Yükleniyor...

Ethereum Merge İçin Geri Sayım Sürerken Bilinmesi Gerekenler

Ethereum Merge yükseltmesi için sayılı günler kala, kripto para sektörü gözünü Ethereum’a çevirdi.

eth

Ethereum Merge yükseltmesi için sayılı günler kala, kripto para sektörü gözünü Ethereum’a çevirdi.

Ethereum ağının Proof-of-Work (PoW) algoritmasından, Proof-of-Stake’e (PoS) geçiş yapmasını sağlayacak olan bu yükseltme, kripto para sektörünün temelden etkilenmesini sağlayacak bir niteliğe sahip.

Ağın PoS’a geçişiyle birlikte Ethereum çok daha az enerji harcayacak. Bilindiği üzere Bitcoin gibi PoW algoritmasını kullanan kripto paralar, yüksek miktarda enerji harcadığından, düzenleyicilerin kıskacı altında. Avrupa Parlamentosu, uzun bir süre boyunca PoW algoritmasını kullanan kripto paraların yasaklanması için çeşitli teklifler hazırladı. Ancak şimdiye kadar amacına ulaşabilmiş değil.

Ethereum Merge Nedir, Ne Vadediyor?

Ethereum Vakfı’nın açıklamasına göre Merge, ağın enerji kullanımını %99,5 oranında azaltacak. Bununla birlikte çekirdek altyapısında daha fazla iyileşme yapılabilmesine olanak tanıyacak.

Yükseltmeyle birlikte PoW ağındaki zorluk seviyesi, yeni blokların madenciliğinin mümkün olmayacağı bir noktaya kadar artmasını sağlayacak. 

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Merge yükseltmesinin yalnızca bir başlangıç olduğunu vurguladı. İlerleyen dönemlerde de yeni güncellemelerin geleceğine işaret etti. Buterin’e göre Ethereum’un yalnızca %40’ı tamamlandı. Ağın PoS’a geçişinin çok ötesinde planlarının olduğunu ve Merge’ün yalnızca ilk aşama olduğunu kaydetti.

Buterin, Merge güncellemesi ile birlikte ağın %55’inin tamamlanacağını düşündüğünü söyledi. Buna ek olarak şu anda saniyede 15-20 işlem yapabilen ağın, %100 olarak tamamlandığında saniyede 100,000 işlem yapacağının altını çizdi. 

Buterin’in bu açıklamaları, Merge yükseltmesinin hem Ethereum hem de kripto para sektörü için ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

Kripto Para Sektörü Merge Konusunda Heyecanlı

Ethereum Merge yükseltmesi, son birkaç yıldır kripto para sektörünün en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Bu sebeple kripto para sektörünün önde gelen kişileri ve kurumları, Merge hakkında görüş belirtiyor.

Digital Currency Group’un kurucusu Barry Silbert, Merge yükseltmesi için oldukça heyecanlı olduğunu dile getirdi.

USDC stablecoin’inin arkasındaki şirket Circle da, ağın PoS’a geçişini desteklediğini ve bunun ardından yalnızca PoS ağını destekleyeceğini kaydetti. Tether de Circle gibi PoS zincirini desteklediğini açıkladı.

CME Group da, Ethereum opsiyonlarını başlattığını açıkladı. Bu gelişme, kurumsal yatırımcıların güvenli bir biçimde Ethereum’a yatırım yapmasına olanak sağlayacak.

Merge yükseltmesi için kripto sektörünün büyük bir bölümü heyecanlı. Bununla birlikte yükseltme ile ilgili çeşitli endişeleri bulunan kişiler de söz konusu.

Bu isimlerden bir tanesi deneyimli trader Avi Felman oldu. Felman, Merge sebebiyle yatırımcıların büyük bir beklenti içerisine girdikleri söyledi. Bunun Ethereum’un orta vadeli performansı için iyi olmadığı görüşünü paylaştı.

Raoul Pal, Ethereum’un Merge yükseltmesinin ardından kurumsal yatırımcılar için daha cazip hale geleceğini belirtti. Çevresel etkileri nedeniyle Bitcoin’in tüm kurumlar tarafından benimsenmediğine işaret eden Pal, Ethereum’un PoS’a geçişiyle birlikte sektörle ilgili bu önyargının ortadan kalkabileceğini söyledi.

CoinShares CSO’su Meltem Demirörs de enflasyonun, yeni sermayenin Ethereum’a girmesini engelleyebileceğini dile getirdi.

Ethereum Merge Ne Zaman? Resmi Tarih Açıklandı

Ethereum Vakfı, Merge yükseltmesi için resmi tarihi 24 Ağustos’ta duyurdu. Buna göre Merge için ilk adım olan Bellatrix yükseltmesinin 6 Eylül’de başlatılacağı açıklandı. Merge yükseltmesinin ise 20 Eylül’e kadar devam etmesi ihtimaller arasında yer alıyor.

Bellatrix yükseltmesi planlandığı gibi 6 Eylül’de başarılı bir biçimde tamamlandı.

Merge yüksetlmesinin ilk adımı olan Bellatrix’in başarılı bir biçimde tamamlandı. Vitalik Buterin, bir aksilik olmadığı takdirde Merge’ün 13-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu. Buterin, ağdaki node’ların güncellemelerini yapmaları gerektiği konusunda da bir hatırlatma yaptı

Burada önemli olan nokta Mergü’e tetikleyen Termina Toplam Zorluk (TTD) değerine ulaşılması olarak karşımıza çıkıyor. Bu değer, 58.750.000.000.000.000.000.000.000 olduğunda ağ, yürütme katmanını konsensüs katmanıyla birleştirecek ve Proof-of-Stake’e geçiş sağlanacak. Bu değere ise 20 Eylül’e kadar ulaşılacağı tahmin ediliyor. Buterin bir aksilik olmaması halinde geçişin 13-15 Eylül arasında gerçekleşeceğini belirtti.

Kripto Borsalarından Merge Açıklamaları Geldi

Kripto para borsası Coinbase, Ethereum Merge yükseltmesinin ardından ortaya çıkabilecek fork’ların değerlendireceğini açıkladı. Borsa ortaya çıkabilecek fork’ların borsada yer alan diğer kripto paralar gibi aynı titizlikle inceleneceğine işaret etti. 

Binance Türkiye de Merge sırasında ortaya çıkabilecek token’lar sebebiyle güvenlik önlemlerini artırmış durumda. Borsa, Merge sırasında ETH yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya alacaklarını bildirdi. Buna ek olarak yeni bir token oluşması durumunda ağdaki 15.540.293 bloğu temel alarak PoW’da kalan varlıkların kullanıcıların hesabına 1:1 oranında yatırılacağını vurguladı.

Paribu da yükseltmenin başarılı bir şekilde tamamlandığına emin olunana kadar Ethereum ve ERC-20 token’larının yatırma ve çekme işlemlerinin durdurulacağını duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner