Yükleniyor...

Kim Jong’un Çalıntı Kripto Paralar İle Ülke Ekonomisini Desteklediği İddia Ediliyor

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un daha önce de kendi emri altında bulunan bir grup hacker ile ortaklaşa çalıştığı biliniyordu.

kuzey kore lideri calinti kripto paralar ile ulke ekonomisini destekliyor olabilir

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un daha önce de kendi emri altında bulunan bir grup hacker ile ortaklaşa çalıştığı biliniyordu. Ortaya atılan son iddialara göre, bu hacker grubu kimlik dolandırıcılığını kullanarak, Bitcoin (BTC) hesaplarını hackliyor. Kuzey Kore Lideri’nin Covid-19 sebebi etkilenen ekonomiyi korumak amacı ile böyle bir yol seçtiği düşünülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İngiltere tarafından 13 Mayıs’ta yayınlan bir raporda, Kuzey Kore ile bağlantılı olduğu iddia edilen hack grubu Lazarus’un, birçok siber suça karıştığı belirtiliyor. Bu grup daha önce de Güney Kore ve Amerika’da yaptığı siber saldırılar ile adını duyurmuştu.

Lazarus’un blockchain yazılım geliştirme sözleşmelerini taklit eden ve kötü amaçlı dosyalar içeren yazılımlarını, kripto ticaret yapan kişilere karşı kullanıyorlar.

Bir yazılım laboratuvarında tehdit analisti olarak çalışan Brett Callow konu üzerine yaptığı açıklamada, Lazarus Grubu’nun 2017 yılında WannaCry saldırısı, Sony saldırısı ve kripto para kullanıcılara yönelik saldırılar olmak üzere bir dizi güvenlik ihlali olayından sorumlu tutulduğunu belirtti. Ayrıca Callow, bu grubun Kuzey Koreli olduğu ve devlet destekli çalıştığına dair iddiaların olduğunu ancak bu iddiaların kesinlik kazanmadığını belirtti.

Lazarus, “Röportaj” filminin çıkışı ile Sony Pictures’ı hacklemiş ve borsalardan 570 milyon dolar değerinde kripto para çalarak adından söz ettirmişti.

5 Mart’ta ise ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrolü Dairesi (OFAC), Lazarus grubuna bağlı olduğu iddia edilen iki Çin uyruklu kişiye, 2018 yılında çalınan kripto paralardan sorumlu tutuldukları suçlaması ile yaptırım uygulandığını açıkladı.