Yükleniyor...

Verilere Göre Bitcoin (BTC) ve Kripto Paraların Suç Unsuru Olarak Kullanılma Oranı %1’in Altında

Yeni ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki son olumsuz yorumları “yasadışı kullanım” etrafında dönüyor

bitcoin suc kripto para

Yeni ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki son olumsuz yorumları “yasadışı kullanım” etrafında dönüyor. Bununla birlikte, üst düzey bir blockchain analiz firmasından gelen veriler, tüm kripto para birimi işlemlerinin %1’inden azının suç faaliyetleriyle ilgili olduğunu iddia ediyor. Eski Federal Rezerv Başkanının dijital varlık sınıfına ilişkin varsayımlarının neden temelden çok uzak olduğunu bu yazıda anlatmaya çalıştık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin (BTC) kendisinden önce var olan hiçbir şeye benzemeyen bir varlık ve para birimidir. Fütüristik teknoloji ve somut olmaması yani gerçek dünyadaki varlığın eksikliği, birçok kişiyi kripto para birimlerinden rahatsız ve şüpheci kılıyor.

İlk zamanlarda Bitcoin, uyuşturucu, çeşitli patlayıcılar, silah ve diğer yasadışı ürünlerle takas edildiği Silk Road isimli dark web pazarında kullanılmasıyla ünlendi. O zamandan beri, Bitcoin bir finansal varlık olarak olgunlaştı, dark web’de tercih edilen kripto para birimi olarak gözden düştü ve firmalar, BTC işlemlerini kökenlerine kadar takip etmeye başladığı için giderek daha düzgün hale geldi.

Suçla İlişki %1’in Altına Düştü

Bu firmalardan biri olan Chainalysis, potansiyel sahipleri, adresleri bağlamada blockchain verilerini incelemede o kadar etkili oldu ki, IRS ve Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere Birleşik Devletler hükümetinin birkaç şubesi, kripto para birimleri ve ilgili bilgiler hakkında daha fazla bilgi sağlamak için şirketle sözleşme yaptı. Firma kısa süre önce kripto para birimi suçuyla ilgili bir soruşturmanın bazı bulgularını açıkladı. Chainalysis’e göre, kriminal kripto para işlemlerinin sayısı sadece %0,34’e düştü.

Tek başına Bitcoin, transfer edilen değerde 10 trilyon dolara yaklaşıyor bu yüzden %0.34 göz ardı edilmesi gereken bir şey olmasa da, ABD Hazine Bakanı tarafından sunulan ilk kripto para birimi konuşmasında “yasadışı kullanımın” vurgusu biraz gereksiz kalıyor. Yellen, Bitcoin’in “kısıtlanması” gerektiğini söylüyor ve şu anda daha katı düzenlemeler düşünüyor.

Yellen, Hazine Bakanı olarak görevine daha yeni başlıyor ve kripto para konusundaki duruşu filizlenen finansal teknoloji üzerinde kalıcı etkiye sahip olabilir. Ayrıca, kripto suç verileri söz konusu olduğunda her şey güllük gülistanlık değil. Chainalysis, evden çalışan işletmelerin bu tür saldırılara karşı daha savunmasız olması nedeniyle fidye yazılımı saldırılarının yıldan yıla üç kat arttığını iddia ediyor.

Fidye yazılımı saldırıları başlatan siber suçlular, genellikle gizlilik odaklı bir altcoin olan Monero’ya güvenirler. Monero artık dark web’de tercih edilen ödeme para birimi ve diğerleri de bu yolu izliyor. Bugünlerde suçlular arasındaki fikir birliği, Bitcoin’in artık hükümetin radarında olması nedeniyle daha fazla iz bıraktığı söylemi etrafında oluşuyor. Daha fazla suçlu bunu anladıkça ve devlet kurumları onları bulmada daha becerikli hale geldikçe yasadışı kullanım azalacaktır. Belki o zaman, düzenleyiciler nihayet dijital defter teknolojisindeki değeri göreceklerdir.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x