Yükleniyor...

Altcoinler Neden Genellikle Bitcoin’i (BTC) Takip Ediyor?

Kripto para endüstrisi binlerce kripto para ile doludur.

Altcoinler Neden Genellikle Bitcoini BTC Takip Ediyor

Kripto para endüstrisi binlerce kripto para ile doludur. Bitcoin ise  neredeyse her zaman önden liderlik ediyor.

Şu anda 3.000’den fazla altcoin veya Bitcoin dışı kripto para birimi var. Genel olarak, altcoin fiyatları Bitcoin’inkini takip eder. Bunun nedeni, altcoin alıcılarının genellikle seçtikleri altcoin ile takas etmek için Bitcoin’i fiat para birimi ile satın almalarıdır.

Bitcoin, 2009 yılında kripto para birimi endüstrisinin doğuşunu getirdiğinden beri, ünlü kripto para varlığı pizza satın almak için kullanılırken; şimdi dünyanın en büyük altıncı para birimi haline geldi.

Ancak Bitcoin, kripto para birimlerinin tümünü kapsamaz; kripto para endüstrisinin ilk on yılında var olan kripto para birimlerinin sayısı katlanarak arttı. CoinMarketCap’te , Bitcoin haricinde artık 3,400 üzerinde altcoin’ler ve kripto para birimleri vardır. Ayrıca bunların birçok farklı kullanım durumları var.

Yine de çoğu zaman, altcoin fiyatları Bitcoin fiyatına yakından bağlıdır ve onu sıkı bir şekilde takip eder. Peki ama neden?

Bitcoin’in Kripto Para Piyasası Üzerindeki Hakimiyeti

Bitcoin’den sonra altcoin’lerin yükselmesinin arkasındaki temel neden, altcoin fiyatlarının genellikle Bitcoin’de ölçülmesidir. Lider kripto para varlığı 3.000’den fazla rakip tarafından kuşatılmış olabilir, ancak yine de tüm kripto para birimi piyasasının yarısından fazlasına sahip. Kripto para piyasasının bu hakimiyeti, Bitcoin’e çok fazla etki ve kontrol sağlıyor.

Sonuç olarak, bir altcoin’in değeri genellikle Bitcoin fiyatına göre ölçülür, bu nedenle Bitcoin düşerse altcoin’lerin fiyatı düşebilir ve tersine Bitcoin yükselirse altcoin’lerin fiyatı yükselebilir.

Para transferinin etkili yollarını oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanan bir şirket olan Wyre’nin CEO’su Michael Dunworth, “Genellikle bir lideriniz olacak ve herkes lideri takip ediyor çünkü hepsi birbirine bağlı” diyerek durumu özetlemişti.

Keşfedeceğimiz gibi, bu temel kural her zaman doğru değildir, ancak Bitcoin’in en büyük kripto borsaları için rezerv para birimi olarak hareket etmesi için de söylenecek bir şey var.

Borsalar için Rezerv Para Birimi Olarak Bitcoin

Glassnode’a göre, küresel olarak kripto para borsalarında 2,6 milyonun biraz üzerinde Bitcoin var. Haziran 2020’de, borsalarda tutulan toplam Bitcoin miktarı 2,310,466 ile yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Endüstrinin en büyük borsalarında Bitcoin çıkışında bir artış olduğunda, yatırımcılar bunu para birimi için olumlu bir işaret olarak görme eğilimindedir. Bunun nedeni, yatırımcıların Bitcoin’in bir birikim aşamasına girmesini beklemesidir, yani bir boğa piyasası köşede olabilir. Bu güven, rakip altcoin’lere sıçrayabilir ve daha geniş anlamda kripto para pazarına fayda sağlayabilir.

Birçok Neden Var

Gördüğümüz gibi, altcoin fiyatlarının genellikle Bitcoin’i takip etmesinin birçok nedeni var. Bununla birlikte, altcoin’ler değerde bir artış yaşarken bazen Bitcoin’in değerinin düşmesidir. Bunun temel bir nedeni de, dikkatli bir gözle yatırımcıların Bitcoin yatırımlarından para çekmesi ve bunun yerine vaat eden altcoin’lere dönmesidir.

Tersine, Bitcoin kendi başına bir boğa koşusu yaşarsa, yatırımcılar kendi başlarına bir yolculuğun tadını çıkarmak için lider kripto para birimine geri dönebilirler.

Bugün piyasada binlerce kripto para birimi olabilir, ancak Bitcoin halen lider olmaya devam edecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner