Yükleniyor...

Kripto Para Düzenlemesine Bir Tepki de SEC Üyesinden Geldi

Son birkaç gündür gündemi meşgul eden kripto para düzenlemeleri, stablecoin cephesi kadar DeFi cephesinde de yakından takip ediliyor.

kripto para duzenlemesine bir tepki de sec uyesinden geldi

Son birkaç gündür gündemi meşgul eden kripto para düzenlemeleri, stablecoin cephesi kadar DeFi cephesinde de yakından takip ediliyor. Bir dizi doğrulanmış haber, kripto para borsalarına ve stablecoin üreticilerinde uygulanan önlemlerde bir artış olacağına işaret ediyor.

Kripto para düzenlemesi tartışmaları ilk olarak Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un iddiası ile başladı. CEO, geçen hafta paylaştığı bir tweette, Amerikan hükümetinin özel cüzdanları düzenleme faaliyetine girişeceğinden endişe duyduğunu belirtmişti. Ardından ABD Hazine bakanlığı, G7 ülkeleri ile kripto para düzenlemesi hakkında görüştüğünü ve görüşmeden güçlü bir destek çıktığını belirtti. Tüm bunların hepsi ise, Facebook’un stablecoin projesi Diem’i Ocak 2021 tarihi itibariyle piyasaya sürülebileceğini açıklamasının hemen ardından başladı.

Bazıları bunun çok ileri gidebileceğinden, yani inovasyonu engelleyebileceğinden korkuyor. Bir SEC komisyon üyesi geçenlerde DeFi ve kripto üzerine yaptığı bir konuşmada, bu alanın ve kullanıcılarının bu tür düzenlemelerden zarar görebileceğini söyledi.

ABD Kişisel Özgürlük İlkelerini Benimsemeyi Öğrenmeli

SEC üyesi Hester Peirce, ABD’nin yeniliği teşvik etmek ve haklarından mahrum olanlara fırsatlar sağlamak için kripto paraların desteklediği kişisel özgürlük ilkelerini benimsemeyi öğrenmesi gerektiğini söyledi:

“Bu teknoloji, eski finansal sistemin dışında ve şimdi yaygınlaştıkça onu destekleyen kişisel özgürlük ilkelerini kucaklamanın bir yolunu bulmalıyız. Ancak bunun yerine, teknolojinin özgürlüğü artıran özelliklerini düzenleyerek bunun ağırlığı altında kalırsak, yeni teknolojinin gücünü geleneksel finansal sisteme sınırlı erişimi olan, coğrafi konum, sosyal konum veya baskıcı bir hükümete boyun eğen gibi özerkliği kısıtlanan insanlara fırsatlar sunmak için kullanamayız.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner