Yükleniyor...

Alman Mahkemesi Bitcoin’in Yasal Statüsünü Sorguladı!

Yakın zamana kadar, Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), bir finansal aracı olarak Bitcoin'i sınıflandırdı.

Almanya Bitcoin

Yakın zamana kadar, Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), bir finansal aracı olarak Bitcoin’i sınıflandırdı. Ardından mahkeme bu sınıflandırmayı reddetti ve kripto para biriminin Alman Bankacılık Yasası (KWG) şartlarına göre bu tanıma uymadığına karar verdi.

Bunlarla birlikte,  Berlin Temyiz Mahkemesi Eylül ayında yerel bir Bitcoin ticaret platformunun işletmecisine karşı cezai takibatı reddetti. Alman İcra Dairesi müdürü, BaFin iznini almadan Bitcoin gibi finansal araçların ticaretini kolaylaştırmak için bir yöneticiyi tutuklamıştı.

Berlin-Tiergarten Bölge Mahkemesi, sanıklara kamu hizmetleri yapmaları kararını vermiş olsa da Berlin Bölge Mahkemesi, BaFin’in Bitcoin’in yasal statüsünü yanlış yorumladığını belirterek kararı tersine çevirdi. Berlin Temyiz Mahkemesi’nin 4. Ceza Dairesi, Alman makamlarının ceza yasasının kapsamını, bankacılık eylemleriyle senkronize etmeden Bitcoine genişlettiklerini teyit etti. Mondaq’a göre, bölge mahkemesinin kararını destekledi.

Kreditwesengesetz’nin (KWG) 1. Bölümü’nü (11) alıntılayan temyiz mahkemesi, ne merkez bankasının ne de herhangi bir kamu makamının Bitcoin ihraç etmediğini belirtti. Mahkemeye göre dijital para, genel tanınma ve mal veya hizmetleri karşılaştırmak için kullanımına izin verebilecek sabit bir değerden yoksun. Bu nedenle, Mayıs 2018’de BaFin tarafından uygulanmakta olanın aksine, hesap birimleri ya da finansal araçların statüsünü kazanamıyor.

Karar ayrıca Almanya’daki Bitcoin’in alım ve satım işlemleriyle ilgili konulara ışık tuttu. Mahkeme, Bitcoin ticaretinin izinlere veya lisanslara tabi olmadığına ve dolayısıyla bir suç teşkil etmediğine karar verdi. Sadece bu gerçekler nedeniyle BaFin, uygulanan cezaların kapsamını genişletemedi.

Temyiz mahkemesi aynı zamanda federal yetkililerin sınırlarını aşmak için mali düzenleyiciyi de eleştirerek, özellikle ceza yasaları üzerinde bir değiştirici etki uygulandığına dikkat çekti.

Düzenleyici Tutarsızlıkları

Mahkeme kararı, her Avrupa ülkesinin Bitcoin yasasını yorumlama biçimlerindeki tutarsızlıkları derinleştirdi. Avrupa Birliği, 2016 yılında kripto para birimi yatırımlarını ve karlarını vergilendirmek için harekete geçti. Bununla birlikte, hükmü bir bütün olarak kripto para birimleri için herhangi bir tanımlama yapmış değil.

Euro Bölgesi’ndeki bireysel ülkeler, Bitcoin yargı bölgelerinde yasal bir statü kazandılar, ancak dijital para birimi hiçbir zaman kendi başına Avrupa çapında bir düzenleyici çerçeveye ulaşmadı.

Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), mahkeme kararından sonra KWG’yi değiştirmek adına yeni yasal hükümler oluşturmak için milletvekilleri ile bir araya gelmedikçe kripto paralara yatırım yapan veya ticaretini yapan kişileri cezalandıramayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner