Yükleniyor...

Milyarder Warren Buffett Altına Yatırım Yaptı: Bitcoin’e (BTC) Etkisi Ne Olacak?

Bilindiği üzere altın ve Bitcoin karşıtı ünlü milyarder Warren Buffett, asla altına yatırım yapmam derken; şimdilerde altına yöneldi ve artık Bitcoin'den yana olacağı da konuşuluyor.

warren buffet 1

Bilindiği üzere altın ve Bitcoin karşıtı ünlü milyarder Warren Buffett, asla altına yatırım yapmam derken; şimdilerde altına yöneldi ve artık Bitcoin’den yana olacağı da konuşuluyor. Buffett’in geçmişteki söylemlerini hatırlayınca, eleştirilerin de ardı arkası kesilmedi.

Warren Buffett altın madenciliği şirketinin hisselerini alarak altın yatırımı yaptı. Bu durumun üzerine ‘Zengin Baba, Yoksul Baba’ adlı çok satan kitabın yazarı Robert Kiyosaki de yorum yaptı. Kiyosaki Twitter hesabında yaptığı açıklamada, bu durumun büyük bir değişim olduğunu ve ekonomik olarak orta sınıf ve alt sınıftakiler için sonuçları olabileceğini bildirdi.

“Warren Buffett altın ile ilgileniyor. BÜYÜK DEĞİŞİM. Sonsuza dek altın yatırımı yapmayacağını belirten Buffet, altın madenciliği şirketi Barrick’in hisselerini satın aldı. Altın ve gümüş yatırımcıları için harika bir haber. Fakir ve orta sınıf için korkunç bir haber. Ekonomi parçalanıyor. Altın, gümüş ve Bitcoin’iniz var mı?”

Bitcoin’e Etkisi Ne?

Cuma günü ortaya çıkan bir haber ile asla altına yatırım yapmam diyen Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in 563 milyon dolar değerinde 21 milyon Barrick Gold hissesi satın aldığı ortaya çıktı.

Morgan Creek ortağı Jason Williams’a göre Buffett, kısa zaman içerisinde Bitcoin’de (BTC) satın alacak. Altın ve Bitcoin, bir değer deposu olarak rekabet içerisinde yer alıyor. Altın fiziksel olarak somut olsa da, Bitcoin’de kripto dünyasında dijital altın olarak adlandırılıyor. Bu sebepten ötürü Williams, altın hisseleri alan Buffett’ın Bitcoin almasının da an meselesi olduğunu düşünüyor.

Bitcoin boğası ve yatırımcısı Max Keizer, Buffett’ın yaptığı altın yatırımının etkisi ile lider kripto paranın 50.000 dolara çıkacağına inanıyor.

Buffett’ı Bitcoin’e yatırım yapmaya ikna etmek için pek çok girişimde bulunuldu. Bunlardan en önemlisi Justin Sun ile olan ünlü öğle yemeği buluşması oldu. Yapılan görüşmede Sun, dijital varlıkların geleceği konusunda yoğun çaba gösterse de Buffett için ikna edici bir görüşme olmamıştı.

Robert Kiyosaki’den Öğüt Niteliğinde Açıklamalar

Robert Kiyosaki bilindiği üzere Twitter’ı etkin kullanıyor ve hemen her söylediği yatırımcılar ve ekonomi ile ilgilenenler için öğüt niteliğinde oluyor. Kiyosaki bugünlerde piyasaların durumunu değerlendirdi ve 1929 buhranı ile ilgili benzetmelerde bulundu.

“Her 90 yılda bir devasa bir borsa çöküşü ve ardından DEPRESYON yaşanıyor. 90 yıl önce bu 1929 tarihinde gerçekleşti ve onu 25 yıl süren ve 1954 yılına kadar devam eden BÜYÜK DEPRESYON izledi. Tarih tekerrür edecek mi? ÖYLE İNANIYORUM. Çalışanlar işlerini kaybedecek. Akıllı girişimciler zengin olur. Ekonomi çökmeden hemen önce işe başlayın.”

Kiyosaki tehlike çanlarının çaldığını belirten yorumlarla birlikte, Fed’in politikasına da değinerek altın, gümüş ve Bitcoin sahibi olmak gerektiğini bir kez daha yineledi.

“YASTIK ALTINDA BİRİKTİRENLER KAYBEDER. NAKİT ÇÖPTÜR. HAZİNELER Fed için çalışan hırsızlardır. MESAJI ALDINIZ MI? Merkez Bankalarının nakdin değerini her yıl %2 düşürmek gibi açık bir hedefi var. Lütfen akıllı olun. Zihninizi açın ve paranız söz konusu olduğunda daha akıllı olun. Altın, gümüş ve Bitcoin’iniz var mı?”

Bitcoin Almak İçin Uygun Zaman

Robert Kiyosaki’nin Bitcoin yanlısı olduğu uzun zamandır biliniyor. Şimdilerde ise Bitcoin almak için uygun zaman olduğunu belirten Kiyosaki, şöyle diyor:

“BITCOIN en hızlı at olacak mı? Fed negatif faiz oranlarına giderken en büyük kaybedenler TASARRUF EDENLERDİR. Orta Sınıfa sesleniyorum, altın ve gümüş fiyatları artırıyor. Yalnızca Bitcoin’i anlayabilen zenginler, Fed trilyonlar bastıkça Bitcoin’in daha değerli hale geldiğini fark eder.”

Rusya’nın Aşısı

Bilindiği üzere Rusya Covid-19 aşısını bulduklarını ve hatta Putin’in kızı üzerinde denendiğini söylemişti. Bu konuyla ilgili Kiyosaki şu açıklamalarda bulundu:

“Rusya aşıyı bulduğunu söylüyor. Altın, gümüş ve Bitcoin sabit. SATIN ALMA VEYA SATMA ZAMANI? Eğer bir spekülatör iseniz satmak isteyebilirsiniz. Yatırımcı iseniz satın alırsınız. GERÇEK PROBLEM, büyük borç ve zayıf ekonomidir. FED para basmalıdır. Ben bir yatırımcıyım. Daha fazla altın, gümüş ve Bitcoin satın almak için harika bir zaman.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner