Yükleniyor...

Günün öne çıkan kripto paraları hangileri oldu? 16 Mart 2024

Solana çılgınlığının gündemi meşgul ettiği bugünlerde, hafta sonuna hareketli giren kripto paralar hangileri oldu?

gunun once cikanlari 16 mart

Solana çılgınlığının gündemi meşgul ettiği bugünlerde, hafta sonuna hareketli giren kripto paralar hangileri oldu?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz gün 65.600 doları test etti. Gerçekleştirdiği sert düşüş ile altcoin’lerde de geri çekilmelere yol açan BTC, piyasa döngüsünü farklı bir boyuta taşıdı. Daha önce boğa iştahıyla genel kripto para piyasasına talep bulunuyordu. Ancak son günlerde BTC’nin de zayıf görünümü yatırımcıları dar alanda işlem yapmaya itti.

Kripto yatırımcıları, dar alanda hareket ederken gözünü Solanaya dikti. Solana, yıllar sonra ilk defa bu kadar yoğun bir ağ aktivitesiyle karşı karşıya kaldı. Solana ağında yer alan memecoin’ler ise son günlerin en popüler konu başlığı haline geldi.

 Peki son 24 saatte en çok hangi kripto paralarda hareketlilik yaşandı?

bitcoin dusus piyasalar

Günün yükselen kripto paraları

Solana ekosistemine artan talep ve insanların çılgınca Solana ağında memecoin alıp satması, Jupiter Exchange’e (JUP) yaradı. Solana ağının merkeziyetsiz borsası JUP, günün en çok yükselen kripto parası oldu. JUP, son 24 saatte yüzde 55 yükseldi. Popüler kripto paranın piyasa değeri ise 2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

JUP grafik

Günün en çok yükselen kripto paraları listesinde ikinci sırada Pyth Network (PYTH) oldu. PYTH, son 24 saatte yüzde 32 oranında artış kaydetti ve 1,68 milyar dolar piyasa değerine erişti. 1 dolar psikolojik direncini aşan PYTH, kısa sürede 1.10 doların da üzerine çıktı. Solana ekosistemi, Oracle projesi PYTH’ye de yaradı.

PYTH grafik

Listenin üçüncü sırasında ise son 24 saatte yüzde 29’luk bir yükseliş gerçekleştiren Sei (SEI) yer aldı. Popüler katman-1 projesi, Solana çılgınlığının ortasında güçlü kalmayı ve zirveye yerleşmeyi başardı. SEI, son 24 saatte 1,54 milyar dolar işlem hacmi gerçekleştirdi ve 2,92 milyar dolar piyasa değerine ulaştı.

SEI grafik

Günün kazananları listesinde dördüncü sırada ise Fantom (FTM) yer alıyor. FTM, son 24 saatte yüzde 25’in üzerinde yükseliş gerçekleştirdi. FTM’nin işlem hacmi, son 24 saatte 533 milyon doları buldu. Eskilerin yakından tanıdığı kripto para birimi 2,715 milyar dolar piyasa değerine sahip durumda.

FTM grafik

Günün en çok kazanan kripto paraları listesinde beşinci olan isim ise Aptos (APT) oldu. Türk yatırımcıların da favori kripto parası APT, son 24 saatte yüzde 17’lik bir yükselişe imza attı. APT, 6 milyar dolar piyasa değerine merdiven dayadı. Özellikle Solana’daki para başka ekosistemlere kayarsa APT’nin yükselişi daha da ivme kazanabilir.

APT grafik

Günün en çok düşen kripto paraları

Son 24 saatin en çok düşüş yaşayan coin’i yüzde 9 ile dogwifhat (WIF) oldu. Solana ağındaki popüler memecoin WIF, BTC’nin destek seviyelerini test etmesiyle ve bünyesindeki yatırımcıların başka memecoin’lere yönelmesiyle değer kaybetti. Solana ağındaki yeni memecoin furyası, WIF gibi eski memecoin’leri unutturdu.

WIF grafik

Günün en çok değer kaybeden coin’ler sıralamasında ikinciliği ise Pepe (PEPE) aldı. PEPE, son 24 saatte yüzde 5’lik bir değer kaybı yaşadı. Solana memecoin furyası, yatırımcıların ilgisini PEPE’den çekmesine neden oldu. Popüler memecoin, son 24 saatte 1,5 milyar dolar işlem hacmi elde etti.

PEPE grafik

Kaybedenler listesinin üçüncü sırasında yer alan isim ise Floki (FLOKI) oldu. FLOKI, son 24 saatte yüzde 1,60 oranında değer kaybetti. FLOKI’nin düşüşü de benzer şekilde Solana ekosisteminin öne çıkmasıyla bağdaştırıldı. FLOKI, son 24 saatte 811 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

FLOKI grafik

Son 24 saatlik veriye göre en çok düşüş yaşayan dördüncü kripto para birimi SATS (1000SATS) oldu. BRC20 coin’lerinden birisi olan 1000SATS, yüzde 0,78 oranında değer kaybı yaşadı. Popüler kripto para birimi 91 milyon dolar işlem hacmi elde etti. Proje yüksek piyasa değeri nedeniyle daha fazla düşüş yaşayabilir.

1000SATS grafik analiz

Son 24 saatte en çok düşüş yaşayan kripto paraların beşincisi ise Bitcoin SV (BSV) oldu. Bitcoin fork’larından birisi olan BSV, lider kripto para biriminin düşüş yaşamasıyla sallandı. BSV’deki düşüş, son 24 saatte yüzde 0,50 oranında gerçekleşti. Ayrıca BSV, 137 milyon dolar piyasa değeri elde etti.

BSV grafik

Kripto para piyasasında ilgi Solana ekosistemine kaymış durumda. Solana ağında neredeyse günde yüzlerce memecoin piyasaya sürülüyor. Yatırımcılar hızlı kazanç elde etmek amacıyla SOL alıyor ve merkeziyetsiz borsalara transfer ediyor. Parabolik bir yükselişe geçen SOL, beraberinde ekosistemini de yükseltiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner