Yükleniyor...

Coinbase Yeni Bir Dava İle Karşı Karşıya

Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan bir davada, Coinbase’in KYC denetimlerine ilişkin biyometrik veri toplama uygulamalarının yasaları ihlal ettiği iddia edildi.

dava

Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan bir davada, Coinbase’in KYC denetimlerine ilişkin biyometrik veri toplama uygulamalarının yasaları ihlal ettiği iddia edildi. 

1 Mayıs 2023’te Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, Coinbase’in Illinois’in Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası’nı (BIPA) ihlal ettiğini iddia ediyor. Şikayete göre, Coinbase’in biyometrik verileri toplarken kullanıcıların iznini alması gerekiyordu. 

Coinbase Tarafından Henüz Açıklama Gelmedi

Coinbase, diğer merkezi borsalar gibi kullanıcıların geçerli bir kimlik kartını taramalarını ve bir selfie yüklemelerini talep ediyor. Daha sonra bu bilgileri, yüz eşleşmesini onaylamak için ve kullanıcının yüzünün biyometrik şablonunu oluşturmak için kaydediyor. 

Coinbase’in KYC uyum prosedürünün hukuka aykırı olduğunu iddia eden şikayet, şirketin biyometrik veri tabanının hacklenmesi durumunda kullanıcıların kimlik hırsızlığına karşı hiçbir korumaya sahip olmayacağını söylüyor. Ayrıca, borsanın başarılı KYC kontrollerinin hemen ardından kullanıcıların biyometrik verilerini kalıcı olarak imha etmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor. 

Bununla birlikte Coinbase’in verileri toplama amacı, ne kadar süreyle saklayacağı, ne kadar süreyle kullanacağı ve nasıl kalıcı olarak imha edeceği konusunda bilgi vermesi bekleniyor. 

Dosyalama, borsanın biyometrik bilgilerin kalıcı olarak imha edilmesi için bir saklama programı ve yönergeler belirleyen, kamuya açık yazılı bir politikası olmadığını savunuyor. 

Michael Massel isimli davacı, kasıtlı BIPA ihlali başına 5.000 dolar veya kasıtsız ihlal başına 1.000 dolar tazminat talep ediyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner