Yükleniyor...

En popüler kripto para ağları hangileridir?

Kripto para piyasasının giderek yükselişi, ağlara olan ilgiyi beraberinde getirdi.

kripto para agları

Kripto para piyasasının giderek yükselişi, ağlara olan ilgiyi beraberinde getirdi.

Bitcoin öncülüğünde yukarı yönlü hareketini sürdüren kripto paralar, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmaya başladı. Özellikle de dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin yarılanması (halving), sektörü daha fazla ön plana çıkardı. Yeni yatırımcıların gelmesi ve var olan yatırımcıların hareketlilik kazanmasıyla beraber pek çok ağ, daha aktif kullanılmaya başlandı. Peki, kripto paralarda günümüzde en çok tercih edilen ağlar hangilerdiri?

ağlar

1- Bitcoin

Bitcoin ağı, blokzincir ağları arasında en güvenli ve merkeziyetsiz bir seçenek olarak konumlanıyor. Bir blok oluşumunun 10 dakika ile 1 saat arasında sürmesi, hız sorunu olarak Bitcoin ağında karşımıza çıkıyor. Bunlara ek oalrak, blokzincir ağındaki yeni blokların oluşturulması ve işlemlerin doğruluk kazanması adına yüksek enerji kullanımı, Bitcoin ağı için son yıllarda önemle vurgulanan bir konu halinde geldi. Hatta ünlü milyarder Elon Musk, geçmiş dönemde enerji problemini ele alarak çarpıcı yorumlarda bulunmuştu.

bitcoin agi 1

2- Ethereum

Ethereum, güncel süreçte en büyük ikinci Katman-1 ağlarından biri olarak sektörde yer alıyor. Ethereum ağının temel yapı taşlarından olan akıllı sözleşmeler, blokzinciri üzerinde belirli sistemlerin üzerine işlendiği ve bu işlemler karşılandığı sürece kendi kendine çalışan hizmet olarak öne çıkıyor.

Ethereum, çıkış sürecinde Bitcoin’e benzer şekilde Proof of Work (PoW) gibi enerji temelli bir yapıya sahipken 2022 Eylül’de Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçerek ağda önemli bir güncelleme gerçekleşti. Bu gelişmeyler beraber Ethereum madenciliği, yüksek enerji kullanan ekipmanladan ziyade Ethereum varlıklarını kilitleyerek doğrulayıcı olarak faaliyet gösteren kişi ve kurumların ağı işletmesiyle çevreci bir blokzinciri haline geldi. 

ethereum dencun

3- Solana

Ethereum katili lakabıyla sektörde yer edinen Solana, düşük işlem ücretleri, yüksek performans ve ölçeklenebilirlik açısından diğer ağlara göre ön plana çıkıyor. Solana ağını önemli kılan bir unsur ise saniyede 65.000 işlem yapabilmesidir.

Solana blokzincirinin yerel token’ı olan SOL, ağdaki işlem ücretleri, doğrulayıcılarla bağlantı ve ağdaki hizmetlerde kullanılıyor. Bunlara ek olarak SOL, çeşitli NFT pazaryerlerinde sık sık tercih ediliyor.

Özellikle de memecoin‘lerin sert yükselişiyle büyük bir talep gören Solana ağı, kripto yatırımcılarının son dönemdeki favori yeri oldu. Solana ağı üzerinde çok fazla işlem gerçekleştirildiği için zaman zaman kesintilere tanıklık ediyoruz.


4- Binance Smart Chain

BNB Chain, açık kaynak kodlu, çoklu zincir özelliğine sahip merkeziyetsiz bir blokzinciri ağı olarak hizmet gösterir. BNB, ağ üzerinde gerçekleşen işlemlerde kullanılıyor. Kısa bir sürede kripto endüstrisinde önemli bir yer edinen en popüler BNB Chain, BNB Beacon Chain (BC) ve BNB Smart Chain (BSC) adı verilen iki blokzincir ağından meydana geldi. BC, BNB Chain’in yönetimininden sorumludur. Bunlara ek olarak, ağdaki stake ve oylamaların yönetildiği ağdır. BSC ise Ethereum Sanal makinesiyle (EVM) uyumlu, çoklu zincir bileşenine sahip ağ olarak çalışır.

binance bnb chain 1 kripto

5- Avalanche

Avalanche, Katman-1 blokzincir ağlarında arasında hızı ve düşük işlem ücretine sahip olmasıyla kendisini gösteriyor. Bunlara ek oalrak, farklı blokzincir ağlarına olan desteğiyle esneklik kazanan Avalanche, varlık transferini kolaylaştırıyor. Bütün bu özellikler, Avalanche ağını merkeziyetsiz finans uygulamaları için tercih edilen bir blokzinciri haline getirdi. Ayrıca Avalanche, merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesine dair sunduğu hizmetler ile sektördeki geliştiriclerin ilgi odağı haline gelmiştir.

avalanche agi

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner