Yükleniyor...

IMF: Küresel Borç 184 Trilyon Doları Aştı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz günlerde küresel borç durumuna ilişkin verilerini paylaştı.

IMF Küresel Borç

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz günlerde küresel borç durumuna ilişkin verilerini paylaştı. IMF’nin verilerine göre, toplam küresel borç 184 doları aşmış durumda. Bu borç miktarına göre kişi başına düşen borcun 86 bin dolar olduğunu belirtelim. Bu borç miktarı küresel bazda kişi başına düşen ortalama gelirin iki katından daha fazla. ABD’nin 184 trilyon dolar olan küresel borçtaki payı ise yüzde 11.4 yani 21 trilyon dolardan fazla.

Şirketlerin borçları, gayrimenkul (mortgage) kredileri, kredi kartları ve öğrenci kredi borçları tarihteki en yüksek seviyelere dayanmış durumda. Uzmanlar bu durumun büyük bir balonun oluşumunu tetiklediğini ve önümüzdeki yıllarda balonun patlayarak ciddi ekonomik sorunlara neden olacağı görüşünde. Çoğu uzmana göre çok yakın gelecekte küresel bir ekonomik kriz yaşanabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Küresel borç her geçen gün artarken kripto paraların değişen şartlardaki rolüyle ilgili birçok soru işareti söz konusu. Fiat para birimlerinde oluşacak böylesi bir kriz yatırımcıların kripto paralara yönelmesine neden olabilir. Bu da kripto para topluluğu tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Küresel borcun artmasının en önemli nedenlerinden birisi de yüzde 12’ye yakın payıyla ABD. ABD menkul kıymet piyasası 2017 yılı boyunca tarihteki en iyi seviyeyi gördü. Öyle ki Dow Jones 19.762 puandan 25.000’e kadar yükseldi. Böylesi bir yükseliş borsanın yüzde 26 oranında değer kazandığını gösteriyor.

ABD piyasaları büyüdükçe hem bireysel kullanıcılar hem de şirketler daha fazla harcama yapmaya ve kredi çekmeye yoğunlaştılar. Tüketicilerin beklentilerinin artması onları harcama yapmaya itti ve bu kimisine göre normal karşılansa da beraberinde ABD tarihinde bir ilkin yaşanmasına neden oldu. Şu anda ABD’deki kredi kartları borçları 1 trilyon dolar seviyesini aşmış durumda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x