Yükleniyor...

IOTA’da Neler Oluyor? Kurucu İsim IOTA Vakfı’ndan Ayrıldı!

IOTA Vakfı, dün yaptığı açıklamada, IOTA'nın kurucusu David Sønstebø ile yollarını ayırdığını açıkladı.

iota vakfi kurucu isim ayrildi iota

IOTA Vakfı, dün yaptığı açıklamada, IOTA’nın kurucusu David Sønstebø ile yollarını ayırdığını açıkladı. Buna neden olarak ise “farklı çıkarlar” olduğu ifade edildi. Yolların ayrılması oybirliğiyle kararlaştırdı. Vakıf, “David’in çıkarları ile IOTA Vakfı’nın çıkarlarının önemli ölçüde farklılaştığı ortaya çıktı” dedi.

Sønstebø, IOTA’yı 2015 yılında, çok sayıda elektronik cihaz arasındaki işlemleri kaydetmeyi, depolamayı ve yürütmeyi amaçlayan oldukça ölçeklenebilir bir blok zinciri olarak kurdu ve tanıttı. Bu halk arasında “Nesnelerin İnterneti” olarak bilinen bir tür teknolojik yaklaşım. Projenin yerel IOTA token’ları, popülerliklerinin zirvesi olan 2017’de 5,25 dolar değerindeydi.

IOTA, herhangi bir geliştiricinin yeni fikirler taahhüt edebileceği, üzerinde çalışabileceği veya önerebileceği açık kaynaklı bir platform olsa da, IOTA Vakfı, teknolojinin araştırmasını, eğitimini ve standardizasyonunu denetlemek ve olabilecek farklı yolları keşfetmek için 2018 yılında kuruldu. Ancak, Sønstebø’nun proje için daha geniş vizyonu, 120 üyeli Vakfın iddia ettiği gibi, Vakfın hedeflediğinden farklıydı:

“David’in eylemleri arasında Vakfın neyi temsil ettiği ve olmayı arzuladığı kişiyle uyumlu olmadığı birkaç örnek vardı.”

Sønstebø’nun çıkışıyla, orijinal Iota kurucu ekibinin sadece iki üyesi kaldı. 2015 yılında takımla birlikte çalışan Sergey Ivancheglo da geçen yıl tartışmalı bir hareketle ayrıldı ve hatta o sırada Sønstebø’nun istifasını istedi.

Eleştirilere Maruz Kalıyordu

Bu arada, görünürdeki iyilikseverliğe rağmen, Vakıf geçmişte yaygın eleştirilere maruz kaldı. Polychain Capital kripto para fonu kurucusu Carlson-Wee, 2019’da IOTA ağının çok merkezileştiğini, çünkü ağdaki işlemleri yöneten ve onaylayan koordinatör düğümlerinin tek bir kuruluş, yani Vakıf tarafından tutulduğunu söyledi. Vakıf o zamandan beri bunu bir şekilde çözmek için çalıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x