Yükleniyor...

Avrupa Birliği, Dijital Euro İçin Harekete Geçti

Avrupa Komisyonu, yakın bir zamanda merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında bir mevzuat önerecek.

Avrupa Birligi Dijital Euro Icin Harekete Gecti

Avrupa Komisyonu, yakın bir zamanda merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında bir mevzuat önerecek.

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro projesi, merkez bankası parasını dijital olarak kullanılabilir hale getirmeye odaklanıyor. Avrupa’da da bu doğrultuda farklı konu başlıkları ele alınıyor.

Dijital Euro için Çalışmalar Sürüyor

Avrupa’da dijital euro projesinin hayata geçirilmesi için mevzuat önerileri ve çalışma prensibiyle ilgili araştırmalar devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Komisyonu’nun yakında, vatandaşlar ve işletmeler için dijital bir euro sağlayan yasal bir çerçeveyle ilgili yasama önerisi ile çıkacağını söyledi.

cbdc

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta ise Avrupa Birliği’nin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) bireyler için işlem ve değer saklama limitlerine sahip olabileceğini söyledi. Ayrıca, dijital euro projesinin perakende ödemelere ek olacağını ve finansal sistemin işlevine bir meydan okuma olmadığını belirtti.

Dijital euronun iki yıllık incelemesi, Avrupa Merkez Bankası’nın bir merkez bankası dijital para birimi başlatmaya karar verip vermeyeceğinin bir göstergesiyle birlikte Eylül 2023’te sona erecek. Yasama önerileriyle CBDC projesinin devam etme olasılığının da arttığı bildiriliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner