Yükleniyor...

Ripple (XRP), Merkez Bankaları İçin Yeni Bir Proje Duyurdu

Ripple, merkez bankalarına dijital varlıkların yönetimi ve ihracı için, güvenli, kontrollü ve esnek bir çözüm sağlayan açık kaynaklı XRP Ledger’in yeni bir versiyonunu deniyor

cbdc

Ripple, merkez bankalarına dijital varlıkların yönetimi ve ihracı için, güvenli, kontrollü ve esnek bir çözüm sağlayan açık kaynaklı XRP Ledger’in yeni bir versiyonunu deniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merkez Bankaları, CBDC konusunda araştırmalarını hızlı bir biçimde devam ettiriyor. Yakın gelecekte, birçok merkez bankasının, kendisine ait dijital bir parayı piyasaya sürmesi bekleniyor. CBDC’lerin piyasaya sürülmesinin, bazı zorluklara da yol açabileceği ifade ediliyor.

https://twitter.com/Ripple/status/1367187662184931328

Ripple da bu kapsamda, pilot bir uygulama başlattığını duyuran bir makale yayınladı. İşte o makaleden önemli detaylar:

CBDC Zorlukları

Tıpkı günümüzdeki kripto para birimlerinde olduğu gibi, CBDC’lerin temelini de dağıtılmış defter teknolojisinin oluşturması bekleniyor. Merkez bankaları, CBDC’ler için mevcut blok zincirlerini kullanmaya devam ediyor. Ancak çoğu ledger, ödemeler için oluşturulmadığından, ağ üzerinde bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Ağ zamanla, işlem hacmini kaldıramayacak kadar yoğunlaşabilir.

Blok zincirlerin büyük bir kısmı herkese açık bir konumda yer alır. Merkez bankasının ihtiyaç duyduğu şey ise muhtemelen bundan daha fazlası olacaktır. Daha fazla işlem gizliliği ve para birimi üzerinde daha fazla kontrol sağlanması, merkez bankalarının isteyebileceği özellikler arasında. Bu nedenle merkez bankaları, özel bir ledger kullanarak CBDC oluşturma yoluna gidebilirler.

CBDC Private Ledger

CBDC Private Ledger, XRP Ledger ile aynı blok zinciri teknolojisini kullanır. Yani CBDC Private Legder da tıpkı XRP Ledger gibi ödemeler için oluşturulan bir platformdur.

CBDC Private Legder, para transferi için oldukça güvenli ve düşük maliyetli bir platform olacak. CBDC Private Ledger, saniyede on binlerce işlemi idare edebilmek kapasitesine sahip olacak. Platform proof of work algoritmasını kullanan ve herkese açık olarak çalışan blok zincirlerinden 61.000 kat daha verimli olacak.

CBDC Private Legder, merkez bankalarının arzu edeceği en yüksek güvenlik standartlarını da karşılama özelliğine sahiptir. Zira bu platformun arkasındaki teknoloji, 8 yıldır kesintisiz bir biçimde devam etmektedir.

 

 


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x