Yükleniyor...

SWIFT, Blockchain Konsorsiyumu R3 Tech ile İşbirliği Yapıyor

Küresel bankacılık ödemeleri ağı SWIFT, kurumsal Blockchain yazılım firması R3'ün GPI çözümü ile platformlarının bağlantı kurmasını sağlayacak olan Proof-of-Concept (PoC) algoritmasını kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.

SWIFT ve Blockchain Teknolojisi

Küresel bankacılık ödemeleri ağı SWIFT, kurumsal Blockchain yazılım firması R3’ün GPI çözümü ile platformlarının bağlantı kurmasını sağlayacak olan Proof-of-Concept (PoC) algoritmasını kullanmaya başlayacaklarını açıkladı. 30 Ocak’taki Paris Fintech Forumu’nda konuşan CEO Gottfried Leibbrandt, SWIFT’nin R3’le birlikte Proof-of-Concept (PoC) işbirliğini resmen ilan edeceklerini söyledi.

SWIFT ve Ripple Çekişmesi Yeni Bir Boyut Kazandı

SWIFT CEO’su açıklamayı SWIFT’in küresel bankalararası ağına Blockchain ile rakip olarak lanse edilen Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile birlikte olduğu panelde yaptı. Garlinghouse kısa bir süre önce günlük olarak yaptıkları işin SWIFT’in yaptığı işle aynı olduğunu söylemişti. Ağında 10.000 banka bulunan SWIFT, geçen yıl birçok Blockchain temelli pilot çalışmaya katılmıştı. Pilot çalışmalarla eski para gönderim mimarisi yeniden düzenlenemedi. SWIFT’den yapılan basın açıklamasına göre, R3 platformunu kullananlar artık GPI bağlantısı aracılığıyla ödemelerini yetkilendirebilecek. Ayrıca, GPI bağlantısının tamamlanması durumunda GPI ödemeleri kullanıcı bankalarına yerleştirilecek ve kredi onayı ile tekrar ticaret platformlarına rapor verebilecekler. PoC zamanla diğer DLT platformlarının yanı sıra DLT olmayan ve e-ticaret işlem platformlarını destekleyecek şekilde genişletilecek. SWIFT’in GPI’sı sınır ötesi ödemelerin şeffaflığını artırmayı hedefliyor.

Kısa süre önce Corda Ağı’nı piyasaya süren R3, açık kaynak kodlu Blockchain platformu Corda’yı ve iş odaklı bir şirket olan Corda Enterprise’ı geliştirmek için işbirliği yapmak üzere çeşitli endüstrilerden 300’ün üzerinde ortak edindi. Corda son aylarda oldukça yüksek düzeyde benimsenmeye başlandı. Sadece 2018 Aralık ayında, R3’ün Corda merkezli Euro Borç Çözümü, canlı bir ticaret işlemini başarıyla tamamlamak için Alman-Fransız-Hollanda banka üçlüsü tarafından kullanıldı. Japonya’nın dev finansal hizmetler şirketi SBI Holdings, Asya’daki Corda kullanımını artırmak için R3 ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bununla birlikte 26 Fransız şirketi ve beş büyük banka, Corda’yı kullanarak Müşteri Tanıma (KYC) testini tamamladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x