Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi

Herkese iyi haftalar, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ABD tarafında beklentinin altında gelen Tüketici Fiyat Endeksi verileri ile piyasalar biraz daha rahat nefes aldı.

Herkese iyi haftalar, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ABD tarafında beklentinin altında gelen Tüketici Fiyat Endeksi verileri ile piyasalar biraz daha rahat nefes aldı.

Yıllık TÜFE %3 artarak Temmuz 2022 sonrasında en düşük ilerlemesini gerçekleştirdi. Gıda ve enerji kalemini hariç tutan ve Fed’in enflasyon ölçütünde kullandığı en önemli gösterge gelen Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi ise %4,8 artarak 2021’den bu yana en düşük  artışını gösterdi.

Ekran Resmi 2023 07 16 17.11.35

Enflasyonun %3’e inmiş olsa da Fed’in %2 hedefinden hala yüksek ve CME FedWatch Tool’a göre 26 Temmuz’daki FOMC toplantısında %93 olasılıkla 25 baz puanlık bir artış beklenmeye devam ediyor.

TÜFE verisi sonrası konuşma yapan St. Louis FED Başkanı James Bullard; Enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve erkenden geri adım atılmaması gerektiğine dair şahin açıklamalarda bulunmuştu. Bir kaç gün sonra ise Bullard 14 Ağustos’ta istifa edeceğini açıkladı.

Kripto para piyasaları tarafında ise oldukça güzel haberler aldık. SEC, BlackRock, VanEck, Invesco, Fidelity ve WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvuru dosyalarını incelenmeye almak üzere kabul etti. Olası bir spot Bitcoin ETF kabulu ile kripto para piyasalarının aradığı can suyu olan likidite gelmeye başlayacak.

Bloomberg tarafından hazırlanan Bitcoin spot ETF başvuruları tarihlerini Coinkolik Twitter sayfasından alıntıladığım twit ile görebilirsiniz:

Bir diğer güzel haber ise Ripple tarafından geldi. Tam 2.5 yıldır devam eden dava sürecinde, sonlara yaklaşırken yargıç Ripple’ın XRP borsa satışlarının federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar verdi. Uzmanlar, XRP’nin menkul kıymet olarak değerlendirilmemesinin diğer kripto paralar için de bir emsal oluşturacağını belirtti.

Özet karar ile beraber XRP %99,15’lik bir artış gördük. Bu dava önemli çünkü bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda SEC ADA, SOL ve MATIC’inde içinde bulunduğu 13 coinin menkul kıymet olduğunu belirtmişti. Eğer dava Ripple lehine sonuçlanırsa regülasyon sürecinde bir kılavuz niteliği de taşıyacak.

Bu hafta ekonomik takvimde yoğun veri akışı bulunmuyor. Çin büyüme verisi, İngiltere Tüfe verisi, ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve TCMB faiz kararını takip edeceğiz.

Ekonomik Takvim

17 Temmuz 2023 Pazartesi

Çin – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık)  Beklenti: %7,3 Önceki: %4,5 05.00

19 Temmuz 2023 Çarşamba

İngiltere – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %5,5 Önceki: %6,1 12.00

20 Temmuz 2023 Perşembe

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 243k Önceki: 237k – 15.30

Türkiye – TCMB Faiz Oranı Kararı – 14.00

Bitcoin Teknik Analiz 

Ekran Resmi 2023 07 17 16.01.57

Bitcoin 29.400 – 31.400 dolar seviyeleri arasında yatay harekete hareketine devam ediyor. Günlükte 31.400 dolar seviyelerinde mum kapanışların gelmedikçe, fiyat aşağı doğru ilerlemeye meyilli olacaktır. 29.572 dolar seviyesi ilk key zone bölgemiz. Fiyat burayı kırabilir ve yukarı doğru destek alabilir ancak yeterli likidite alamazsa bir diğer key zone bölgemiz olan 28.300 seviyesine kadar geri çekilmek isteyebilir.

Crypto Related ETF

Hazır gündemi spot BTC ETF’i bolca meşgul ederken, hali hazırda kripto ile ilişkili ETF’lere göz atalım. Bu gösterge Bitcoin, Ethereum ve seçilen sermaye piyasası varlıkları arasındaki fiyat dalgalanmalarını karşılaştırır.

Ekran Resmi 2023 07 16 21.28.29

Yukarıdaki grafik, 2023 yılı başından itibaren geleneksel finans varlıkları ile kripto para piyasasının varlıkları tarafından elde edilen getirileri karşılaştırmak için kullanılır. Fiyat performansını göstergesi, yatırımcıları, en yüksek ve en düşük getiriye sahip yatırımları belirlemesini sağlar.

CoinGecko Verilerine Göre Geçtiğimiz Haftanın Top 100 İçerisinde En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. XRP (XRP)
  2. Stellar (XLM)
  3. Compound (COMP)
  4. Solana (SOL)
  5. Synthetix Network (SNX)

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Para Haberleri

ABD Hükümeti, 9.825 adet Bitcoin (BTC) transfer etti!

Popüler onchain şirketi olan Lookonchain, kritik bir rapor yayınladı. Son yayınlamış olduğu raporda ABD Hükümeti’nin BTC transfer hareketlerini değerlendiren şirket, dikkatleri çekti. 13 saat önce 9.825 adet BTC (297,6 milyon dolar), hareket ettiren hükümet, 2 yeni cüzdana aktarım yaptı. Bir cüzdana 8.200 adet BTC (248 milyon dolar), diğer cüzdana ise 1.625 adet BTC (49 milyon dolar) aktarıldı.

XRP davasında çıkan karar Ripple’ı sevindirdi

Ripple, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple Labs aleyhine 2020 yılına kadar uzanan bir davada, Yargıç Analisa Torres 13 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını belirterek şirket lehine karar verdi.

SEC, BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusunu kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aylarda spot Bitcoin ETF başvurusu yapan BlackRock’ın bu hamlesine yanıt geldi. SEC, BlackRock tarafından yapılan başvuruyu kabul etti. Bu durumun SEC’in BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusunu onayladığı anlamına gelmediğini belirtelim.

Thodex’in kurucusu hapis cezasına çarptırıldı

Kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer, “kaçakçılık” suçundan yargılandığı davada 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması da kararlaştırıldı.

Elon Musk, xAI’ı duyurdu

Kripto para topluluğunun sevdiği isimlerden olan Elon Musk geçtiğimiz dönemlerde yapay zekanın işleyişi hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamalarında yapay zekanın bugünkü işleyişinin insanlık açısından tehlikeli olduğunu vurgulayan Musk, bu alanda da bir girişimle karşımıza çıktı.

Yapay zeka girişiminin adını xAI olarak belirleyen Musk, veri toplama ve gizlilik konularında rakiplerinden daha farklı olma misyonunu taşıdığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner