Yükleniyor...

Son Dakika! ABD Yıllık Enflasyon Verisi Açıklandı! Nisan 2023

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD), yıllık enflasyon oranı yüzde 4,9 ve aylık enflasyon oranı yüzde 0,4 olarak açıklandı.

abd enflasyon

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), yıllık enflasyon oranı yüzde 4,9 ve aylık enflasyon oranı yüzde 0,4 olarak açıklandı.

Küresel ekonomideki etkileriyle son iki yıldır gündemden düşmeyen ABD, ülkedeki enflasyon oranlarını düşürmek ve ABD dolarının gücünü artırmak istiyor. Bu kapsamda ABD, uzun soluklu bir faiz artışı modeline devam ediyor. Ancak ülkedeki bankacılık krizi ve resesyon endişeleri, ABD’nin faiz artışında vitesi düşürmesini öne çıkarmıştı. Bu kapsamda ABD, ayın başında 25 baz puanlık bir faiz artışına gitmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Faiz kararının hemen ardından gelen enflasyon verilerine göre, ABD’de 2023 Nisan yıllık enflasyonun yüzde 4,9 seviyesinde olduğu açıklandı.

ABD Nisan 2023 Enflasyon Verileri

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), kripto yatırımcılarının yakından takip ettiği 2023 Nisan enflasyon oranlarını açıkladı. ABD’de Nisan ayının yıllık enflasyonu yüzde 4,9 seviyesinde olurken, aylık enflasyon oranı yüzde 0,4 oldu.

ABD’de geçtiğimiz ayın enflasyon verileri, yıllık yüzde 5 ve aylık yüzde 0,1 olarak açıklanmıştı. Bu veriler, küresel ekonomide ve kripto para piyasasında bir nebze de olsa rahatlamaya yol açtı. Ancak Fed, henüz enflasyon savaşının bitmediğini ve faiz artışının devam edeceğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekti.

Daha sonrasında gelen 25 baz puanlık faiz artışının da etkisiyle, 2023 Nisan enflasyon beklentileri şekillenmişti. Beklentiler, yıllık yüzde 5 seviyesinde gelmesi yönünde olurken, aylık yüzde 0,4 seviyesine çıkacağı yönündeydi.

Açıklanan bu enflasyon oranları, Fed’in önümüzdeki dönemlerde alacağı faiz kararlarına da ışık tutacak. Fed Başkanı Jerome Powell, sonraki kararlar için piyasanın takip edileceğini söylemişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x