Yükleniyor...

Kıbrıs Hastanesi, Blockchain Tabanlı Veri Yönetim Sistemini Uygulamaya Geçiriyor

Blockchain izleme platformu VeChain, dijital sağlık çözümleri firması I-Dante ile ortaklaşa blockchain tabanlı tıbbi veri yönetimi platformu geliştirdiklerini açıkladı.

kıbris hastanesi blockchain tabanli hasta erişisim sistemini aktife ediyor

Blockchain izleme platformu VeChain, dijital sağlık çözümleri firması I-Dante ile ortaklaşa blockchain tabanlı tıbbi veri yönetimi platformu geliştirdiklerini açıkladı.

VeChain, 16 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “E-NewHealthLife” olarak adlandırılan platformun, Güney Kıbrıs Akdeniz Hastanesi’nde uygulamaya geçirilmesini planlandığını açıkladı. Şirket açıklamasında, adanın mevcut sağlık sisteminin oldukça eski ve yavaş olduğunun altına çizerek, uygulamanın test edilebilirliği için oldukça doğru bir tercih olduğunu belirtti. Güney Kıbrıs Akdeniz Hastanesi’nin mevcutta 300 personeli var ve 2019 yılı boyunca toplamda 38.000 hasta girişi gerçekleşmiş.

Kullanılacak olan platform ilk olarak, hastanenin acil servis kısmına devreye alınacak ve hastalar cep telefonlarından kendilerini sisteme ekleyebilecek, bekleme listesini kontrol edebilecek ve tıbbi kayıtlarına da aynı şekilde cep telefonları ile kolaylıkla ulaşabilecekler.

DLT tıbbi veri yönetimini modernize ediyor

VeChain özellikle son yıllarda, farklı dijital kayıt sistemlerinden gelen verileri bir araya getirmek, yerel departmanlar ve ajanslar arasında işbirliğini güçlendirmek ve sağlık sektöründe blockchain tabanlı gelişmeler elde edebilmek için yoğun çaba gösteriyor.

Firma yaptığı açıklamada, sağlık kuruluşlarını destekleyen teknolojik gelişmelerde blockchain tabanlı çözümlerin oldukça etkili olduğunu ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ile hasta gizliliğinin oldukça yüksek seviyede olduğunu belirtti.

VeChain Nisan ayında da blockchain teknolojisi kullanarak ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından Çin’den gelen KN95 maskelerin orijinalliğini takip etmek adına bir onay aldığını açıklamıştı. Koronavirüs pandemisi sırasında, DLT’nin tıbbi malzeme takibi takibi, veri yönetimi ve bağış dağıtımı gibi bir çok alanda yenilikler getirerek birçok soruna çözüm olduğuna şahit olmuştuk.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner