Yükleniyor...

Ethereum’un Tüm Kurucuları

Ethereum kurucuları dendiğinde akla yalnızca Vitalik Buterin gelse de aslında popüler blokzincir ağının 8 kurucu ortağı vardır.

ethereum

Ethereum kurucuları dendiğinde akla yalnızca Vitalik Buterin gelse de aslında popüler blokzincir ağının 8 kurucu ortağı vardır. Bununla birlikte en çok bilinen isim Buterin’dir ve mevcut durumda aktif olarak ağ üzerinde çalışmaktadır.

Ethereum’u Kim Kurdu?

Ethereum‘un aslında 8 kurucu ortağı vardır. Ağın geliştirilme aşamasında Vitalik Buterin, oluşum sürecini yönlendirmek için en iyi geliştiricileri ve girişimcileri işe almıştır. Bu kişiler projenin kurucu ortağı olmuşlar ve bu başarıya katkıda bulunmuşlardır. Ethereum kurucuları tam liste şeklinde şu şekilde sıralanabilir:

  1. Vitalik Buterin
  2. Mihai Alisie
  3. Anthony Di Lorio
  4. Amir Chetrit
  5. Charles Hoskinson
  6. Gavin Wood
  7. Jeffrey Wilcke
  8. Joseph Lubin
ethereum kuruculari

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin Ethereum blokzincir ağının kurucusu, Rus-Kanadalı yazar ve programcıdır. Buterin, Bitcoin dergisi için yazılar yazarak 2011’den bu yana Bitcoin topluluğunda yer almaktadır. 31 Ocak 1994 doğumlu olan Buterin, dünyanın ikinci en değerli ve tanınan kripto para birimi olan Ethereum’un arkasında deha olarak tanınmaktadır. Vitalik Buterin net serveti hakkındaki tahminler incelendiğinde, ortalama 1 milyar doların üzerinde serveti olduğu kaynaklarda açıklanıyor. Buterin’in ETH servetinin ise 407 milyar dolar üzerinde olduğu biliniyor. Buterin kripto para piyasasındaki geliştiricilerden ve dünyadaki sayılı milyarderler arasında yer alıyor.

Ethereum kuruculari

Mihai Alisie

Alisie, Buterin ile önceki ortaklığı ve ekonomik sibernetik alanındaki uzmanlığı nedeniyle Ethereum’un kurucu ekibinin bir üyesiydi. İsviçre’de Ethereum Vakfı’nın kurulmasında etkili oldu. Ether’in ön satışı için yasal bir çerçeve oluşturulmasına yardım etti ve daha sonra Ethereum Vakfı’nın başkan yardımcısı olarak ortaya çıktı. 2015 yılında Alisie, Akasha adlı kendi Ethereum tabanlı projesini başlatmak için yola çıktı.

Anthony Di Lorio

Anthony Di Lorio

Anthony Di Lorio, Ethereum girişiminin finansal sponsorlarından biriydi. Ekip kar amacı gütmeyen bir iş prensibini seçmeye karar verdikten sonra arka plana geçti. Pasif bir rol seçme kararının ardından Di Lorio, Jaxx dijital cüzdanının arkasındaki şirket olan Decentral’ı kurmadan önce kısa bir süre Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nın baş dijital sorumlusu olarak çalıştı.

Amir Chetrit

Amir Chetrit’in Colored Coins’teki görevi sırasında Buterin ile bir çalışma ilişkisi vardı. Buterin, Chetrit’ten Aralık 2013’te kurucu ekibe katılmasını istedi. Ancak, Haziran 2014’teki bir kurucu ortak toplantısında, diğer ekip üyeleri ve Ethereum geliştiricileri, Chetrit’in girdi eksikliğini sorguladı. Bu toplantıda Chetrit, kurucu ortak konumunu korurken Ethereum geliştirme ile aktif katılımı bırakmayı kabul etti.

charles hoskinson

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson, Aralık 2013’te Ethereum girişiminin CEO’su olarak ortaya çıktı ve ekibin kuruluş için kar amacı gütmeyen bir mimariyi teşvik etmeye karar vermesinin ardından çıkış düğmesine bastı. Bu, Hoskinson’ı Cardano adlı programlanabilir bir blokzincir ekosistemi versiyonunu yaratmaya teşvik etti. Platform şu anda Ethereum’un tahtına en büyük rakip blokzincirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Gavin Wood

Gavin Wood, Ethereum’un erken gelişim aşamasında katkıda bulunanlardan biriydi. Programlama katkılarının bir sonucu olarak kurucu ortak konumunu kazandı. İlk Ethereum test ağını yarattı ve hatta projenin sarı belgesini, yani Buterin tarafından yayınlanan orijinal tanıtım belgesinin teknik özelliklerini yayınladı. Wood ayrıca ekosistemin ana programlama dili olan Solidity’yi önerdi. Wood mevcut durumda Web3 Foundation ve Polkadot blokzincir ağı üzerinde çalışmaktadır.

ethereum kuruculari 1

Jeffrey Wilcke

Wood gibi, Wilcke de yalnızca programlama katkılarından dolayı kurucu ortak oldu. Ethereum’u keşfettiğinde MasterCoin üzerinde çalışıyordu. Platformun Google Go sürümünü bağımsız olarak yazmaya başladı. Şu anda oyun geliştirme stüdyosu Grid Games’e odaklanıyor.

Joseph Lubin

Joseph Lubin, Ethereum ekibine katılmadan önce çeşitli alanlarda zengin bir deneyim biriktirmişti. Daha sonra, Ethereum ekosistemini kullanmak isteyen blokzincir girişimleri için bir inkübatör görevi gören kendi kar amacı gütmeyen şirketi ConsenSys’i kurdu. Ayrıca, Ethereum’un yıllar boyunca güvence altına aldığı bazı yüksek profilli ortaklıklarda da etkili olmuştur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner