Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Güncellemesinin Planlanan Yayınlanma Tarihi Belli Oldu!

Ağa özellikle Potake of Stake'i (PoS) getiren Ethereum 2.

Ethereum 2.0 Güncellemesi

Ağa özellikle Potake of Stake’i (PoS) getiren Ethereum 2.0 güncellemesinin yedi ay içinde, 3 Ocak 2020’de yayınlanacağı açıklandı.

Bu tarih tam olarak Bitcoin genesis bloğunun 3 Ocak 2009’da çıkarılmasından 11 yıl sonrasına denk geliyor. Ethereum 2.0 araştırmacısı Justin Drake, bu tarihi seçmelerinin nedeninin tam olarak bu olduğunun altını çiziyor.

Ethereum 2.0 Geliştirmeleri

Ethereum 2.0 ile ağın parçalara bölünerek işlemlere devam etmesi sağlanacak. Her ağ parçasına shard adı veriliyor. Bu parçalar kendi halinde işlem geçmişine sahip oluyor. Bu sistemin en önemli faydası ölçeklendirme sağlaması. Ağı yavaşlatabilecek uygulamalar kendi shad’ları içerisinde çalışırken ağın tamamına yük bindirmemiş olacak.

Beacon ve Casper, Ethereum coin’lerinin madenciliğini ve işlemlerini onaylama biçimlerini hedef alıyor. PoW’un aksine PoS’de madencilik bulunmuyor, dolayısıyla blok oluşturma ödülleri de dağıtılmıyor. Bloklar madenciler yerine forger’lar (işleyici ya da bağlayıcı denebilir) tarafından oluşturuluyor ve forger’lara sadece işlem ücretlerinden pay verilerek teşvik sağlanıyor. Her yeni bloğun forger’ları rastgele seçiliyor. Coin’lerini ağa ödünç veren forger’lar verdikleri coin miktarına ve coin’lerinin ne kadar zamandır ağda bulunduğuna göre ödül alıyorlar.

Ethereum Virtual Machine (Sanal Makine) kodlarının seçeneklerini artırarak sanal makinenin sınırlarını genişletiyor. Sanal Makineler bilgisayarların içerisindeki sanal bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Riskli geliştirme ve değişikliklerin denenmesi adına ana bilgisayarı tehlikeye atmadan sanal makineler kullanılabiliyor. Bunun dışında sanal makinelerin birçok kullanım alanı var ancak Ethereum sanal makinesi GAS’a bağlı çalıştığı için şimdilik sınırlı bir işletime sahip.

Ethereum ağının üzerine kurulmuş yeni bir tabaka ağ olan Plasma, Bitcoin Lightning Network’ün Ethereum muadili. LN ve Plasma ödeme, kripto para gönderme gibi işlemlerin yapıldığı ağlar. İşlemlerin doğrudan ana ağ yerine tabaka ağlarda yapılması büyük oranda ölçeklendirme sağlayabiliyor.

Plasma ile çok benzer olarak zincir dışı bir ölçeklendirme sunuyor. Her yapılan işlem için yeni bir kanal açarak ana ağın yükünü hafifletmesi planlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner