Yükleniyor...

En İyi 5 Meme Coin Listesi

Meme coinler, kaynağını internette viral olan güncel konulardan aldıkları için bir değerinin olup olmadığı sürekli sorgulanmaktadır.

en iyi memecoinler

Meme coinler, kaynağını internette viral olan güncel konulardan aldıkları için bir değerinin olup olmadığı sürekli sorgulanmaktadır. Meme coin yatırımcıları özellikle son yıllarda hızlı bir artış gösterdi. Örneğin bu coinler arasında en popüler olan Dogecoin, bir Shibu Inu köpeğinin resmiyle ortaya çıkmıştır. CoinGecko verilerine göre ise kripto piyasasında yüzden fazla meme coin mevcuttur.

Meme coinlerin kısa sürede bu denli popüler hale gelmesinin sebepleri arasında hiç kuşkusuz ünlü isimlerin ve sosyal medya fenomenlerinin rolü büyük. Özellikle 2013 yılında DOGE’un ortaya çıkmasının ardından bu coinleri piyasaya sürüp geliştirmek daha kolay hale geldi. Örneğin, Mayıs 2021’de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “My Goats: Max ve Bitcoin” başlığıyla bir keçinin resmini paylaşmıştı. Bu paylaşımdan kısa bir süre sonra Aqua Goat adlı bir meme coininin değeri yaklaşık yüzde 300 arttı.

Yine bilindiği üzere, Elon Musk ne zaman Dogecoin ile ilgili bir tweet atsa mutlaka DOGE fiyatında bir hareketlilik meydana geliyor. Ayrıca, bu coinlerin geliştiricileri fiyatı artırmak için reklamcılık faaliyetlerine de ciddi anlamda mesai harcıyor. Hatırlarsanız, SHIB arzının yarısı Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e verildiğinde Buterin, Hindistan Covid ile Mücadele Vakfına 1 milyar dolar bağışta bulunmuştu.

Peki, piyasa değeri olarak ilk 5’te yer alan meme coinler hangileri?

En İyi 5 Meme Coin

Kripto varlıklarla ilgili güncel piyasa verilerinin takip edilebileceği pek çok web sitesi mevcut. Söz konusu siteler arasında en çok bilinen ise CoinGecko yer alıyor. CG, meme coinleri ayrı bir kategori olarak listeliyor. Buna göre, piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip 5 meme coin şu şekilde listeleniyor:

dogecoin memecoin

1. Dogecoin (DOGE)

Dogecoin anlık, eğlenceli ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi kurmaya karar veren yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilmiş bir kripto paradır. Dogecoin, logosunda ve isminde popüler bir internet meme’i olan ve Doge olarak anılan bir Shiba Inu cinsi köpeği taşır. Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. 6 Aralık 2013’te tanıtılan DOGE, hızlı bir şekilde kendi internet topluluğunu geliştirerek 28 Ocak 2021’de 5,4 milyar USD tutarında bir piyasa değerine ulaşmıştı.

Mevcut durumda piyasa değeri 11 milyar USD olan Dogecoin en yüksek ATH seviyesini 8 Mayıs 2021’de 0,73 USD olarak görmüştür. DOGE en düşük ATL fiyatı ise 6 Mayıs 2015 tarihinde 0,00008 USD’dir.

Dogecoin güncel fiyatı şu şekildedir:

dogecoin

Dogecoin (DOGE)

0.124295 $
shiba inu memecoin

2. Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu, “Ryoshi” takma adı kullanan kişi ya da kişiler tarafından yaratılmış, Ağustos 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Shiba Inu, “merkeziyetsiz topluluk kurma deneyi” olarak tanımlanan bir proje ile tasarlanmıştır ve Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca ShibaSwap adında kendi merkeziyetsiz borsası bulunmaktadır. ShibaSwap’ta SHIB ve diğer kripto paralar alınıp satılabilmektedir.

SHIB oluşturulurken Japonların meşhur av köpeği Shiba ilham olarak alınmıştır. Zamanla Shiba Inu, NFT piyasasında köpek temalı eserler üreten sanatçıları destekleyen ve kurtarma operasyonları için bağış toplayan bir proje haline gelmiştir.

Dolaşımda 590 trilyon SHIB coin arzı mevcutten, toplamda ise 999 trilyon SHIB arzı vardır. SHIB coin en yüksek ATH fiyatı 28 Ekim 2021’de 0,00008 USD’dir. SHIB en düşük ATL fiyatı ise 28 Kasım 2020 tarihinde 0,000000000056 USD olarak kaydedilmiştir.

Shiba Inu güncel fiyatı şu şekildedir:

shiba-inu

Shiba Inu (SHIB)

0.000018 $
babydoge memecoin

3. Baby Doge Coin (BABYDOGE)

Baby Doge, babası olarak görülen Dogecoin topluluğunun hayranları tarafından çıkarılmış bir kripto para projesidir. 2021 Haziran ayında piyasaya sürülen bu varlık, son derece hızlı ve Ethereum’dan daha uygun gas ücretleriyle ön plana çıkmaktadır. BNB üzerine inşa edilmiş olan bu projenin kendine ait bir NFT marketplace’i de mevcuttur. Baby Doge’a sahip olan yatırımcılar bu varlığı hol ettikleri sürece tüm işlem ücretlerinin yüzde 5’i ile ödüllendirilmekte ve pasif gelir elde edebilmektedirler.

160 katrilyon BABYDOGE dolaşım arzı mevcutken, toplamda ise 420 katrilyon Baby Doge Coin bulunmaktadır. BABYDOGE en yüksek ATH fiyatı 16 Ocak 2022’de 0,0000000063 USD olarak görülmüştür. BABYDOGE en düşük ATL fiyatı ise 9 Haziran 2021 tarihinde 0,000000000095 USD olarak kaydedilmiştir.

Baby Doge Coin güncel fiyatı şu şekildedir:

baby-doge-coin

Baby Doge Coin (BABYDOGE)

0.00000000140038 $
dogelon mars memecoin

4. Dogelon Mars (ELON)

ELON coin Dogelon Mars projesinin yerel token’ıdır. Token’ın belirtilen amacı, gelecekteki uzay sömürgecilerinin Mars’ta ve ötesinde kullanabileceği bir “galaksiler arası para birimi” olarak hizmet etmektir. Ancak proje ekibi, geliştirme planlarını özetleyen bir teknik inceleme veya ayrıntılı bir yol haritası yayınlamamıştır. Dogelon’un resmi web sitesi ve Medium gönderileri büyük ölçüde, Elon Musk‘a bir şekilde benzeyen galaksi beyinli bir köpek insansı perspektifinden yazılan, çok gezegenli kolonizasyonu içeren kurgusal arka planlardan oluşmaktadır. Dogelon Mars web sitesine göre, 2420 yılında Mars, Dogelon Mars tarafından yeniden kolonize edilecektir.

ELON coin 55 trilyon dolaşım arzına sahiptir. Dogelon Mars en yüksek ATH fiyatı 30 Ekim 2021 tarihinde 0,0000025 USD olarak kaydedilirken, en düşük ATL seviyesi ise 23 Nisan 2021’de 0,000000017 USD’dir.

Dogelon Mars güncel fiyatı şu şekildedir:

dogelon-mars

Dogelon Mars (ELON)

0.00000016494419 $
floki inu memecoin

5. Floki Inu (FLOKI)

Floki Inu (FLOKI), köpek temalı bir meme coindir. En büyük destekçisi, Elon Musk’ın kardeşi, Kimbal Musk’tır. Proje bunun yanı sıra Million Garden Movement ile de ortaklık kurmuştur. Floki Inu projesi, topluluğun gücünü bir araya getirerek çeşitli faydalar üretmeyi amaçlamaktadır. Yatırımcılarını ödüllendirmek için tasarlanmıştır ve her işlemde daha fazla kazandırmaktadır. Projenin Ethereum ve BNB üzerinde ERC-20 ve BEP-20 akıllı sözleşmeleri ile oluşturulmuş versiyonları bulunmaktadır.

FLOKI, sosyal medyada son dönemlerde popüler konulardan biri haline gelmiştir. Özellikle Elon Musk’ın Dogecoin, Shiba Inu ile başlattığı meme token akımının ardından Floki tweet’leri atması, Floki Inu’nun popülerleşmesine ve yükselmesine öncü olmuştur.

Dolaşımda 9,3 trilyon Floki arzı mevcuttur, toplamda ise 10 trilyon FLOKI arzı bulunmaktadır. FLOKI coin en yüksek ATH fiyatı 4 Kasım 2021 tarihinde 0,00033 USD olarak kaydedilmiştir. Floki Inu en düşük ATL seviyesi ise 6 Temmuz 2021’de 0,00000008 USD’dir.

Floki Inu güncel fiyatı şu şekildedir:

floki

FLOKI (FLOKI)

0.000171 $
bonk inu memecoin

Bonus: Bonk

BONK koduyla bilinen Bonk Inu, Solana’da “insanlar için, halk tarafından” yapılan köpek temalı meme coin olarak tanımlanmıştır. Esasen bir süredir sorunlarla boğuşan Solana ağındaki hacmi yeniden iyileştirmek amacıyla toplam arzın yüzde 50’sini topluluğa aktaran bir projenin parçasıdır.

BONK coin ilk kez 25 Aralık’ta piyasaya çıkmıştır. Piyasaya girmesinden kısa bir süre sonra ise ani bir ilgiyle karşı karşıya kalmıştır. Bunun sebebi ise Solana topluluğunun yeni bir FOMO yaratma ihtiyacı olmuştur. Nitekim projenin ardından yükselişe geçen SOL ile söz konusu ihtiyaç da giderilmiştir.

Dolaşımda 42 trilyon Bonk Inu arzı mevcutken, toplamda ise 99 trilyon BONK arzı vardır. Bonk Coin en yüksek ATH seviyesi 5 Ocak 2023’te 0,0000048 USD’dir. BONK en düşük ATL fiyatı 29 Aralık 2022 tarihinde 0,00000008 USD olarak kaydedilmiştir.

Bonk Inu güncel fiyatı şu şekildedir:

bonk

Bonk (BONK)

0.000021 $

Veriler ve kripto varlıklar CoinGecko’nun ilgili kategorisindeki piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip olanlar arasından derlenmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner