Yükleniyor...

Alternatif Stablecoin’lere Yönelim Artış Gösterdi

USDC'nin yaşadığı krizin ardından, majör statüsünde yer almayan alternatif stablecoin'lere yönelimde artış gözlemlendi.

alternatif stablecoinler

USDC’nin yaşadığı krizin ardından, majör statüsünde yer almayan alternatif stablecoin’lere yönelimde artış gözlemlendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Güne bomba etkisi yaratan USDC krizi, kripto endüstrisinde çalkantılara neden oldu. USDC ihraççısı Circle’ın 3.3 milyar dolarını Silicon Valley Bank’tan kurtaramadığını açıklaması üzerine, majör stablecoin’lerden çıkış yaşanmaya başladı. USDT, piyasa değerini 70 milyar doların üzerine sabitlerken, USDC, BUSD, USDD, DAI gibi stablecoin’lerin depeg olduğu gözlemlendi. Ayrıca yatırımcılar, USDT dışında, alternatif olarak henüz pek popülerlik kazanmamış stablecoin‘lere de yönelmeye başladılar.

Alternatif Stablecoin’lere İlgi Artıyor

Kripto para yatırımcıları, USDC’nin yaşadığı krizin ardından çökmesi karşısında şaşkına döndü. Ayrıca kripto para yatırımcıları, alternatif bir stablecoin aramaya da başladı.

Sabahın erken saatlerindeki USDC krizinden hemen sonra Binance, birkaç stablecoin’in paritelerini borsaya ekleyeceğini duyurdu. Topluluk tarafından olumlu karşılanan bu hamle, piyasanın toparlanması amacıyla kullanıcılara sunulan bir hizmet olarak gösterildi. Binance’in bu haberini Twitter’dan paylaşan CZ, her zaman birden fazla stablecoin’i desteklediklerini ve daha fazlasının geleceğini aktardı.

Majör olarak tabir edilen stablecoin’ler (USDT, BUSD, USDC, DAI), ABD’li düzenleyicilerin çeşitli baskıları ve bankaların iflas etmesi nedeniyle diken üstünde hareket etmeye başladı. Bu nedenle CZ, daha fazla stablecoin hizmeti sunarak yatırımcıların geniş çaplı hareket alanı bulmalarını sağladı.

Tekelleşen stablecoin piyasasında, majör olarak adlandırılan bu stablecoin’lere akan paralar, ABD’li düzenleyicilerin radarından kaçmıyor. Olası bir olumsuzlukta, bu stablecoin’lerdeki panik satışları ve çöküşler tüm kripto piyasasını etkileyebiliyor. Daha önce Terra krizinde yaşanan bu durum, şimdilerde USDC için konuşuluyor. İddialar arasında, USDC’nin çökeceği yer alıyor.

Tüm bu süreçlerin ortasında Binance, stablecoin piyasasının tekelleşmesini istemediklerini belirterek, geniş stablecoin yelpazesi sunmaya başladı.

Binance’in parite olarak borsasında listeleyeceği stablecoin’ler arasında, USDP ve TUSD da yer alıyor. Bu iki stablecoin, adları pek bilinmese de son yaşanan olayların ardından yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı.

Binance’in en çok yükselenler arasında stablecoin ihraççılarının olması da ayrı bir dikkat çekti. TUSD ihraççısı TrueFi’nin en çok yükselenler arasında birinci sırada yer alması ve LUSD stablecoin’inin ihraççısı Liquity’nin de güçlü bir yükseliş sergilemesi tesadüf olarak görülmüyor. Birçok yatırımcı, alternatif stablecoin’lere ve ihraççılarına yönelim sergilemeye başladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x