Yükleniyor...

En iyi 5 Fan Token

Fan token, diğer adıyla taraftar token spor kulüpleri ile taraftarlar arasında etkileşimi artırmak amacıyla çıkarılmış kripto para birimidir.

fan token

Fan token, diğer adıyla taraftar token spor kulüpleri ile taraftarlar arasında etkileşimi artırmak amacıyla çıkarılmış kripto para birimidir. Token sahibi takımlar arasında yerli ve yabancı çok sayıda kulüp yer alıyor. Özellikle Dünya Kupası zamanlarında adından sıkça söz ettiren fan token’lar, inişli çıkışlı yapısıyla kripto piyasasını dönemsel olarak hareketlendiriyor.

Fan token sahibi olan spor kulüpleri arasında; Atletico Madrid, Paris Saint German, Juventus, Barcelona, Roma ve Türkiye’den de Galatasaray ile Trabzonspor gibi takımlar yer alıyor. Bu token’ları alan taraftarlar, Socios platformu üzerinden gerçekleştirilen anketlerde oy vererek destekledikleri takımların alacağı bazı kararlarda fikirlerini iletebiliyorlar. Bunun yanı sıra taraftarlar, fan token’ı yatırım amacıyla da değerlendirebiliyorlar. Böylece hem kulüpler hem de taraftarlar için avantajlı sonuçları olan bir süreç ortaya çıkmış oluyor.

Kısacası taraftar token’ları bir takımın, kulübün veya yıldızın hayranlarına özel olarak sunulan ve sadece bu fan token’larına sahip olanlar tarafından kullanılabilecek özel avantajlar sunar. Bu avantajlar arasında şunlar yer alabilir:

  • Özel içerik erişimi (örneğin, canlı yayınlar, röportajlar, özel etkinlikler)
  • Oyunlar ve yarışmalar için ödüller veya özel fırsatlar
  • Fanlar arasındaki etkileşimi arttırmak için kullanılabilecek bir sosyal araç
  • Takımın, kulübün veya yıldızın performansına göre değer değiştirebilen bir yatırım aracı olarak kullanılabilir.

Peki, piyasa değeri göz önüne alındığında en iyi fan token’lar hangileri?

En İyi 5 Fan Token Listesi

Spor dünyasıyla kripto varlıkları bir araya getiren taraftar token’ları son birkaç yıldır yatırımcısını artırmış durumda. Desteklediği takımın token’ını satın alan taraftarlar aynı zamanda pek çok ayrıcalığa sahip olurken, takım hakkında alınacak kararlarda da söz sahibi olmaktadırlar.

Fan token’larla ilgili güncel gelişmelerin takip edilebileceği çok sayıda internet sitesi mevcut. Bunlar arasında güvenilir ve doğru bilgi veren CoinGecko yer alıyor. CG, taraftar coin’leri ayrı bir kategori olarak listeliyor. Buna göre, piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip 5 fan token şu şekilde listeleniyor:

1. FC Barcelona Fan Token (BAR)

FC Barcelona Fan Token (BAR), Barcelona Futbol Kulübü’nün resmi taraftar token’ıdır. Socios.com ve Barcelona iş birliğinde 22 Haziran 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür. BAR token sahipleri, FC Barcelona tarafından yayınlanan “taraftar kararı” anketlerinde akıllı sözleşme yoluyla oy kullanabilir. Ayrıca token sahipleri, Socios platformuyla etkileşime girebilir (anketlerde oylama, yarışma ve sınavlarda rekabet etme, benzer düşünen kullanıcılarla bağlantı kurma / sohbet etme vb.) ve ödüller kazanabilir.

barcelona

Dolaşımda 6.4 milyon BAR coin dolaşım arzı mevcuttur, toplamda ise 39 milyon adet BAR coin arzı bulunmaktadır.

Barcelona Fan Token en yüksek ATH fiyatı 21 Nisan 2021 tarihinde 72,55 USD olarak kaydedilmiştir. BAR token en düşük ATL fiyatı 12 Mayıs 2022’de 2,50 USD’dir.

FC Barcelona Fan Token’ın takas edilebileceği kripto para borsaları arasında Binance, Bybit, Paribu, Bitget, BKEX, BitMart yer almaktadır.

BAR token güncel fiyatı şu şekildedir:

fc-barcelona-fan-token

FC Barcelona Fan Token (BAR)

1.93 $

2. Paris Saint-Germain Fan Token (PSG)

Paris Saint Germain Fan Token (PSG), Paris Saint Germain’in Socios ile çıkardığı taraftar token’ıdır. Bu token da diğer fan token’larından biri olup, kripto para ve spor dünyasında başarılı olmuş projelerden birisidir.

Ethereum tabanlı ERC-20 token standardında bir kripto para birimi olarak piyasaya sürülen Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), hem yatırım fırsatı sunup hem de taraftarların farklı promosyonlardan faydalanmasını sağlamaktadır. PSG, madenciliği yapılan bir kripto para türü değildir. Ancak “artırılmış gerçeklik”le “token avı” yapılabilmektedir.

piesci

Dolaşımda 3.8 milyon adet PSG coin arzı vardır, toplamda ise 19 milyon adet PSG arzı mevcuttur.

Paris Saint-Germain Token en yüksek ATH fiyatı 27 Nisan 2021 tarihinde 58,79 USD’dir. PSG token en düşük ATL fiyatı 1 Temmuz 2020 tarihinde 3,57 USD olarak kaydedilmiştir.

PSG coin yer aldığı borsalar arasında Binance, Gate.io, Chiliz, Paribu, Bitget, Bybit yer almaktadır.

Paris Saint-Germain Fan Token güncel fiyatı şu şekildedir:

paris-saint-germain-fan-token

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG)

2.74 $

3. Manchester City Fan Token (CITY)

Manchester City Fan Token (CITY), Socios.com ve Manchester City iş birliğinde yaratılmış ve 25 Mayıs 2021 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Ethereum tabanlıdır ve Chiliz altyapısını kullanmaktadır. CITY token ile diğer taraftar token’ları gibi kulüplerin taraftarlarla daha farklı ve yakın bir ilişki kurması amaçlanmıştır. Taraftarların kulüple ilgili bazı kararlarda oy hakkına sahip olmalarını sağlayan CITY, taraftarlarına özel ayrıcalıklardan faydalanma, oyuncularla tanışma gibi fırsatlar sunmaktadır. Taraftarlar, Manchester City Fan Token, sahibi olarak yapılan oylamalara katılarak fikirlerini beyan edebilmektedir.

city fan token

Dolaşımda 5.3 milyon CITY token arzı mevcuttur, toplamda ise 20 milyon adet CITY arzı vardır.

CITY token en yüksek ATH fiyatı 27 Ağustos 2021’de 36,19 USD’dir. CITY en düşük ATL fiyatı 12 Mayıs 2022 tarihinde 3,58 USD olarak kaydedilmiştir.

CITY coin satın alınabilecek kripto para borsaları arasında Binance, Paribu, Chiliz, BingX, OKX, Bybit yer almaktadır.

Manchester City Fan Token güncel fiyatı şu şekildedir:

manchester-city-fan-token

Manchester City Fan Token (CITY)

2.18 $

4. Santos FC Fan Token (SANTOS)

Santos Fan Token, 1912’de kurulan Brezilya merkezli spor kulübü Santos FC’nin Socios.com ortaklığıyla geliştirilen resmi kripto para birimidir. Santos, çıkardığı bu fan token ile maddi bir gelir kaynağı da elde etmeyi hedeflemiştir. Santos FC Taraftarları ve kulüpleriyle etkileşim kurma fırsat bulunmaktadır. Pek çok farklı amaç için Santos coin kullanılabilmektedir. Anketlerde oy kullanabilme hakkı, kulübün yaşamına katılım için kullanılmaktadır.

Ayrıca birçok etkinlik için erişim hakkı elde etmek isteyenlerin Santos coin kullanmaları gerekecektir. Santos, birçok kripto para yatırımcısı tarafından da piyasalarda yatırım amaçlı olarak kullanılmaktadır. Santos ve Binance Pay ile kullanıcıların benzersiz ürünler, maç biletleri, kulüp üyelikleri için ödeme yapabilmeleri sağlanmaktadır.

santoss

Dolaşımda 4.3 milyon Santos arzı mevcutken, toplamda ise 30 milyon adet Santos token arzı vardır.

Santos en yüksek ATH fiyatı 25 Eylül 2022’de 22,34 USD olarak kaydedilmiştir. Santos token en düşük ATL fiyatı 12 Mayıs 2022 tarihinde 1,30 USD’dir.

Santos coin’in yer aldığı borsalar arasında Binance, Gate.io, Binance TR, Bitci, Bitrue, BitMart, Phemex bulunmaktadır.

Santos FC Fan Token güncel fiyatı şu şekildedir:

santos-fc-fan-token

Santos FC Fan Token (SANTOS)

2.93 $

5. Arsenal Fan Token (AFC)

Arsenal Fan Token, Arsenal Futbol Kulübü tarafından yayınlanan bir dijital para türüdür. Bu token, kulüp hayranlarına özel fırsatlar sunar ve hayranların kulüple ilgili kararlara katılmalarına olanak sağlar. Örneğin, hayranlar oylamalar yapabilir, özel içeriklere erişebilir veya özel promosyonlar alabilirler.

Bu token, ayrıca hayranlar arasında ticaret yapılmasına olanak tanır. Yani, hayranlar token’larını kulüp içi veya dışındaki diğer hayranlarla ticaret yapabilirler. Bu ticaret, token’ların fiyatını etkileyebilir veya hayranların token’larını elde etmelerine olanak tanır.

fan token

Dolaşımda 6.2 milyon adet AFC arzı vardır, toplamda ise 40 milyon adet AFC token arzı mevcuttur. AFC en yüksek ATH fiyatı 27 Ekim 2021 tarihinde 8,13 USD olarak kaydedilmiştir. AFC token en düşük ATL fiyatı 12 Mayıs 2022’de 1,03 USD’dir.

AFC coin alınabilecek kripto para borsaları arasında Bybit, Gate.io, Paribu, Bitget, Chiliz yer almaktadır.

Arsenal Fan Token güncel fiyatı şu şekildedir:

arsenal-fan-token

Arsenal Fan Token (AFC)

1.09 $

Veriler ve kripto varlıklar CoinGecko’nun ilgili kategorisindeki piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip olanlar arasından derlenmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner