Yükleniyor...

SchiffGold: Türkiye En Büyük Altın Alıcısı Konumunda

En ünlü Bitcoin (BTC) eleştirmeni ve altın savunucusu Peter Schiff’in şirketi SchiffGold, yayınladığı bir makalede Türkiye’nin en büyük altın alıcısı olduğunu açıkladı.

schiffgold turkiye en buyuk altin alicisi konumunda

En ünlü Bitcoin (BTC) eleştirmeni ve altın savunucusu Peter Schiff’in şirketi SchiffGold, yayınladığı bir makalede Türkiye’nin en büyük altın alıcısı olduğunu açıkladı.

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) son verilerine göre, merkez bankaları Temmuz’da 27 tonun üzerinde altın satın aldı, ancak iki bankanın büyük satışları net küresel alımları 8,8 tona düşürdü.

8,8 ton net alım, Aralık 2018’den bu yana küresel merkez bankası rezervlerinde görülen en küçük artış oldu. 2020’nin ilk yarısında merkez bankasının net altın alımları yaklaşık 233 ton oldu. Bu, yıllık bazda %39 daha düşük bir oran. Hem 2018 hem de 2019’da merkez bankası alımlarının gücü göz önüne alındığında 2020’de alım oranlarının daha düşük olması bekleniyordu. Koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik kaos piyasayı da etkiledi.

Merkez bankası talebi geçen yıl 650.3 tondu. Bu, 50 yılın ikinci en yüksek yıllık alım seviyesiydi, 2018 net alımları 656,2 tondu.

Türkiye Rusya’yı Geride Bıraktı

Dünya Altın Konseyi, verilerini Uluslararası Para Fonu’na sunulan bilgilere dayandırıyor. Schiff Gold’un yeni yayınladığı makaleye göre son birkaç ayda görülen trendi sürdüren Türkiye, rezervlerini 19,4 ton daha artırarak en büyük altın alıcısı oldu. Bu, toplam rezervleri yaklaşık 602 tona çıkarıyor. Türkiye bu şekilde dünyanın en büyük altın alıcısı olarak Rusya’yı geride bıraktı.

AlJeezera’nın yakın tarihli bir raporuna göre, Türkiye bu yıl rekor altın üretimi görecek ve merkez bankasının 44 tonun tamamını satın alması bekleniyor. Makalede ifade edilenlere göre Türk Lirası bu yıl %20 düşüş yaşadı ve tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Analistler CNBC’ye, hızla daralan döviz rezervleri, enflasyon ve kur devalüasyonunun herhangi bir azalma belirtisi göstermediğini söyledi.

Bu yılın başlarında Rusya, 1 Nisan’dan itibaren altın alımlarını durduracağını duyurmuştu. Rusya, Temmuz ayına kadar bu taahhüdü yerine getirdi. Fakat bankada alımları yeniden başlatması için ciddi bir baskı vardı. Nisan ayı başlarında Rus bankaları, koronavirüs salgını nedeniyle altın ihracatının aksaması nedeniyle Rusya Merkez Bankası’ndan rezervleri için altın almaya devam etmesini istedi. Rus merkez bankası 29 Nisan’da yayınladığı bir mektupla, altın almaya devam etme ihtiyacı görülmediğini ancak hem küresel altın piyasasında hem de bankacılık sektöründeki durumu izlemeye devam edileceğini söyledi.

Çin Halk Bankası ise arka arkaya 10. ayda herhangi bir altın alımı bildirmedi. Çin’in sessiz kalması ve ardından bir anda rezervlerde büyük bir artış ilan etmesi nadir yaşanan bir olay değil.

Altın Varlıklarını Genişletmeyi Planlıyorlar

Dünya Altın Konseyi 2020 Merkez Bankası Araştırması, küresel olarak merkez bankalarının %20’sinin 2020’de altın varlıklarını genişletmeyi planladığını ortaya koydu:

“Negatif faiz oranları gibi ekonomik çevre ile ilgili faktörler, planlanan bu satın almaların ezici etkenleriydi. Bu, altının kriz zamanlarında güvenli bir liman olma rolü ve temerrüt riskinin olmaması ile desteklendi.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner