Yükleniyor...

Harmony (ONE) Coin Nedir? ONE Coin Yorum ve Geleceği

Harmony (ONE), hem ölçeklenebilirlik hem de merkeziyetsizlik sağlama bilmecesini birbirinden masrafsız olarak çözmek için oluşturulmuş blok zinciri tabanlı bir platformdur.

Harmony ONE12

Harmony (ONE), hem ölçeklenebilirlik hem de merkeziyetsizlik sağlama bilmecesini birbirinden masrafsız olarak çözmek için oluşturulmuş blok zinciri tabanlı bir platformdur.

Merkezsiz finans (DeFI) alanının büyümesi benzeri görülmemiş ve süresiz olarak devam etmeye hazır. Bununla birlikte, göze çarpan bir konu var: erken aşamalarında olmasına rağmen, DeFi arasındaki mesafenin giderek daha net hale geliyor.
Merkezi Olmayan Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular.
uzay ve ay (popüler Dogecoin memesine bir referans ), zincirler arası transferlerin ne kadar hızlı gerçekleştirilebileceğine bağlıdır.

İşlemler için tek zincirli bir platform kullanmak söz konusu olduğunda birçok kısıtlama vardır. Daha ölçeklenebilir çapraz zincir çözümlerinin doğmasıyla, tek zincirli platformlar geçmişte kaldı. Son zamanlarda çok fazla hype kazanan bir çapraz zincir projesi Harmony’dir.

Harmony Coin (ONE) Nedir?

Ethereum ağı üzerinde Katman 2 blok zinciri platformu olarak oluşturulan Harmony, geliştiricilerin ağ üzerinde merkezsiz uygulamalar (DApp’ler) tasarlamasını kolaylaştırır.

Ethereum’un pahalı gas ücretleri nedeniyle, daha fazla altcoin ölçeklenebilirlik çözümleri ile geliyor ve DApp’ler oluşturmak için en popüler ağ olarak Ethereum’u tahttan indirmek için yarışıyor. Ancak bu kategorideki diğer birçok platformun aksine Harmony, Ethereum ile rekabet etmek yerine onunla işbirliği yapıyor.

Harmony, ağın hızını ve verimliliğini artırmak için blok zincirinin ağını, daha düşük bir maliyetle, parça adı verilen paralel zincirlere bölmek için parçalama adı verilen bir teknik kullanır. Bu strateji sayesinde, işlemler platformda üç saniyeden daha kısa sürede sıralanırken, diğer blok zinciri işlemlerinden 100 kata kadar daha az maliyetlidir.

Birçok yeni token gibi, Harmony de yönetim tokeni için ONE adı verilen bir hisse kanıtı (PoS) mekanizması çalıştırıyor. PoS daha ucuzdur, daha az enerji tüketir ve çalışma kanıtına (PoW) göre daha fazla merkezsizleştirme sağlar. ONE token ile sahipler, Harmony platformunun karar verme sürecinde oylama yoluyla söz sahibi olurlar ve staking yoluyla pasif gelir elde edebilirler.

ONE tokeninin yaygın kabul görmesinin en önemli nedenlerinden biri, benzersiz doğrulama teknikleridir. Stake ettiğiniz token sayısı, doğrulanan node’ların sayısını belirler. Bu nedenle, yüksek stake’e sahip doğrulayıcılar, düşük stake’e sahip olanlardan daha fazla node çalıştırır. Şu anda Harmony platformunda 1.000 aktif node var.

Harmony ONE1

ONE Coin Nedir?

Diğer birçok Katman 2 platformu gibi, Harmony de Harmony ONE adlı kendi topluluk tokenine sahiptir. Adı, Harmony’nin dünya çapında milyarlarca insan için açık fikir birliği mekanizmalarına yardım etme vizyonunu vurgular.

Platformdaki tüm etkinlikler ve olanaklar Harmony One tokeni tarafından ödenir: oylama, işlem ücretleri, gas ücretleri, stake etme ve ödül alma.

Mart 2020’ye kadar Harmony One tokeni dinamik bir enflasyon programında çalışıyordu. Bu daha sonra sabit bir yıllık enflasyon oranına değiştirildi.

Harmony Coin Nasıl Çalışır?

Harmony, parçalamanın iyileştirilmesi de dahil olmak üzere birçok düğümün ağ işlemlerine dahil olmasına izin veren etkin hisse kanıtı (EPoS) olan farklı bir PoS mekanizması kullanır EPoS’un amacı, ağın merkeziyetsizliğinden ödün vermeden ağ delegasyonunu iyileştirmek ve doğru ödül bileşimini sağlamaktır. Doğrulayıcıların tokenleri etkin bir şekilde stake etmesine ve bu token’ların değerine göre node’ları güvenli hale getirmesine olanak tanır.

Konsensüs oluşturmak için Harmony’deki node’lar, fikir birliği geliştirmesi için önemli olabilecek benzer düğümleri tanımlar, böylece onları oluşturma sürecine dahil edebilirler. Bu, işlemeyi ve maliyet etkinliğini artırır.

Harmony geliştiricilerinin parçalama kullanımı, her parçanın toplam ağın bir kısmını işlemesine izin verilen Zilliqa tarafından kullanılan tekniği yakından yansıtır. Ağda ne kadar çok işlem yapılırsa, onu işlemek için o kadar fazla düğüm kullanılabilir hale gelir.

Zilliqa parçalama tekniğinin blok zinciri veri depolamasının bölünmesini hesaba katmadığını gören Harmony’deki geliştiriciler, hem işlem hem de fikir birliği katmanlarının parçalanmaya maruz kaldığı derin bir parçalama mekanizması eklemeye karar verdi. Bu eklenen özellik, düğümlerin diğer benzer düğümleri fikir birliği oluşturmaya dahil etmesine izin verir.

Kripto dünyasında, her yeni giriş er ya da geç hacklemeye tabidir. Bunu bilen Harmony, her bir parçaya rastgele düğümler atayarak kendisini ve parçalama ağını kötü niyetli aktörlere karşı korur. Kodun atfedileceği parçayı tahmin etmesi neredeyse imkansız olduğundan, başarılı bir saldırı olasılığı önemli ölçüde azalır. Dağıtılmış Rastgelelik Oluşturma veya DRG olarak bilinen bu stratejiyi birkaç kripto platformu uyguladı .

OmniLedger ve RapidChain tarafından önerilen çözümleri inceledikten sonra Harmony, önemli bir kusur tespit etti. Bu sistemlerin her ikisinde de eksik olan bir şey vardı: hız veya güvenlikten ödün verilmişti.

Kullanmaya karar verilen DRG Harmony, Algorand’ın Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF) sistemi ile Ethereum’un yeni sürümü için önerilen Doğrulanabilir Gecikme İşlevi ( VDF ) arasında bir birleşmedir. Doğrulayıcı düğümler rastgele sayılar üretir ve bunları lider düğüm adı verilen başka bir düğüm türüne gönderir . Bu seçeneklerden lider düğümler, BFT konsensüsü olarak bilinen şeyi kullanarak son bir sayı yayınlar. Algorand’ın VDF’si burada devreye giriyor, çünkü yukarıda belirtilen sayı işlemin güvenliğini sağlamak için erteleniyor.

Harmony’nin sistemi, işlemleri doğrulamak için diğer birçok sistemden daha iyi, daha hızlı ve daha şeffaftır, çünkü diğerlerinin zayıflıklarını azaltmak için birden fazla sistemin gücünü bir araya getirirken onları kullanır.

Ana Özellikler

Harmony’nin geliştiricileri, genel DeFi alanını yaratıcı bir şekilde bozabilecek diğer üç önemli özellik üzerinde çalışıyor.

Özel Velayetsiz Cüzdan

Tipik olarak, kripto paralarınızı güvende tutmak için çok güçlü bir parolaya ihtiyacınız vardır ve/veya kriptonuzu güvende tutmak için özel anahtarlarınızı güvenli bir alanda tutmanız gerekir. Harmony doğru yaparsa, bu değişmek üzere. Harmony ekibi, 2FA (örneğin, e-posta hesabınız ve Google Authenticator uygulaması) aracılığıyla erişebileceğiniz velayet dışı bir cüzdan üzerinde çalışıyor. Bunun güvenlik düzeyinde nasıl çalışacağını göreceğiz, ancak parmaklarımızı çapraz tutuyoruz.

Stabil paralar için DeFi Protokolü

Harmony ayrıca her yıl stabilcoinlerde %20 faiz oranı sağlayan bir DeFi tokeni üretmeyi planlıyor. Daha önce Terra’nın Anchor protokolüyle yapıldığını gördük ve Harmony’nin yerel protokolünün nasıl çalıştığını görmekten heyecan duyuyoruz.

Bitcoin için Zincirler Arası Bir Platform

Harmony’nin oyun kitabındaki son plan, iki farklı protokol arasında transferlerin üç dakika içinde yapılmasına izin veren köprü benzeri bir platformdur. Bu, DeFi alanında çok büyük bir görevdir ve şimdiye kadar bunu yapan bilinen tek protokol THORChain’dir .

Harmony ONE

Harmony (ONE): Artıları ve Eksileri

Artıları

  • Harmony, stake edilebilen ilk paylaşılan protokoldür.
  • Harmony gerçekten rakiplerinden daha mı hızlı? Evet öyle. Yüksek hızlara sahip olmanın yanı sıra, daha yüksek ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik için gereken altyapıya da sahiptir.
  • Harmony, ortaklarıyla da arasını düzeltiyor gibi görünüyor. Kripto alanına ilk olarak bir ICO ile girdi.
  • ICO, bir projenin dijital varlıklarını bir kripto para birimi aracılığıyla sattığı yeni bir kitle fonlaması yöntemidir.
  • (IEO) ve Binance Labs’den finansman sağlaması, ekibin ne istediğini bildiğinin bir işareti.
  • NFT’ler, dijital finans dünyasında önemli bir fenomendir, ancak Ethereum’un yüksek gas ücretleri, birçok insanı onları satın almaktan vazgeçirdi. Harmony, daha düşük ücretlerle bir NFT pazarı için çalışan altcoin alternatifleri listesine katılıyor.
  • ONE token 2022’nin başlarında Coinbase’de listelenebilir. Bu gerçekleşirse, dalgalanma etkileri ölçülemez olacaktır.

Eksileri

  • Ethereum ve Zilliqa, Harmony’nin çözmeye çalıştığı sorunları zaten çözüyor. Harmony daha mı iyi? Muhtemelen. Ancak meme paralarının bize öğrettiği bir şey varsa, o da sağlam kullanım durumlarının bir kripto para birimini mutlaka popüler hale getirmediğidir. Bunun yerine, halk yutturmacaya ve kripto piyasasının hangi seçeneği “en iyi” olarak algıladığına yöneliyor.
  • Harmony’nin etkinliği, dünyanın çoğu yerinde hala mevcut olmayan 5G ağı gibi güçlü teknolojilere bağlıdır.
  • Yakın tarihli bir röportajda, Harmony’nin kurucusu Stephen Tse, yakın gelecekte Harmony’nin ONE tokeni için yol haritasını açıkça belirtmedi. Bu kadar hype olan bir token için, uzun vadeli grafiklerine kesinlikle gereksiz kırmızı şamdanlar ekleyebilir.

ONE’ın Maksimum Arzı Nedir?

Bazı Katman 2 tokenlerinin aksine, Harmony’nin maksimum kaynağı yoktur. Ayrıca, her yıl 441 milyon ONE token piyasaya sürülmekte ve mevcut arza eklenmektedir.

Dolaşımda kaç tane var?

Harmony’nin ONE tokeninin dolaşımdaki bir kaynağı var. Dolaşımdaki arz, halka açık olan ve kripto para biriminde dolaşan kripto para birimlerinin veya tokenlerin sayısıdır.

Maksimum arz olmamasına rağmen, stake edenleri ödüllendirmek için enflasyonu kullanır. İlk bakışta, ONE’a bir deflasyon token diyebilirsiniz, ancak bu aslında yanlış. Her yıl sabit 441 milyon ONE arz var ve kötü niyetli aktörlerden ele geçirilen her stake edilen tokenin yarısı yakılıyor. Bu, yeni tokenlerin verilmesini dengelemeye ve ağa daha fazla insan katıldıkça enflasyon oranını sıfıra yönlendirmeye yardımcı olur.

ONE Coin Yorum ve Geleceği

Evet. Hâlâ üzerinde çalışılması gereken birçok şey olmasına rağmen, Harmony projesinin zayıf ölçekleme ve birlikte çalışabilirlik ikilemini çözdüğü ve DApp geliştiricilerine uygulamalarını ve işlemlerini ölçeklendirmek için iyi bir platform sunduğu görüldü. Harmony, hızı ve etkinliği ile bilinen en iyi kripto ağı olmayı hedefliyor ve şu anda bunu başarma yolunda. Platform, ucuz gas ve işlem ücretleri vaadine sadık kalıyor.

Diğer tüm tokenler ve platformlarda olduğu gibi, Harmony daha fazla ana akım kabulü kazandıkça ONE daha değerli hale gelecektir. Belki o zaman satın alma, satma ve staking’e ek olarak daha fazla kullanım durumu görebiliriz. (Not: Lütfen yatırım yapmadan önce kendi durum tespitinizi/kendi araştırmanızı yapın.)

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner