Yükleniyor...

BTC’nin Çöküşü: Kripto Piyasası Neden Düşüyor?

Bitcoin'in (BTC), 25 bin dolar seviyesini aşamamasından bu yana düşüş devam ediyor, kripto piyasasının düşüşünü hangi olaylar tetikledi?

btc

Bitcoin’in (BTC), 25 bin dolar seviyesini aşamamasından bu yana düşüş devam ediyor, kripto piyasasının düşüşünü hangi olaylar tetikledi?

Son haftalarda özellikle de Çin taraflı gelen olumlu haberler üzerine kripto piyasası yukarı yönlü bir ivme yakalamıştı. Giderek yükselen BTC fiyatı ise, kripto yatırımcısında büyük bir güven yaratmıştı. BTC’nin 15.500 dolar seviyelerinden 25.200 dolar seviyelerine yükselme sürecinde birçok altcoin’de sert yükselişlerde gözlemlendi. Fakat son günlere dönüp baktığımızda ise, geçtiğimiz haftalardaki iştahlı kripto yatırımcılarını göremiyoruz.

Peki ya haftalardır yükseliş ivmesini sürdüren BTC’nin önünü hangi faktörler kesti?

1- Kripto Piyasasının Doygunluğa Erişmesi

Geçtiğimiz sürece dönüp baktığımızda ise BTC’nin, 15.500 dolar seviyelerinden 25.250 dolar seviyelerine kadar güçlü bir yükseliş gösterdiğini görüyoruz. Özellikle de, 15.500 dolar seviyelerinden 21.500 dolar seviyelerinde kadarki yükselişin ne kadar iştahlı olduğu göze çarpıyor. Piyasanın “Boğa” eğilimli olduğunu ise, 21500 dolar seviyesini test eden BTC‘nin o noktadan destek alarak daha da yükselmesi gösteriyor. Geçmiş süreçte hem güçlü bir direnç hem de güçlü bir destek olarak çalışan 25.250 dolar seviyesinin denenip defalarca satış baskısı görmesi, kripto piyasasının doygunluğa eriştiğinin bir belirtisi oldu.

Ekran Resmi 2023 03 08 14.07.20

2- Fed Taraflı Haberler

BTC’nin düşüş yönlü en büyük tetikçilerinden olan Fed haberleri, kripto yatırımcısında büyük endişe yaratmıştı. Özellikle de giderek yaklaşan Fed toplantısı, kripto piyasasındaki satış baskısını artırmıştı. Fed başkanı Powell’ın 7 Mart tarihinde gerçekleştirmiş olduğu konuşma ise, o sürece kadar BTC fiyatını sarsan etkenlerden biriydi. Fed yetkililerinden gelen söylemler, Fed’in bankalar için kripto sektörünee dair uyarılarda bulunması, BTC‘yi düşüşe iten ana faktörlerden biri oldu. 22 Mart tarihinde Fed’in açıklayacağı faiz kararı ise, daha şimdiden kripto yatırımcısında korku uyandırmış durumda.

fed 1663774903915 1663774904150 1663774904150

3- BUSD Krizi

BTC düşüşünü tetikleyen ana unsurlara baktığımızda ise, BUSD’un skandal olayları göze çarpıyor. Dünyanın en popüler ve en çok işem hacmine sahip kripto borsası Binance’ın Stablecoin’i BUSD tarafından birçok olumsuz haber geldi. Diğer bir popüler kripto para borsası Coinbase’in BUSD’u askıya alma kararı, BUSD tarafında gerçekleşen inanılmaz orandaki para çekim işlemleri, Paxos ve SEC skandalı derken kripto piyasasının düşüşü başlamış oldu. Fiyat bakımından doygunluğa erişen BTC’nin düşüşe geçmesini “BUSD Krizi”, temel analiz şeklinde desteklemiş oldu.

DKQTOOC2WBO2XE3YB6OISDX2GE

4- Silvergate Darbesi

Silvergate‘in SEC’e bildirmiş olduğu “denetim raporları” sorunu, kripto piyasasının düşüşünü harlamış oldu. Denetim raporları konusunda sıkıntı yaşadığını bildiren Silvergate, artık Coinbase’in radarına girmişti. Coinbase, yaptığı açıklamayla birlikte, Silvergate ödemelerini kabul etmeyeceğini bildirmişti. Ardından Silvergate’in hisselerinde büyük düşüş görülmesi, BTC’nin düşüşe devam etmesinde pay sahibi oldu.

1960x0

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner