Hamas'tan Filistin Direnişine Bitcoin ile Destek Talebi • Coinkolik
Yükleniyor...

Hamas’tan Filistin Direnişine Bitcoin ile Destek Talebi

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, destekçilerine Bitcoin (BTC) kullanarak para göndermeleri için çağrıda bulundu.

Hamas Filistin Bitcoin

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, destekçilerine Bitcoin (BTC) kullanarak para göndermeleri için çağrıda bulundu. Bitcoin ile destek talebi 29 Ocak’ta Hamas’ın İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın sözcüsü olan Abu Obeida’nın resmi Telegram hesabı üzerinden yapıldı. Abu Obeida, Filistin direnişi destekçilerine Bitcoin para birimini kullanılarak direnişin finansal olarak desteklenmesi için davette bulundu. Sosyal hizmet kolu tarafında Dawah ve askeri kanadı tarafında İzzeddin el-Kassam Tugayları’na sahip olan Hamas, ABD de dahil olmak üzere Avrupa Birliği, birkaç ülke ve uluslararası kuruluşlar tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor. Türkiye, Rusya ve Çin, grubu terör örgütü olarak görmeyen büyük dünya güçleri arasında yer alıyor.

Bitcoin İsrail Ablukasını ve Ambargosunu Aşabilir

Hamas, Filistinli milliyetçi siyasi parti El Fetih’e karşı 2006’da yapılan parlamento seçimlerindeki güç mücadelesini kazanmasından bu yana Gazze Şeridi’ni yönetiyor. Hamas’ın zaferinin ardından İsrail ve Mısır’ın havadan ve denizden ablukaya alınan Gazze’deki insanlar temel ihtiyaçlarını giderme konusunda ciddi şekilde sorunlar yaşıyor. Abu Obeida’nın Bitcoin ile destek talebi, İsrail’in ablukasını ve ambargosunu giderek sıkılaştırmasından kaynaklanıyor. Bitcoin ile destek talebinin Katar tarafından Gazze’ye destek amaçlı yollanan mali bağış İsrail hükümeti tarafından engellenmesinden sonra gelmiş olması ise oldukça dikkat çekici olarak yorumlanıyor. Gazze Şeridi ablukasının yanı sıra, birçok Batılı ülke de Hamas’ı terör örgütü olarak görüyor. Bu da birçok küresel bankanın Hamas’a para aktarmasını engelliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x