlikte harekete geçti. Özellikle de Axie Infinity’nin (AXS) App Store’a eklenmesi, AXS coin’de devasa artışlar yarattı.

Axie Infinity’nin (AXS) ve Decentraland (MANA) Tekrardan Parladı

App Store’a dahil edilen AXS, sıçrama yaparak anlık 8,50 doları gördü. Yüzde 31,55’lik bir artış gösteren AXS, aynı zamanda uzun süredir düşen trendini kırdı. Temel ve teknik analiz bakımından metaverse coin’lerinin yükselişine öncülük eden AXS, kısa süre sonra bu haber etkisini kaybederek 6,84 dolara çekildi.

Ekran Resmi 2023 05 26 15.59.19

Metaverse denilince akla gelen ilk coin’lerden Decentraland (MANA), 0,54 dolara sıçrama yaparak yüzde 23,24 oranında değer kazanmıştı. Fakat haberlerin etkisini kaybetmesiyle geri çekilen metaversecoin’lerinin başında oldu. Güncel olarak 0,458 dolara gelen MANA, metaverse evrenindeki gelişmeler ile birlikte patlama fırsatı yakalamıştı.

Ekran Resmi 2023 05 26 15.51.12 1

Web3’te Neler Oldu?

Geçmiş dönemlerde patlama yapan Web3 konusu, yakın zamandaki yatırımlar ve yenilikler ile tekrardan güç buldu. Özellikle de oyunlar üzerindeki artı yönleriyle şirketlerin ilgisini çeken Web3, adından söz ettirmeye devam ediyor. Teknolojinin her dakika gelişmesi, oyun sektörünün canlılığı gibi unsurlar, Web3’e olan eğilimi daha da canlı kılıyor.

web3

Web3’ün direkt olarak trend yakaladığı gelişme, Ripple tarafından geldi. Japonya’nın önde gelen finans firmalarından SBI Japan’in Web3 çalışmaları için Ripple ile çalışmaya başlaması, hem Ripple ekosistemi hem de Web3 için büyük bir adım oldu.SBI Japan, hem kripto endüstrisi hem de Web3 hizmetleri kapsamında yeni hamleler olduğunu belirmişti.

Ripple’ın önde gelen ortakları ve SBI Japan, Web3’e yönelik hizmetlerini güçlendirme yolunda çalışmalara başladı. İki tarafında ortak olarak yaptığı açıklama doğrultusunda bu hamle, Web3 ve Ripple aracılığıyla yapılan teklifler de dahil olmak üzere kriptoyla ilgili daha fazla kurumsal müşteriyi çekmeyi amaçlıyor.

stuart alderoty

Web3’le ilgili sıcak gelişmelerden biri, Polygon Kurucu Ortağı Sandeep Nailwal’dan geldi. Web3 oyunlarının kripto endüstrisinin benimsenmesinde büyük bir rol üstleneceğini belirten Nailwal, bu alandaki çalışmaların artırılması gerektiğini vurguladı. Web3 teknolojisinin oyunların gelişimi üzerinde etkileri yalnızca Polygon değil, pek çok ekosistem tarafından farkedilmeye başlandı.

Web3 Coin’lerinde Volatil Hareketler Yaşandı

Web3 bazlı coin’ler, diğer teknoloji alanlı kripto parala göre daha hareketli bir fiyat yapısı sergiledi. Zaman zaman anlık hareketleriyle dikkat çeken Web3 coin’leri, piyasadaki hacmin de kayda değe bir kısmına sahip. Web3 coin’leri arasında öne çıkan isimler Conflux (CFX) ve Stacks (STX) oldu.

Conflux (CFX) ve Stacks (STX), Web3 Coin’lerini Taşıdı

CFX’in Mayıs ayı ortalarında yüzde 53,25 oranında bir artış yaşayarak diğer Web3 coin’lerini tamamiyle solladı. 0,22 dolardan 0,35 dolara anlık olarak yükselen CFX, günler içersinde devasa bir fiyatlama yapmış oldu. Şu an için 0,30 dolardan işlem gören popüler Web3 coin’i, yüksek hacmini koruyor.

Ekran Resmi 2023 05 26 16.13.24

CFX’ten sonra parlayan bir diğer coin ise Stacks (STX) oldu. CFX kadar etki yaratamayan STX, yüzde 23,46 yükseldi. Hatta sert fiyat düşüşleriyle bilinen STX, Web3’teki bu gelişmelerden sonra ayağa kalkarak bir yükseliş ivmesi yakaladı. Haber değerlerinin azalmasıyla tekrardan arka plana düşen STX, güncel olarak 0,59 dolardan alıcı buluyor.

Ekran Resmi 2023 05 26 16.12.58

Hangi Taraf Zaferle Ayrıldı?

Yapay Zeka, Metaverse ve Web3, yakın zamandaki gelişmeleriyle kendi aralarında adeta savaşa girdi. Dünyanın en önemli şirketlerinin bu alanlara yatırım yapması, sektör bazlı kripto paraların fitilini ateşlemişti. Sekörleri karşılaştığımızda, hepsi birbirinden önemli desteklerde, söylemlerde ve faaliyetlerde bulundular.

Kripto paralar şeklinde konuyu değerlendirdiğimizde ise Yapay Zeka teknolojisiyle ilgili Çin’lerin daha çok yükseliş sergilediği, bu yükselişlerin daha da istikrarlı olduğu görülüyor. Metaverse ve Web3 furyasındaki coin’ler, haberlerin üstünden zaman geçmesiyle adeta çöküşe geçti. Fakat Yapay Zeka projeli coin’ler, daha iyi bir performans sergileyerek fiyatı yukarlarda tutmaya çalışıyor. Böylelikle de bu zorlu rekabetin kazananı “Yapay Zeka” oldu.

yapay zeka 1

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner