Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto mu? 2009 Yılında Kazılan Bitcoin’ler 11 Yıl Sonra İlk Defa Harekete Geçti!

Bitcoin ağında kazılan ilk blokların her birinde 50 BTC bulunuyor ve o tarihte kazılan, dolayısıyla oluşturulan cüzdanlarda bulunan bu BTC’ler o dönemdeki blok ödüllerinden geliyor

Satoshi Nakamoto

Bitcoin ağında kazılan ilk blokların her birinde 50 BTC bulunuyor ve o tarihte kazılan, dolayısıyla oluşturulan cüzdanlarda bulunan bu BTC’ler o dönemdeki blok ödüllerinden geliyor. Bugün, ilk bloklardan birinde bulunan BTC’lerin konuşulmasına neden olan bir gelişme yaşandı ve 2009 yılının Şubat ayında yaratılan cüzdanda bulunan Bitcoin‘ler 11 yıl sonra ilk defa harekete geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Glassnode’un verilerine göre, cüzdanda bulunan 50 BTC’den 0.004 BTC Coinbase’e, 0.003 BTC ise Coin Payments’e gönderildi. Whale Alert de söz konusu transferi “Olası Satoshi Cüzdanı” tanımlamasını yaparak duyurdu.

11 yıl sonra harekete geçen Bitcoin’lerin büyük ses getirmesinin nedeni ise söz konusu cüzdanın kontrolünün Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya ait olma olasılığından kaynaklanıyor. Bu tarihte Bitcoin’i olan iki kişi bulunuyordu; Satoshi Nakamoto ve Hall Finney. Hall Finney’in 28 Ağustos 2014’de hayatını kaybetmiş olması okları doğrudan Satoshi Nakamoto çevirirken, Bitcoin blokları üzerinde Satoshi’nin oluşturduğu cüzdanları takip eden Patoshi Blocks’a göre cüzdan Satoshi’ye ait değil.

Yukarıdaki grafikte yer alan mavi çizgiler Satoshi‘nin oluşturduğu blokları temsil ediyor ve Patoshi Blocks’a göre transferin gerçekleştiği blok bu bloklardan biri değil.