Piyasalarda Fed rüzgarı • Coinkolik
Yükleniyor...

Piyasalarda Fed rüzgarı

Geçtiğimiz hafta gözler Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın faiz kararlarına kilitlendi.

fed

Geçtiğimiz hafta gözler Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın faiz kararlarına kilitlendi. Piyasa, Fed’in faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıp bunu pozitif fiyatlıyordu. Aslında beklenen de oldu ancak piyasaların satış pozisyonlarına geçtiğini gördük. Peki ne oldu da piyasalar bu gelişmeye sert tepki verdi?

Fed, Temmuz ayındaki 25 baz puanlık artışın ardından 20 Eylül toplantısında federal fon oranı hedef aralığını piyasa beklentilerine uygun olarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-%5,5’te tuttu ve başka bir faiz artışının olabileceğinin de sinyalini verdi. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ekran Resmi 2023-09-21 00.17.52.png

Fed yetkilileri her 3 ayda bir ABD’nin işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme dair beklentilerini “Ekonomik Projeksiyon Raporu” ile açıklıyorlar. Dünü önemli olan kılan ise tam da bu kısımdı çünkü Fed’in faiz oranını daha ne kadar artıracağı ve ne kadar daha yukarıda tutacağına dair ipucular içeriyordu.

Anahtar Noktalar

-12 Fed yetkilisi bir faiz artışı daha bekliyor.

-7 Fed yetkilisi daha fazla faiz artışını ön görmüyor.

-Fed, faizleri uzun bir süre yüksek tutmayı planlıyor.

-2024 yılında faiz indirimi beklentisi ertelendi.

Büyüme beklentisi %1’den, yeni projeksiyonda %2,1’e çekildi. 2024 büyüme beklentisi %1,1’den %1,5’e çıkarken, 2025 büyüme beklentisi %1,8’de korundu.

Fed’in favori göstergesi olan çekirdek PCE verisi tahmini bu yıl için 3,9’dan yüzde 3,7’ye çekildi. 2024 yılı beklentisini %2,6 olarak korurken, 2025 yılı beklentisini %2,2’den %2,3’e çıkardı.

Ekran Resmi 2023-09-21 00.24.44.png

Bir noktada kısmen karışık bir tablo ile karşılaştık çünkü uzun süre faizlerin yüksek devam ediyor olması bankalar tarafında da ciddi daralma yaratabilir.

Faiz böyle yüksek olmaya devam ederse eğer likidite dolara kaçmaya devam eder hele hele uzunca süre faizi böyle tutacaklarını biliyorsak kur riski taşıyan herkes swap piyasasına yönelir . Açıkçası şu an bi belirsiz ortam var. Fonlar, bankalar pozisyonlarını belirginleştirmeye başlayacaktır.

Ekran Resmi 2023-09-22 13.16.05.png

Durum böyleyken riskli varlıklardan da çıkışların yaşandığını gördük. Bitcoin 27.200 dolar seviyesini görmüşken, kararın ve Powell’ın konuşmasının ardından 26.500 dolar seviyelerine geriledi. Fiyatın yeni bir güç alması için ekim ayındaki spot BTC ETF başvurularının kabul edilmesini gerekiyor. 28.200 dolar seviyesi kırılmadıkça fiyat aşağı doğru meyilli olacaktır.

Yapılacak en doğru yorum ise piyasanın kararlara ve görüşlere ilişkin yanıtını en net orta vadede göreceğiz ve unutmamak gerekir ki son sözü her zaman piyasa oyuncuları söyler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x