Yükleniyor...

Graf Bitcoin’in Altcoin’lere Karşı 4 Rekabetçi Avantajını Anlattı

Konrad S.

Konrad S. Graf Bitcoinin avantajlarından bahsetti.

Konrad S. Graf, Bitcoin’in avantajlarından bahsetti. Bitcoin (BTC), geleceğini standart olarak garanti altına almak dışında, birçok önemli alanda diğer kripto para birimlerine göre daha büyük başarılar sağladı.  1 Ocak’ta yayınlanan Eurasia Review ile yapılan iki bölümlü röportajın ikinci bölümünde Konrad S. Graf,  Bitcoin’e özgü birçok “rekabet avantajı” olduğunu vurguladı. Graf, Bitcoin’in diğer Altcoin’lere olan 4 avantajını anlattı.

Ekonomik Kıtlık

Bitcoin, büyük ölçüde sabit arzı nedeniyle -kripto para birimleri de dahil olmak üzere- diğer para biçimlerine karşı kazanmaktadır. Graf, “Bitcoin’in en büyük rekabet avantajı… birim üretimini kontrol etmek için yöntemlerinin göreceli güvenilirliği olan yeni baskıyı kısıtlama yeteneğidir” dedi. Bitcoin’in arzı manipüle edilemez ve azami ihracı (21 milyon birim) seyreltilemez. Hiçbir varlık, ağdaki aktif bilgi işlem gücü açısından ne kadar güçlü olursa olsun, tasarrufları arttırarak tasarruf sahipleri tarafından tutulan mevcut BTC’nin değerini azaltamaz. Bu, Ethereum (ETH) ve XRP gibi değişken bir kaynağı olan kripto para birimlerinin yanı sıra tüm fiat para birimlerinin tam tersidir.

Apolitik Değer Aktarımı

Graf, Bitcoin’in fiat üzerindeki avantajlarını kapsamlı bir şekilde inceleyen Saifedean Ammous’un popüler kitabı “Bitcoin Standardı”ndan da bahsediyor. Kitapta Bitcoin’in aracılara ihtiyaç duymadan bir yerleşik para birimi olarak nasıl işlev görebileceği hakkında açıklamalar yapılıyor. Graf, “Ammous, Bitcoin’in en rekabetçi uygulamalarından bazılarını bulabileceği – çoğu insan için oldukça gizemli – yerleşim alanında olduğunu savunuyor. Bu sadece ortak bir politik olmayan para birimi değil, aynı zamanda SWIFT sistemine ve mevcut veya ortaya çıkan diğer rakiplere doğrudan rakip olabilir” diye açıklıyor. Graf, şöyle devam ediyor: “Geleneksel sistemlerin de siyasallaştırıldığı bir dünyada Bitcoin, rakip güç bloklarının hiçbiri tarafından kontrol edilmemesi anlamında ‘tarafsız’ olma avantajına sahiptir, bu da herkesin potansiyel olarak katılabileceği anlamına gelir.”

Teknik Yetenek

Graf, büyük altcoinlere karşı Bitcoin’in teknik gücünün pazar lideri olarak pozisyonunu korumasına yardımcı olduğunu dile getiriyor. Haberlerde de sık sık bildirildiği gibi, hash oranı tek başına Ethereum veya benzeri birimlerden daha iyi bir ilerleme derecesi elde etmiştir. Bu özellik ayrıca Bitcoin’i çok benzer özelliklere sahip taklitçilerden ayırıyor.

Graf: Zayıf Noktaları Yok

Merkezileştirme konusunda, Bitcoin’in “kurumsal” blok zincirlerine göre son bir avantajı, siyasi aktörlerin hedefleyebileceği zayıf noktalarının olmamasıdır. Bu fayda, Facebook’un Libra’sının topladığı küresel tepki ile daha da belirgin hale geldi. Graf Libra’ya atıfta bulunarak, Bitcoin için “Sorgulama için Washington’a çağrılacak bir CEO yok” ifadelerini kullandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x