Yükleniyor...

25 Bin Dolara Satılan Kötü Amaçlı Bitcoin ATM Yazılımı Korkutuyor!

Normal banka ATM'leri uzun zamandır suçluluların hedefinde.

Bitcoin ATM

Normal banka ATM’leri uzun zamandır suçluluların hedefinde. Son dönemde suçluların sıradan bir banka ATM’lerinden öte özellikle kripto paraları kabul eden Bitcoin ATM’lerine yöneldikleri görülüyor.

Trend Micro güvenlik araştırmacılarına göre, yer altı pazarlarında Bitcoin ATM’lerini hedefleyen bir kötü amaçlı yazılım keşfedildi. 25.000 ABD Doları bedelle satılan kötü amaçlı Bitcoin ATM yazılımı, kullanıcıların ABD Doları, İngiliz Sterlini veya Euro karşılığında ABD Doları olarak 6.750 değerinde Bitcoin satın almalarını sağlayan bir hizmet açığı.

Kripto para satın alımları Yakın Alan İletişimi (NFC) veya kötü amaçlı yazılım alıcılarına sağlanan Europay, Mastercard ve Visa kartları kullanılarak yapılıyor.

Standartlaşma Yoksunluğu

Siber güvenlik araştırmacıları, Bitcoin ATM’leri ile ilgili standartlaşma eksikliğinden dolayı bu problemin baş gösterdiği görüşünde.

Trend Micro’nun kıdemli araştırmacılarından Fernando Merces Bitcoin ATM’lerinin normal ATM’lerden farklı olarak bir doğrulama veya güvenlik standardından mahrum olduğunu söylüyor. Örneğin, işlemler için bir ATM kredi veya banka kartı gerektirirken Bitcoin ATM’si kullanıcı kimliği doğrulaması için cep telefonu numarası ve kimlik kartlarının kullanılmasını gerekiyor.

Trend Micro araştırmacıları, yaptıkları araştırmalar sonrası, kötü amaçlı yazılım satıcısının 100’den fazla temasta bulunduğu bilgisine ulaştılar. Bu, kötü amaçlı Bitcoin ATM yazılımının yaygınlaşabileceği anlamına geliyor. Satıcı aynı zamanda gelir paylaşımı esasına göre ilgili taraflara ortaklıklar öneriyor. Bundan dolayı durumun daha da kötüleşmesinden korkuluyor.

Bitcoin ATM’lerinin Sayısı

Şu anda dünya çapındaki 3.500’den fazla Bitcoin ATM’sinin olduğu belirtiliyor. Kötü amaçlı Bitcoin ATM yazılımları dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilir, ancak yazılımın sahibi yazılımını yalnızca İngilizce, Rusça ve Almanca konuşulan pazarlarla sınırlı tutuyor.

Bunun temel nedeni ise Bitcoin ATM’lerinin yarısından fazlasının ağırlıklı olarak İngilizce konuşulan ülkelerde olmasından kaynaklanıyor. Elbetteki Almanca ve Rusça konuşulan ülkelerdeki ATM’lerin sayısı da bir hayli fazla.

Birleşik Krallık gibi İngilizce konuşulan pazarlardaki mevcut Bitcoin ATM’sinin sayısının 2.166 olduğu tahmin ediliyor. Rusya Federasyonu, Ukrayna gibi Rusça konuşulan pazarlarda ise 72 noktada Bitcoin ATM’si bulunuyor. Önemli sayıda Almanca konuşulan ülkeler arasında bulunan Avusturya ve İsviçre’de ise sırasıyla 153 ve 29 lokasyonda Bitcoin ATM’si bulunuyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x