Yükleniyor...

Borsa Listelemeleri: Kripto Paraların Akıbeti Ne Oluyor?

Aptos, Optimism, Mina gibi majör kripto projeleri, borsa listelemelerinde genellikle düşüş yönlü bir trend izliyor.

arbitrum

Aptos, Optimism, Mina gibi majör kripto projeleri, borsa listelemelerinde genellikle düşüş yönlü bir trend izliyor.

Kripto endüstrisinde, FOMO ve furya kavramları çok sık gündeme geliyor. Bu kavramlar, sektöre yeni giriş yapan kripto projelerinin popülerlik kazanmasını sağlıyor. Örneğin Aptos, aldığı milyonlarca dolarlık yatırımlar ile ön plana çıkmıştı.

Ancak bu tarz büyük kripto projeleri, airdrop‘ların ve beklentilerin ardından ilk borsa listelemelerinde fiyat bazlı düşüşler yaşamaya başladı. Bunun en büyük sebebi, borsa listelemesi öncesinde kripto para birimlerine sahip olanların, borsa listelemesinde satış yönlü hareket etmesi oluyor.

Borsa Listelemeleri Sonucunda Ortaya Çıkan Satış Baskıları

Özel satış, ön satış ve çeşitli yatırım dağıtımlarından geçen kripto projeleri, sektörde yer almak amacıyla borsa listelemelerine başlıyor. Küçük çaplı kripto projeleri merkeziyetsiz borsaları tercih ederken, majör tabiriyle ortaya çıkan kripto projelerinin büyük borsalarda listelendiği gözlemleniyor.

Örneğin Aptos, Aptos Labs‘ın büyük yatırımlar alarak ve güçlü bir ekosistem oluşturarak ortaya çıkardığı bir kripto projesidir. Aptos, yarattığı furyanın da etkisiyle, Binance ve Huobi gibi büyük kripto borsalarında listelenerek adından söz ettirdi. Bu listelemelerin ardından, Aptos fiyatında büyük düşüşler yaşandığı gözlemlendi.

Bu düşüşlerin yaşanmasında, borsa listelemesi sırasında yaratılan satış baskısının önemli bir rolü bulunuyor. Ön satış, airdrop veya özel satış gibi listeleme öncesinde kripto para birimine sahip olan yatırımcılar, borsa listelemesi sırasında satış tahtasına yoğun bir baskı yaratıyor. Bu baskı sonucunda alımlar zayıf düşerek, kripto para biriminin listeleme fiyatının altına düşmesini sağlıyor.

Kripto para birimleri, borsa listelemeleri sırasında, borsaya ilk giriş için düşük bir dolaşım arzını tercih ediyor. Örneğin 10 milyar adetlik bir arzı olan kripto para birimi, Binance borsasında 100 milyon adetle listeleniyor. Bu durumda, dolaşım arzının az ve talebin fazla olması nedeniyle, borsa listelenmesi yüksek fiyatlardan gerçekleşiyor. Ancak ön satış, airdrop veya özel satış gibi öncesinde kripto para birimine sahip olan yatırımcılar, satış tahtasına yığın yaparak dolaşım arzını artırıyor. Dolaşım arzındaki artış, satış baskısının keskinliği ve panik havası, borsa listelemesi gerçekleştiren kripto para birimlerinde ciddi bir fiyat düşüşleri yaşatıyor.

Furya ve FOMO ürünü büyük kripto projeleri, borsa listelemelerine toplam arzıyla kolay kolay giriş yapmıyor. Toplam arzının yüzde 10‘una kadar bir dolaşım arzı planlayan kripto projeleri, zamanla veya listeleme sonrasında dolaşım arzını artırmaya yöneliyor. Bu her ne kadar proje için sağlıklı düşünülse de kısa vadede fiyat düşüşlerini meydana getiriyor.

Şimdiye kadar büyük bir FOMO yaratmayı başarmış ve Binance listelemesiyle büyük bir fiyat düşüşü yaşamış kripto projelerini sizler için derledik.

1- Optimism (OP) – Binance Listelemesi

optimism kripto

Ethereum ölçeklendirme projelerinden birisi olan Optimism, tıpkı diğer majör kripto projeleri gibi önce ekosistem oluşturmaya odaklandı. Çeşitli aktivite ve sosyal metrik oluşturan proje, piyasaya çıktıktan sonra kripto para birimini çıkardı. OP adıyla ortaya çıkan kripto para birimi, büyük bir bekleyiş ve büyük bir FOMO yaratarak gündemde yer edindi.

Optimism, uzun soluklu planlamayla oluşturduğu ekosistemi ve büyük beklentiler yaratan yerel token’ı ile borsaların da dikkatini çekmeyi başardı. Binance, 1 Haziran 2022 tarihinde OP’yi listeledi. Ancak, 18 Haziran 2022 tarihine gelindiğinde, OP tarafında büyük bir çöküş yaşanmış oldu.

Optimism OP

OP, 1 Haziran 2022 tarihindeki Binance listelemesinde, yaklaşık 2.2 dolara kadar yükselerek büyük bir FOMO yarattı. Ancak tarih 18 Haziran’a geldiğinde, OP’nin fiyatının 0,396 dolar seviyesine düştüğü görüldü. OP, Binance listelemesinin ilk günündeki tepe noktasıyla, yaklaşık 18 gün sonraki fiyatı arasında yüzde 82’lik bir düşüş gerçekleştirmiş oldu.

2- Aptos (APT) – Binance Listelemesi

Aptos gorseli

Ethereum ölçeklendirme projelerinden bir diğeri olan ve Solana‘nın yerini alacağı konuşulan Aptos, kripto endüstrisinde en büyük FOMO‘yu yaratan projelerden birisi oldu. Kripto yatırımcıları, büyük yatırımlar alan ve güçlü bir ekosistem oluşturan Aptos’a yoğun ilgi gösterdi. Geliştirici ekip Aptos Labs, mainnet ile birlikte kripto para biriminin de piyasaya düşmesini tercih etti. Bu durum, beklentilerin ve toplulukların önceden hazır olmasına yol açtı.

Solana‘nın da ekosistemini bünyesine çeken ve ekosistem token’ı APT için borsa listeleme planları yapan Aptos, Binance adımıyla beklentileri masaya aldı. Binance, 19 Ekim 2022 tarihinde APT’yi listeledi. APT her ne kadar listelendiği fiyatın altını görmese de, ilginç bir şekilde tepe noktası oluşturarak yatırımcılara mağduriyet yaşatmıştı.

19 Ekim 2022 tarihindeki Binance listelemesinde APT, tam 100 dolar seviyesine kadar yükseldi ve burayı en yüksek fiyat bölgesi (ATH) olarak işaretledi. Yine aynı gün APT, geri çekilmeler yaşadı ve fiyat 7 dolar seviyelerine kadar düştü. İlk listeleme esnasında 100 dolardan 1000 TL’lik alım yapan bir yatırımcı, 7 dolar seviyesine düştüğünde sadece 70 TL’lik bir yatırıma sahip oldu.

Aptos (APT)

Aptos, Binance listelemesinde 100 dolar seviyesine kadar yükselip 7 dolara kadar düşmüş ve yatırımcıları içeriye almıştı. Ayrıca Aptos, 29 Aralık 2022 tarihinde, 3,0660 dolar seviyesine kadar düşmüş ve tepkileri üzerine çekmişti. Sonrasında yaşanan bir Aptos boğası, APT fiyatını 20 dolara kadar yükseltmiş, ancak yine de 100 dolar seviyesine ulaşılamamıştı.

3- Mina (MINA) – Binance Listelemesi

mina protocol

Bir döneme damga vuran popüler kripto projesi Mina, dünyanın en hafif blockchain’i olma özelliğiyle ve ZK teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. CoinList aracılığıyla kripto endüstrisine giriş yapan Mina, çok kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmayı başardı. Birçok kripto yatırımcısı, Mina’nın tıpkı Ethereum gibi büyük ses getireceğini düşünüyordu.

Düşük boyutlardaki blockchain ağı ve güçlü ağ aktivitesiyle Mina, ekosistem oluşturmak ve topluluğunu genişletmek amacıyla yoğun bir mesai harcamaya başladı. Bu kapsamda popüler proje, Binance listelemesi gerçekleştireceğini duyurdu. Haber, Mina’nın yolculuğuna başlayacağı anlamına geliyor gibi bir görüntü gösterdi. Binance, 10 Ağustos 2021 tarihinde Mina‘yı borsasında listeledi.

Mina (MINA)

Mina, Binance listelemesine 2.481 dolar seviyesinde giriş yaptı. Popüler kripto projesi, diğer projelerin aksine listelenir listelenmez bir düşüş yaşamadı. Mina, 11 Kasım 2021 tarihine gelindiğinde 6,684 dolar seviyesine yükselmiş ve burayı en yüksek zirve noktası olarak belirlemişti. Tarih 18 Haziran 2022‘ye geldiğinde, Mina’nın fiyatı 0,546 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu düşüş, büyük beklentiler içerisine giren Mina yatırımcılarını tedirgin etti.

Sıradaki Listeleme: Arbitrum

arbitrum kripto

Daha önceki majör coin’lerin Binance listelemelerine bakıldığında, ağırlıklı olarak beklentilerin altında kaldıkları gözlemlendi. Büyük beklentiler, güçlü yatırımlar, kapsamlı ekosistemler ve ileriye dönük hedefler ile Binance’te listelenen kripto paralar, çeşitli etmenler ve satış baskıları nedeniyle güçlü düşüşler yaşadı. Ancak büyük projelerin ortaya koyduğu kalite, daha sonrasında sert ve keskin yükselişler yaşamalarının da önünü açtı.

Son olarak Arbitrum, 23 Mart tarihinde birçok borsada listelenecek. Binance’te, Arbitrum listelemesine katılan borsalardan birisi oldu. Geçmiş verilere ve geçmiş projelere bakıldığında, büyük beklentiler içerisinde listelenecek olan Arbitrum’daki fiyat durumu merak konusu oldu. Ön satış, airdrop, özel satış ve dolaşıma düzenli arz girişleri gibi etmenler, borsa listelemesi alan kripto projeleri için önemli kriterler olarak öne çıkıyor. Arbitrum da büyük bir airdrop gerçekleştirmiş ve yaklaşık 1.2 milyar adetlik ARB token’ı dağıtmıştı. Listeleme sırasında 1-2 dolar seviyelerinde başlayacağı konuşulan Arbitrum, geçmişteki projelerin hareketlerini sergilerse başlangıçta düşüş sergileyebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner