Yükleniyor...

AB Maliye Bakanları, Dijital Avro Odaklı İlerliyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanları, Brüksel'de düzenlenen bir toplantının ardından dijital avro hakkında açıklamalarda bulundu.

AB

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanları, Brüksel‘de düzenlenen bir toplantının ardından dijital avro hakkında açıklamalarda bulundu.

Blockchain teknolojisinin giderek artan popülaritesi, beraberinde yeni kapıların da açılmasına yol açtı. Bu kapılardan birisi de ülkelerin dijital para birimine geçmek istemesi oldu. Kripto para birimlerinin aktif kullanımı, geleneksel fiat para birimlerinin güncellenmesi gerektiğini düşündürttü. Bu kapsamda AB, dijital avro üzerinde yoğun mesai harcıyor. Son olarak AB maliye bakanları, dijital para biriminin boyutları üzerinde tartışmak amacıyla düzenli olarak toplanmaya başladı.

AB Maliye Bakanları, Dijital Avro Toplantılarını Sürdürüyor

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin maliye bakanları tarafından oluşturulan Eurogroup, dijital avro toplantılarını sürdürüyor.

Eurogroup, potansiyel dijital para biriminin siyasi ve toplumsal boyutlarını masada incelemek amacıyla düzenli olarak toplandığını bildirdi. Bakanlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital avro konusundaki ilerlemesini detaylı inceliyor. Bakanlar tarafından paylaşılan bildiri, şunları belirtti;

“Eurogroup, dijital bir avronun tanıtılmasının yanı sıra ana özellikleri ve tasarım seçeneklerinin siyasi düzeyde tartışılması ve alınması gereken siyasi kararlar olduğunu düşünüyor.”

Bakanlar grubu, dijital para biriminin çevresel etkilerine, mahremiyet alanına, finansal istikrar durumuna ve ilgili mevzulara yönelik konulara odaklandı.

Ayrıca grubun üyeleri, mevcut tartışmalara katkıda bulunmaya hazır olduğunun da altını çizdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x