Yükleniyor...

Ray Dalio, Nakit Paranın “Çöp” Olduğu Konusunda Israrcı

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, nakit parayı sevmediğini her fırsatta dile getiriyor.

dalio nakit para çöp scaled

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, nakit parayı sevmediğini her fırsatta dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Reddit üzezinden bir AMA (Ask Me Anything) etkinliği düzenleyen Dalio, burada yaşanan gelişmelerden bahsetti. Dalio’ya göre şu sıra elde nakit para tutmak mantıksız. Ünlü isim altın ya da hisse senetleri gibi bazı varlıkların yanında nakit paranın “çöp” kaldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Nakit para diğer varlıklar gibi değişiklik göstermez. Bu yüzden nakit, özellikle reflasyon dönemlerinde değerlerini koruyacak veya değerlerini artıracak olanlar (örneğin, bazı altın ve bazı hisse senetleri) gibi diğer alternatiflere göre çöp.”

Dalio, ayrıca koronavirüs kaynaklı krizin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ‘helikopter para stimülasyonuna’ (Helikopter para politikası, deflasyonist bir ortamda merkez bankalarının hükûmet teşviklerini ve harcama programlarını doğrudan finanse etmesidir.) sebep olduğunu dile getirdi.

Dalio, Paraya Alternatif Seçti

Dalio, sıfır seviyesine yakın faiz oranları ve büyük teşvik çabaları nedeniyle ABD Doları’nın uzun vadede iyi bir performans göstermesini beklemiyor. Dalio şunları söyledi: “Paranın değeri hakkında çok şey düşünüyorum ve içsel bir değeri olmadığına inanıyorum.”

Bunun yerine Dalio, altın ve bazı hisse senetlerinin daha önemli olduğunu düşünüyor. Özellikle altın koronavirüs krizi zamanında yükselişe geçti. Ancak, milyarder yatırımcı henüz Bitcoin’e ısınmadı. Dalio, Davos’ta, önde gelen kripto para biriminin herhangi bir para amacını yerine getirmediğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x