Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi • Coinkolik
Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi

Bu hafta veri akışı yoğun, piyasalar, ABD tarafından gelecek istihdam verileri ile Fed’in enflasyon ölçümünde baz aldığı Çekirdek Kişisel Tüketici Giderleri (PCE) verisine odaklanacak.

Coinkolik Kopyasi 5

Bu hafta veri akışı yoğun, piyasalar, ABD tarafından gelecek istihdam verileri ile Fed’in enflasyon ölçümünde baz aldığı Çekirdek Kişisel Tüketici Giderleri (PCE) verisine odaklanacak. 

Herkese iyi haftalar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Salı günü işveren anketine dayalı İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı JOLTS verilerini alacağız. Çarşamba günü Almanya tarafından gelecek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi ve ABD tarafında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisine odaklanacağız. Büyüme verisi resesyon riskine karşı fikir edinmemizi sağlayacağı için, dikkat etmemiz gereken önemli bir konu. 

Perşembe günü ise Euro bölgesi TÜFE ve ABD tarafında PCE verisini alacağız. Cuma günü ise işsizlik oranı, ortalama saatlik kazançlar, tarım dışı istihdam verilerini alacağız.

Fed Başkanı Powell, Jackson Hole toplantısında enflasyon hedefinin %2’ye indirmekte kararlı olduklarını ve gerekirse ek faiz artışlarına ihtiyaç duyulacağı vurgusunu yapmıştı. Öte yandan iş gücü piyasasında beklendiği gibi soğumadığına dair işaretlere dikkatli olduklarını ve de verileri yakından takip edeceklerini belirtmişti. Beklenti üzerinde gelecek veriler, riskli piyasalardan kaçışa zemin hazırlayabilir ve DXY’de pozitif etki sağlayabilir.

Kripto para piyasalarında ise hacimlerin oldukça düşük olduğunu gözlemliyoruz. Bitcoin haftalık kapanışında yukarı dönüşe dair bir sinyal alamadık.

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para brokerlerine yönelik merakla beklenen düzenleme önerilerini yayınladı. Özellikle bireysel doğrulayıcıları ve madencileri muaf tutmayı seçti.Kurallar kabul edildiği takdirde 2025 vergi yılı için 2026’da yürürlüğe girecek. Topluluk bunu hoş karşılamadı.

2 Eylül’de SEC Blacrock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunu ertelerse eğer aradığımız kan için daha fazla zaman beklememiz gerekebilir.

Kilit açılımlarına da göz atalım:

Ekran Resmi 2023 08 28 15.12.05

Ekonomik Takvim

29 Ağustos Salı

ABD – İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) Beklenti: 9.793M – 17.00

30 Ağustos Çarşamba günü saat 15:30’da 

ABD – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik) Beklenti: %2,4 Önceki: %2,0

ABD – ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği Beklenti: 195k Önceki: 324k – 15.15

ADP Ulusal İstihdam Raporu; yaklaşık 400.000 ABD çalışanının bordro verilerine dayalı olarak hazırlanan, tarım dışı, özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsüdür. Devlet verilerinden iki gün önce açıklanır ve devletin tarım dışı bordro raporu öncesi iyi bir gösterge olarak nitelendirilebilir.

31 Ağustos Perşembe

Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %5,1 Önceki: %5,3 – 12.00

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 235k Önceki: 230k – 15.30

ABD – Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık) Beklenti: %4,2 Önceki: %4,1 15.30

1 Eylül Cuma

ABD – İşsizlik Oranı Beklenti: %3,5 Önceki: %3,5 – 15.30

ABD – Tarım Dışı İstihdam Beklenti: 170k Önceki: 187k – 15.30

ABD – Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) Beklenti: %0,3 Önceki: %0,4 – 15.30

Bitcoin Teknik Analizi

Ekran Resmi 2023 08 28 15.17.31

Hacimlerin oldukça düştüğü bir haftada Bitcoin 25.800 – 26.800 dolar seviyeleri arasında yatay harekete hareketine devam ediyor. Günlük grafikte mavi çizgi ile belirttiği 26.800 seviyeleri üzerinde mum kapanışları gelmedikçe bir sonraki durağı olan 28.300 dolar seviyelerine ilerlemesi mümkün olmayacaktır. Aşağı doğru olası bir hareket için yeşil kutu ile belirttiğim 25.560 – 25.720 dolar seviyelerini kaybetmemesi gerekiyor. Bölge kaybedilirse bir alt seviyeler olan 21.900 – 23.550 dolar seviyelere doğru hareket edebilir.

Bitcoin: Spent Output Profit Ratio (SOPR)

Ekran Resmi 2023 08 28 05.41.48

Makro piyasa duyarlılığı içerisinde, belirli bir zaman diliminde gerçekleşen kar ve zararlar hakkında bilgi sağlar. Zincir üzerinde taşınan tüm kripto paralar için gerçekleşen kârın derecesini yansıtır.

SOPR göstergesi aşağıdaki çerçevede değerlendirilebilir:
1’den büyük SOPR değeri, satışların ortalamada kârla gerçekleştiği anlamına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan yüksektir).
1’den küçük SOPR değeri , satışların ortalamada  zararla gerçekleştiği anlamına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan düşüktür).
Tam olarak 1 olan SOPR değeri, kar ve zarar eşittir.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. Rollbit Coin (RLB) %31,7
  2. dYdX (DYDX) %15,6
  3. Toncoin (TON) %9,2
  4. Bitcoin Cash (BCH) %3,6
  5. Mantle (MNT) %2,7

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Para Haberleri

Pepecoin ekip üyeleri 16 milyon dolar çaldı

24 Ağustos’ta PEPE’nin fiyatı, topluluğun projeye ait multisig cüzdanından 16 milyon dolar değerinde PEPE’nin çekildiğini ve birkaç borsaya gönderildiğini tespit etmesinin ardından, potansiyel bir dolandırıcılık korkusuyla yaklaşık yüzde 15 oranında düştü.

Projenin kalan son ekip üyesi, “Daha sonra, PEPE ile ilişkilerini sonlandırmak amacıyla kendilerini multisig’den çıkardılar. Ayrıca, tüm sosyal medya hesaplarını sildiler ve bana ‘multisig güncellendi, artık tam kontrol sizde’ şeklinde bir mesajdan başka bir şey bırakmadılar.” diyerek sözlerini tamamladı.

Fed Başkanı Powell, Jackson Hole’da konuştu: Daha fazla faiz artışına hazırız

Fed Başkanı Powell, “Bizim görevimiz enflasyonu düşürmek. Enflasyon sürdürülebilir yüzde 2 hedefine hareket edene kadar faizlerin kısıtlayıcı seviyede tutma niyetindeyiz. Enflasyonu daha da yavaşlatmak için Fed ek faiz artırımlarına ihtiyaç duyabilir” ifadelerini kullandı.

Powell, yeniden faiz artışı konusunda dikkatli davranacaklarını belirterek, “Enflasyonun düşürülmesi için daha yumuşak işgücü piyasası gerekli olabilir. Fed, ekonominin beklendiği gibi soğumadığına dair işaretlere karşı dikkatli. Bir sonraki faiz kararı verilere bağlı olacak” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan kripto düzenlemesi hamlesi

Önerilen kurallar uyarınca, kripto brokerleri, geleneksel yatırımlar için olduğu gibi muamele görecekler. Bu, vergi mükelleflerinin kazançlarına ilişkin vergi borcu taşıdığı gibi, zararlarını da düşebilecekleri anlamına geliyor. Yeni kurallara göre, komisyoncuların vergi mükelleflerinin önerilen kurallara uygun olarak vergi borcu taşıyıp taşımadığını anlamalarına yardımcı olmak için yeni bir Form 1099-DA sağlamaları gerekecek.

Ripple (XRP) balinasından merak uyandıran transfer!

Whale Alert, 24 Ağustos’ta büyük bir balinanın Bitstamp borsasına 15,13 milyon dolar değerindeki 29,3 milyon XRP’yi transfer ettiğini bildirdi. Balinanın birkaç saat önce 14 milyon XRP’yi Bitso’ya taşıması da satış yönlü hareket ihtimalleri beraberinde getirdi.

Bitcoin’in borsalardaki arzı, son altı yılın en düşük seviyesinde!

Zincir üstü analiz şirketi Santiment, kripto para borsalarındaki mevcut Bitcoin miktarında gözle görülür bir azalma tespit etti. Analiz şirketine göre, şu anda borsalardaki Bitcoin arzı, dolaşımdaki toplam BTC arzının yalnızca yüzde 5,8’ine düşmüş durumda.

Bu seviyenin ise Bitcoin fiyatını yaklaşık 20.000 dolara taşıyan büyük boğa koşusundan, yani 17 Aralık 2017’den bu yana kaydedilen en düşük borsa likiditesi olduğu belirtildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x