Yükleniyor...

En İyi 5 Metaverse Coin’i

Metaverse coinleri, blockzincir tabanlı platformların, sanal evrenleri desteklemek amacıyla piyasaya sürdüğü kripto para birimleridir.

metaverse coin

Metaverse coinleri, blockzincir tabanlı platformların, sanal evrenleri desteklemek amacıyla piyasaya sürdüğü kripto para birimleridir. Bu coin’ler metaverse evreninin yani sanal gerçekliğin günlük hayata entegre olmasının ardından popüler yatırım araçları arasında yer almaya devam etmektedir.

Gerçek dünyaya bir alternatif olarak düşünülen metaverse, özellikle Facebook’un 2021 yılı sonunda adını Meta olarak değiştirmesi ve metaverse yatırımlarını artırmasıyla teknoloji dünyasının gündemine oturdu.

Metaverse, en basit şekilde sanal dünyalar olarak tanımlanabilir. Ancak bu sanal dünyalar, insanların birbirleriyle ve çeşitli hizmetlerle çevrimiçi olarak etkileşime girmesine olanak tanır. Bu açıdan metaverse, gerçek dünyanın sanal alternatifi olarak düşünülebilir. Metaverse projelerinin gelişmesiyle beraber Metaverse coin’leri ve Metaverse token’ları da oluşmaya başlamıştır.

Blokzincir tabanlı metaverse platformları, kurdukları bu sanal evrenleri desteklemek için çeşitli kripto para birimlerini piyasaya sürmektedirler. Metaverse platformları tarafından çıkarılan bu kripto para birimleri, metaverse coin’leri veya metaverse token’ları olarak anılır.

Metaverse coin, öğelerin sahipliğini kullanıcılara veren NFT’ler başta olmak üzere ilgili platformdaki alım satım işlemlerinde kullanılabilir. Ayrıca bazı metaverse coin’leri, yönetişim token’ı işlevi görmektedir.

En İyi 5 Metaverse Coin

Metaverse coin’leri, sanal dünyada yer alan varlıklara sahip olmak, ödeme yapmak veya oyunlar oynamak gibi işlemler için kullanılabilir. Aynı zamanda, sanal dünyada yer alan varlıklara yatırım yapmak isteyenler için de bir yatırım aracı olabilir. Mateverse coin’lerinin başlıca avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanal dünyada ödemeler için kullanılabilir.
  • Sanal dünyada alınabilecek ürünler ve hizmetler için kullanılabilir.
  • Sanal dünyada yer alan varlıklara sahip olmak için kullanılabilir.
  • Sanal dünyada yer alan oyunlar ve uygulamalar için kullanılabilir.
  • Değeri sanal dünyada yer alan varlıklar ve etkinliklerle ilişkili olarak değişebilir.

Metaverse coin’lerle ilgili güncel gelişmelerin takip edilebileceği çok sayıda internet sitesi mevcut. Bunlar arasında güvenilir ve doğru bilgi veren CoinGecko yer alıyor. CG, metaverse coin verilerini ayrı bir kategori olarak listeliyor. Buna göre, piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip 5 metaverse coin şu şekilde listeleniyor:

1. Internet Computer (ICP)

Internet Computer (ICP), akıllı sözleşmeler ve diğer merkezi olmayan uygulamaların web hızında çalışması için “sınırsız” bir ortam sağlamayı amaçlayan blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir ağdır. İsviçre merkezli kriptografi vakfı DFINITY tarafından başlatılan Internet Computer, Ethereum gibi diğer blok zinciri ağlarının ölçekleme sorunlarını potansiyel olarak çözebilecek önemli altyapı yükseltmeleri sağlar.

ICP, akıllı sözleşme ve veri hesaplamasını ölçeklendirmek, bunları web hızında çalıştırmak ile verileri güvenli, verimli bir şekilde işlemek ve depolamak için tasarlanmıştır. Geliştiricilerin de kullanmasını kolaylaştırmak için yazılım çerçeveleri oluşturmuştur. Internet Computer, token haline getirilmiş İnternet hizmetlerinde, destekleyici merkezi olmayan finansal sistemlerde ve hatta belki de geleneksel kurumsal sistemlerde ve web sitelerinde devrim yaratmayı amaçlamaktadır.

icp

Dolaşımda 280 milyon adet ICP coin arzı mevcutken, toplamda ise 494 milyon adet ICP arzı vardır. Internet Computer token en yüksek ATH fiyatı 10 Mayıs 2021’de 700,65 USD olarak ölçülmüştür. ICP coin en düşük ATL fiyatı 19 Aralık 2022 tarihinde 3,40 USD’dir.

ICP satın alınabilecek borsalar arasında Binance, Paribu, Bitexen, KuCoin, Coinbase Exchange, Kraken, Bitfinex, OKX, Bybit, Gate.io, Huobi yer almaktadır.

Internet Computer token güncel fiyatı şu şekildedir:

internet-computer

Internet Computer (ICP)

9.80 $

2. Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS), blokzincir tabanlı, Pokemon’dan ilham alınarak Ethereum üzerine inşa edilmiş bir oyundur. Oyunun kahramanı olan Axie isimli hayvanların her biri de ERC-721 tabanlı NFT’dir. Her birinin oyunda kendi benzersiz değeri vardır. Doğrudan başka bir Axie ile değiştirilememektedir. Birçok biçim alabilen Axie’lerin 500’den fazla çeşidi mevcuttur. AXS, Axie Infinity oyunu için oluşturulan bir yönetişim token’ıdır. Oyuncular, Axie’ler için savaşabilir, eşya toplayabilir, yükseltebilir ve arazi tabanlı bir krallık kurabilmektedirler.

Tüm oyun verilerine ve Axie genetik verilerine üçüncü kişiler kolayca erişilebilmektedir, bu da topluluk geliştiricilerinin Axie Infinity evreninde kendi araçlarını ve deneyimlerini oluşturmalarına olanak tanımaktadır. Axie Infinity, kısmen oyuncularının sahip olduğu ve işlettiği blok zinciri tabanlı bir ticaret ve savaş oyunu olarak tanımlanmaktadır.

axs coin

Dolaşımda 110 milyon adet AXS coin arzı mevcuttur, toplamda ise 270 milyon adet Axie Infinity arzı vardır. AXS en yüksek ATH fiyatı 6 Kasım 2021 tarihinde 164,90 USD’dir. AXS en düşük ATL fiyatı 6 Kasım 2020’de 0,12 USD olarak kaydedilmiştir.

AXS coin’in yer aldığı borsalar arasında Binance, BtcTurk, Paribu, OKX, Bybit, Kraken, Bitstamp bulunmaktadır.

Axie Infinity güncel fiyatı şu şekildedir:

axie-infinity

Axie Infinity (AXS)

7.01 $

3. Decentraland (MANA)

Decentraland, blockchain teknolojisine dayalı bir sanal dünya ve topluluktur. Kullanıcılar araziler, sanat eserleri ve Benzersiz Tokenlar (NFT) geliştirir ve bunlara sahip olur. Üyeler aynı zamanda platformun Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda (DAO) katılımcı da olur. Decentraland bir DAO olmasıyla topluluğuna projenin yönetişimine katılma gücü verir. Decentraland’in yerel para birimi MANA’dır ve tüm oyun içi varlıklar Ethereum blok zinciri üzerindedir.

MANA bir ERC-20 belirteci olduğundan, herhangi bir Ethereum uyumlu cüzdanda saklayabilirsiniz. Güvende kalmak için Trezor veya Ledger gibi bir donanım cüzdanı kullanmak da diğer seçenekler arasında yer almaktadır. Ayrıca Decentraland akıllı sözleşmeleriyle etkileşim kurmak istiyorsanız, Metamask, MyEtherWallet veya MyCrypto gibi cüzdanları tercih edebilirsiniz.

MANA coin

Dolaşımda 1,8 milyar adet MANA coin arzı varken, toplamda ise 2,1 milyar adet MANA arzı mevcuttur. MANA coin en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021’de 5,85 USD olarak kaydedilmiştir. MANA en düşük ATL fiyatı 31 Ekim 2017 tarihinde 0,009 USD’dir.

Decentraland satın alınabilecek kripto para borsaları arasında Binance, Paribu, BtcTurk, Coinbase Exchange, Kraken, KuCoin, BitFinex, Gemini, Bittrex yer almaktadır.

MANA coin güncel fiyatı şu şekildedir:

decentraland

Decentraland (MANA)

0.398668 $

4. The Sandbox (SAND)

The Sandbox, 2011 yılında kurulmuş merkezi olmayan bir metaverse oyun projesidir. Pixowl şirketi tarafından oluşturulan The Sandbox projesinin arkasındaki isimler, Arthur Madrid ve Sebastien Borget’tir. Blokzincir teknolojisini, oyun dünyasına entegre etmeyi amaçlayan The Sandbox, kullanıcılar tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir sanal dünyadır. The Sandbox, kullanıcıların varlıkları ve oyun deneyimlerini oluşturabildiği, paylaşabildiği ve bundan para kazanabildiği bir oyun ekosistemidir. Ayrıca Ethereum tabanlı bir meta veri deposu olarak da tanımlanmaktadır.

sandbox

Dolaşımda 1,6 milyar adet The Sandbox arzı vardır, toplamda ise 3 milyar adet SAND arzı mevcuttur. SAND coin en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021’de 8,40 USD’dir. Sandbox en düşük ATL fiyatı 4 Kasım 2020 tarihinde 0,02 olarak kaydedilmiştir.

SAND coin satın alınabilecek borsalar arasında Binance, Paribu, Binance TR, BtcTurk, Gate.io, Kraken, Coinbase Exchange, Bitfinex yer almaktadır.

The Sandbox güncel fiyatı şu şekildedir:

the-sandbox

The Sandbox (SAND)

0.396415 $

5. Enjin Coin (ENJ)

ENJ, Enjin şirketinin kurucu ortağı olan, Vitek Radomski tarafından yaratılmıştır. Şirket 2009 yılında kurulmuş olsa da ENJ’nin çıkışı 2017 yılında, piyasaya sürülmesi ise 2018’de gerçekleşmiştir. ENJ, Ethereum altyapısıyla çalışan Enjin Network ağının bir ürünüdür.

Enjin, kullanıcılara web siteleri, oyun içi ürünler ve bu ürünleri takas edebilecekleri sanal mağazalar sunan sosyal bir oyun platformudur. Enjin, oyun sektöründeki deneyimini, blokzinciri ile birleştirerek yazılım geliştiriciler ve oyuncular için benzersiz bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

enjin coin

Toplamda 1 milyar adet Enjin coin arzı mevcuttur ve toplam arzın tamamı dolaşımdadır. ENJ en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021 tarihinde 4,82 USD’dir. ENJ en düşük ATL fiyatı ise 12 Kasım 2017’de 0,01 USD olarak kaydedilmiştir.

ENJ coin’in yer aldığı borsalar arasında Binance, BtcTurk, Paribu, Kraken, Bitfinex, KuCoin, Bitstamp, Bithumb bulunmaktadır.

Enjin Coin güncel fiyatı şu şekildedir:

enjincoin

Enjin Coin (ENJ)

0.228127 $

Veriler ve kripto varlıklar CoinGecko’nun ilgili kategorisindeki piyasa değeri açısından en iyi sıralamaya sahip olanlar arasından derlenmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner