Yükleniyor...

Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB) beklenen faiz kararını açıkladı.

tcmb 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB) beklenen faiz kararını açıkladı.

Yurtiçi piyasalar birkaç gündür TCMB’nin faiz kararına odaklanmış durumdaydı. Sonunda beklenen faiz kararı açıklandı. TCMB bugün Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştireceği ilk PPK toplantısında politika faizi konusunda bir karara vardı. Bu karara göre faiz 475 puan arttırıldı.

TCMB’den yapılan açıklamada şunlara karar verildiği dile getirildi:

  • Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine
  • Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.”

Açıklamada ayrıca şunlar söylendi:

“Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.”

Ekonomistlerin de hali hazırda politika faizine ilişkin beklentileri 475 baz puandı. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerin beklentileri 200 ila 550 baz puan arasında yer alıyordu.

 

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner