Yükleniyor...

Dünyanın İlk Sanat Eseri NFT’si Atatürk Fotoğrafı Oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tescil belgesi alan Atatürk'ün NFT formatındaki fotoğrafı, dünyada bir devlet tarafından sanat eseri olarak tescil edilmiş ilk NFT olarak tarihe geçti.

Dunyanin Ilk Sanat Eseri NFTsi Ataturk Fotografi Oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan tescil belgesi alan Atatürk‘ün NFT formatındaki fotoğrafı, dünyada bir devlet tarafından sanat eseri olarak tescil edilmiş ilk NFT olarak tarihe geçti.

Atatürk’ün, gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın’a Çanakkale Savaşı’ndan iki ay sonra hediye ettiği imzalı fotoğrafı NFT’ye dönüştürüldü. Yetmiş yıl önce Afyonkarahisar’daki gazetelerde basılmak için üretilen negatif kopyasıyla pozitif fotoğraf birleştirilip NFT haline getirildi.

Atatürk Fotoğrafı 14 Yıl Özel Kutuda Saklanmış

Kurucusu olduğu Kocatepe Gazetesi’nde Atatürk imzalı fotoğrafı yayımlayan İbrahim Küçükkurt, büyük bir dikkatle sakladığı negatif Atatürk imzalı fotoğrafını, 2007 yılında, o dönem Afyonkarahisar’da muhabirlik yapan Onur Bayram‘a verdi. Negatif fotoğrafın ışık, nem ve zamanın etkisinden zarar görmemesi adına fotoğrafın yıpranmayacağı özel yapım bir kutuda 14 yıl saklayan Bayram, pandemi sürecinde negatif fotoğrafı bilgisayara aktarıp pozitif fotoğraf haliyle yan yana getirerek, dijital fotoğrafı oluşturdu. Oluşturduğu dijital fotoğrafı NFT’ye dönüştüren Bayram, konu hakkında şöyle dedi:

“Pandemi döneminde NFT sanat eserleri popüler hale geldi. En basit anlatımla NFT, sanat eserlerinin dijital tapuları olarak açıklanabilir. Elimdeki bu tarihi fotoğrafı ‘Photo1918’ adıyla NFT’ye dönüştürdüm”

Photo1918’in dünyada bir devlet tarafından sanat eseri tescili almış ilk NFT olduğunu söyleyen Bayram, “Fotoğraf, video ve benzeri yüzbinlerce dijital görsel, her gün NFT’ye dönüştürülüyor. Ancak NFT Atatürk fotoğrafının, diğer milyonlarca NFT’den farkı olması gerekiyordu. Bu nedenle geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne tescil başvurusu yaparak, ‘Güzel Sanat Eserlerine İlişkin Kayıt Tescil Belgesi’ aldım. Böylece Atatürk fotoğrafı NFT’si, dünyanın sanat eseri olduğu belgeli ilk eseri oldu” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner