Yükleniyor...
Sponsored

Hindistan, CBDC Pilot Projesini Başlatıyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI), belirli kullanım durumları için CBDC pilot uygulamasını başlatıyor.

Hindistan CBDC Pilot Projesini Baslatiyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI), belirli kullanım durumları için CBDC pilot uygulamasını başlatıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

RBI, 2021 yılının Kasım ayında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesini başlatacağını duyurmuştu. RBI, ilk CBDC lansmanını Aralık ayına kadar gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ancak RBI tarafından taahhüt edilen resmi bir zaman çizelgesi ve yol haritası olmadığı için CBDC lansmanı ertelenmek zorunda kaldı. Uzun bir sürenin ardından CBDC projesi yeniden gündeme geldi.

Hindistan, Dijital Rupi’yi Kullanmaya Başlayacak

Hindistan Merkez Bankası‘nın (RBI) yakında belirli kullanım durumları için merkez bankası destekli dijital rupi’nin sınırlı pilot lansmanlarına başlayacağı belirtildi.

Reuters‘te yer alan habere göre RBI, toptan satış biçiminde bir dijital para biriminin yerleşim sistemlerini daha verimli ve güvenli hale getirebileceğini söyledi. Aynı zamanda, perakende bir e-rupinin vatandaşlar için daha güvenli dijital ödeme araçları sunacağı açıklandı.

Hindistan Bitcoin

RBI, başlatmayı planladıkları CBDC projesiyle bağlantılı olarak şu açıklamaları yaptı:

“Vatandaşlarına, özel kripto para birimleriyle ilişkili herhangi bir risk olmaksızın, kullanıcılara dijital biçimde para birimiyle işlem yapma konusunda aynı deneyimi sağlayacak risksiz bir merkez bankası dijital parası sağlamak merkez bankasının sorumluluğundadır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x