Yükleniyor...

Fransa Merkez Bankası: İlk Dijital Euro Testi Başarılı Oldu

Fransa merkez bankası Banque de France'ın bugün yaptığı duyuruya göre Fransa, bir Blockchain üzerinde çalışan dijital Euro'yu başarıyla test eden ilk ülke oldu.

Dijital Euro

Fransa merkez bankası Banque de France’ın bugün yaptığı duyuruya göre Fransa, bir Blockchain üzerinde çalışan dijital Euro’yu başarıyla test eden ilk ülke oldu. Banka ilk olarak 14 Mayıs’ta merkez bankası dijital parası (CBDC) için menkul kıymet satışı üzerinden test yapılacağını belirterek dijital Euro’nun geleceğe dönük testlerinin başladığını işaret etmişti.

Duyuru, dijital Euro karşılığında menkul kıymet ihracının ilk pilot uygulamasını temsil ediyor ve bankanın 27 Mart’taki başvuru çağrısının ardından başlatılan uygulamaya dayanıyor. Bugünkü duyuruya göre, önümüzdeki haftaları aynı girişimin bir parçası olarak benzer testlere devam edilecek.

Bankanın duyurusunda, dijital Euro’ya ilişkin çok bir ayrıntı yer almıyor ancak mevcut pilot programla dijital Euro’nun bireysel kullanımdan ziyade banakalar ve kurumsal oyuncuların kullanımına odaklandığı görülüyor.

Fransa Dijital Euro için Baskı Yapıyor

Banque de France’ın dijital Euro geliştirme konusuna özel olarak ağırlık verdiği biliniyor. İngiltere’nin AB’den ayrılmasını bekleyen Fransa, bu şekilde Almanya’dan sonra Avrupa bölgesinin ikinci büyük ekonomisi haline gelecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner