Yükleniyor...

Merkez Bankası’nın Kararının Ardından Dolarda Yeni Rekor Kırıldı!

İç piyasaların merakla beklediği karar açıklandı.

Merkez Bankasinin Kararinin Ardindan Dolarda Yeni Rekor Kirildi

İç piyasaların merakla beklediği karar açıklandı. Merkez Bankası (TCMB), politika faizi oranını sabit tuttu. Dolar bu kararın ardından artış göstererek Türk Lirası karşısında yeni bir rekor kırdı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) verdiği habere göre Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,25 oranında sabitledi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verildi. Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek GLP faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar verildi.”

Açıklamada ayrıca normalleşme eğiliminin belirginleştiği ifade edilirlen, “Para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlanmıştır” sözleri kullanıldı.

Merkez Bankası bu kararıyla ters köşe yapmış oldu. Keza bir önceki toplantıda sürpriz bir karar ile faizi 200 baz puan artıran TCMB, ekim ayında da aynı artış beklentisine karşı bir değişikliğe gitmeyerek oranı 10.25’te bıraktı.

Dolarda Artış Yaşandı

Dolar/TL, Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutma kararıyla beraber hareketlenme yaşadı. Karar öncesinde 7,78’e kadar gerilemiş olan kur, karar sonrası 7,97’yi aşarak rekor kırdı. Aynı şekilde karar Euro’yu da etkiledi. Karar öncesinde 9,20 olan euro/TL, karar sonrasında 9,44 fiyatını gördü.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x