Yükleniyor...

ABD Düzenleyicilerinden DeFi Token’larına Düzenleme mi Geliyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komiseri Hester Peirce; DeFi token'larının hisse senedi benzeri faydalar sağlasa da bir şeyi başkasına vermenin, bir şeyi satmaktan farklı olduğuna inandığını söylüyor.

ABD Menkul Kiymetler ve Borsa Komisyonundan DeFi Tokenlarina Duzenleme mi Geliyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komiseri Hester Peirce; DeFi token’larının hisse senedi benzeri faydalar sağlasa da bir şeyi başkasına vermenin, bir şeyi satmaktan farklı olduğuna inandığını söylüyor. Peirce, bunun bir sonucu olarak, düzenleyici yapı ve bu token’ların kurumsal yönetişimi nasıl etkileyebileceği hakkındaki sorulara çözüm arandığını belirtiyor.

LA Blockchain Zirvesi’nde konuşan Peirce, bunların kişisel görüşlerini olduğunu söyledi. Pierce, birçok merkeziyetsiz finans (defi) platformu tarafından kullanılan yönetişim token’larının menkul kıymet olarak ele alınması sorusuna böyle anıt verdi.

Bunun yerine Peirce, “komisyonda aynı gerçeklere ve koşullara benden farklı bakabilecek başka insanlar da var” uyarısında bulunmasına rağmen, “insanların token’ları nasıl dağıtmayı düşündükleri konusunda SEC’in kararının gerekli olduğunu” öne sürdü.

Nitekim yıl boyunca, SEC de dahil olmak üzere ABD düzenleyicileri, Amerika Birleşik Devletleri yetki alanındaki ICO’lar aracılığıyla fon toplamaya dahil olan bireyleri ve kuruluşları takip ettiler.

ABD Menkul Kıymetler Yasası’nın 5 (a) ve 5 (c) maddelerine atıfta bulunarak düzenleyiciler, oyun platformu Unikrn de dahil olmak üzere bu tür birçok kişi ve kuruluşu, 2017 ICO’larıyla ilgili menkul kıymet düzenlemeleri ihlalleri iddiasıyla suçladılar. 6,1 milyon dolarlık para cezası ile birlikte, bunun yenilikçilere yanlış mesaj gönderdiği söylenmişti.

Peirce kripto para çevrelerinde sert para cezaları uygulamak yerine, kendi deyimiyle “güvenli liman” yaklaşımını tercih etmesiyle biliniyor. Bu plan kapsamında kripto para şirketlerine, SEC menkul kıymetler yasalarının iddia edilen ihlalleri için harekete geçmeden önce, yetkilerini topluluklarına devretmeleri için üç yıl süre verilecek.

Ancak, Finder’ın yakın tarihli ‘Kripto Para Tahminleri Raporu’ na göre paneldeki uzmanların çoğunun, defi endüstrisinin önümüzdeki on iki ay içinde kendi kendini düzelteceğine inandığı ortaya çıkıyor. Örneğin bir panelist, Okcoin’den Jason Lau COO’sunun “defi için uzun vadeli görünüm olumlu ancak yolda pek çok engel olacağını söylüyor” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x