Yükleniyor...

“Alphabet’in Ardından Bitcoin’in (BTC) de Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaşabilir”

VanEck'in dijital varlık direktörü Gabor Gurbacs, yakın zaman önce Bitcoin'in (BTC) toplam piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşabileceğini söylemenin imkansız olmadığını ima etti.

Bitcoin 3

VanEck’in dijital varlık direktörü Gabor Gurbacs, yakın zaman önce Bitcoin’in (BTC) toplam piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşabileceğini söylemenin imkansız olmadığını ima etti. Gurbacs’ın bu çıkışı Google’ın ana şirketi Alphabet’in 1 trilyon dolara ulaşmasının ardından geldi.

2007 yılında devlet kontrolündeki petrol devi PetroChina, 1 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket oldu ancak şirket piyasa değerini koruyamadı. Şimdiye kadar sadece dört ABD’li şirketin piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıktığı görüldü. Apple, 2018’de bu seviyeyi aşarken onu Amazon ve Microsoft takip etti ve şimdi bu şirketlerin arasında Alphabet de katıldı. S&P 500’ün değerinin yüzde 19’u Facebook ile birlikte du dört devden geliyor.

Yazının kaleme alındığı sırada Bitcoin’in toplam piyasa değeri 159 milyar dolar seviyesindeydi. Bu en büyük kripto paranın piyasa değerinin General Electric (103.41 milyar dolar), Tesla (92.55 milyar dolar) ve Netflix’in (148.4 milyar dolar) piyasa değerinden fazla olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin’in piyasa değerinin 1 trilyon doları aşması için her bir BTC’nin fiyatının 56.000 doların üzerine yükselmesi gerekiyor. Söz konusu fiyat seviyesi Bitcoin’in Aralık 2017’de 20.000 dolara ulaştığı düşünüldüğünde imkansız gibi görünmüyor.

Öte yandan Bitcoin’i halka açık şirketlerle karşılaştırmak adil olmayacaktır. Bitcoin’i daha çok altın gibi geleneksel varlıklarla karşılaştırmak gerekiyor. Şu anda altının piyasa değeri 8 trilyon dolar ve bu da Bitcoin’in çok daha fazla büyümesinin mümkün olduğu anlamına geliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x