Yükleniyor...
Sponsored

İran, Kripto Para Birimleriyle Araba İthalatı Sorununu Çözecek

İran, ithal araç sevkiyatları için ödeme yöntemi olarak dijital varlık kullanmayı düşünüyor.

iran kripto para birimleriyle araba ithalati sorununu cozecek

İran, ithal araç sevkiyatları için ödeme yöntemi olarak dijital varlık kullanmayı düşünüyor. Girişim, ArzDigital’in bildirdiğine göre, Kish Serbest Bölge Örgütü (KFZO) CEO’su Gholam Hossein Mozaffari tarafından duyuruldu. Mozaffari’nin girişiminin yakın gelecekte İran Merkez Bankası tarafından kamuoyuna sunulması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Gholam Hossein Mozaffari, konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki hafta toplantımızın Merkez Bankası başkanı ile koordine edilmesini umuyoruz ve bu konuyu takip edip özel sektörden bir kripto para borsası kurmak için talepte bulunacağız.”

KFZO CEO’su ayrıca, yalnızca İran’da yapılan madencilik sonucunda elde edilen dijital varlıkları kullanmayı önerdi. Mozaffari, düzenleyicinin onayı ile İran’daki araç ithalatı sorununun nihayet çözülebileceğine inanıyor.

Mozaffari ayrıca yaptığı açıklamada ülkedekii otomobil ithalatı konusunun, yüksek maliyetler nedeniyle “üzücü bir hikaye” olduğunu söyledi. KFZO CEO’su Mozaffari, şunları söyledi:

“Gerekli para birimini, kaynağı ve miktarı bilinen serbest bölgelerde çıkarılan dijital para birimi aracılığıyla sağlayacağız ve ülkenin para birimi üzerinde herhangi bir baskı oluşturmayacağız.”

Kısıtlı Madenciliğe İzin Verilmişti

Temmuz ayında, İran’ın Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Yönetimi Şirketi Tavanir’in Genel Müdür Yardımcısı Mostafa Rajabi Mashhadi, İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’na (IRNA), ülkenin enerji santrallerinin, onaylanmış tarifeler ve gerekli tüm lisanslara sahip olduğunu ifade etmişti. Hali hazırda geçtiğimiz dönemlerde yaşanan hiperenflasyon döneminde İran, yabancı sermaye getirmek için kısıtlamalar altında kripto para madenciliğine izin vermeye başlamıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x