Yükleniyor...

Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi, Bitcoin’i Nasıl Yönetecek?

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, Bitcoin'e yönelmesiyle kripto topluluğunu ikiye böldü.

BlackRock Bitcoin ETF

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, Bitcoin’e yönelmesiyle kripto topluluğunu ikiye böldü.

ABD’li düzenleyici kurum olan SEC’nin kripto üzerindeki baskıları, kripto para piyasasını dip bölgelere çekmişti. Binance ve Coinbase‘e açılan davalar sonrası, altcoin’lerde yüzde 30’a yakın düşüşler görüldü. Tam bu esnada, dünyanın en büyük varlık yöneticisi kriptoya can suyu oldu. BlackRock, spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunarak dikkatleri üzerine çekti.

Ancak BlackRock‘ın başvurusu sonrasında, Bitcoin’in forklanacağı ve BlackRock’ın piyasada manipülatif bir etkiye sahip olacağı tartışılmaya başlandı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi, Bitcoin’i nasıl yönetecek?

BlackRock: Bitcoin’e Yeni Hükümdar

Portföyünde barındırdığı 10 trilyon dolar varlıklar ile dünyanın en büyük yatırım şirketi olan BlackRock, kimileri tarafından dünyanın sahibi olarak lanse ediliyor. Dünyayı yönettiği düşünülen şirket, lobicilik faaliyetlerinde ve politik hamlelerde önemli bir güce sahip.

1988 yılında New York’ta kurulan şirket, kuruluşundan yalnızca 33 yıl sonra en güvenilir ve en büyük varlık yöneticisi olarak adından söz ettirdi. BlackRock, önceki süreçlerine bakıldığında, krizleri fırsata çevirmesiyle ve bu fırsattan kendisine pay çıkarmasıyla biliniyor. 2008 krizinde Fed’e sunduğu desteği fırsata çeviren yatırım şirketi, dünya çapında kriz yönetimi danışmanlığı vermeye başlamıştı.

BlackRock, gücünü ve etkisini zorlu durumlarda gösteriyor. Böylelikle şirket, dahil olduğu alanda kendisini ön plana çıkarmayı başarıyor. Ayrıca BlackRock’ın özellikle ABD’deki lobicilik faaliyetlerinde aktif söz sahibi olduğu koşuluyor. Nitekim 10 trilyon dolara yakın bir varlığı yöneten şirket, ülkelerin atacağı adımları da yakından takip ediyor.

BlackRock’ın yatırım yaptığı bazı ürünler savaşlarda ve politik eylemlerde kullanılıyor. Ayrıca BlackRock, Dünya Sağlık Örgütü gibi çeşitli kuruluşlara da desteğini sürdürüyor. Yani yatırım şirketi, bir yandan dünyanın düzenini değiştirecek yatırımlarda bulunurken, diğer tarafta dünyanın düzenini korumaya çalışıyor. BlackRock, dünyaya yön veren şirketlerden birisi olarak gösteriliyor.

Böylesine büyük bir güç, geçtiğimiz günlerde Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. BlackRock, Bitcoin’e resmi olarak adım atmış oldu. Ancak SEC, kripto para piyasasına yaptığı baskıyla gündemde yer ediniyor. SEC’nin bu ETF ürününü kabul edip etmeyeceği tartışılsa da beklentiler Bitcoin ETF’in piyasaya sürüleceği yönünde. Ayrıca tartışmalar arasında, BlackRock’ın Bitcoin’de bir forklanmaya yol açacağı ve böylelikle kendisine ait bir Bitcoin oluşturacağı yer alıyor. BlackRock, Bitcoin’e mi hükmedecek?

BlackRock, Bitcoin’e Hükmedecek mi?

Dünyaya hükmeden varlık yöneticisi BlackRock, spot Bitcoin ETF başvurusuyla sektöre adım attı. SEC’nin bu ETF’i 6 ay içerisinde onaylaması bekleniliyor.

BlackRock’ın hamlesi, kripto sektörünü ikiye bölmüş durumda. Birçok kişi bu hamlenin Bitcoin’e boğa koşusu yaşatacağını düşünse de bazı kesimlerden gelen olumsuz yorumlar dikkat çekiyor. BlackRock başvurusunda yer alan birkaç detayı öne süren kripto topluluğu, bu ETF başvurusunun Bitcoin açısından pek de iyi bir sonuç vermeyeceğini ileri sürdü.

Twitter kullanıcısı RamenPanda, şeytan ayrıntıda gizli başlığıyla bir gönderi paylaştı. RamenPanda, BlackRock’ın Bitcoin ağını kontrol etmek amacıyla forklamak istediğini iddia etti. 2017 yılına dikkat çeken Twitter kullanıcısı, BlackRock’ın hamlesinin ağ savaşı olduğunu söyledi. RamenPanda, yatırımcıların Bitcoin satın aldığını düşünerek iShare Bitcoin ETF alacağını ve böylelikle BlackRock’ın Bitcoin satacağını aktardı.

Bitcoin Nakamoto Vision olarak yansıtılan bu durumda, BlackRock’ın Bitcoin’i forklayarak, kendisine ait bir Bitcoin oluşturmak istediğine yönelik söylentilerde artış yaşanıyor.

Ancak bu söylentilerin pek de anlam taşımadığını düşünenlerin sayısında da ciddi bir artış var. Konuyla ilgili görüşlerini Coinkolik‘e aktaran İsmail Hakkı Polat, şunları söyledi;

Bitcoin sadece kodlardan oluşan teknolojik bir konsensus değil, topluluğuyla savunulan sosyal bir konsensus modelidir. O yüzden, Bitcoin’e BlackRock gelecek ve forklayacak gibi söylemlerin çok fazla bir anlamı yok. Eğer böyle bir şeyi yapmaya yeltenen olursa ofsaytta kalır. Bence tam tersine BlackRock bu topluluğun potansiyel olarak kullanmak istiyor.

Polat’ın da bahsettiği gibi Bitcoin, ağ yapısı olarak ve katılımcıları olarak oldukça güçlü bir yapıya sahip. Eğer BlackRock, Bitcoin’i forklarsa, topluluğu beraberinde götürmekte zorlanabilir. Bitcoin olduğu yerde kalacak ve ortaya çıkacak diğer Bitcoin sadece yansıma olarak devam edecek.

Bitcoin’de Karar Aşaması: BlackRock

Satoshi Nakamoto’nun merkezi yönetimle basılan fiat paralara karşı alternatif olması amacıyla çıkardığı Bitcoin, büyük bir devrime imza attı. Tüm dünya, Bitcoin ve beraberinde gelişen blockchain teknolojisine perde aralamaya başladı. Bu durum öyle büyüdü ki dünyaya hükmeden BlackRock’ın da dikkatini çekti.

BlackRock, hiçbir yatırımını şansa bırakmaz ve kendi imajını zedeleyecek işlere kalkışmaz. BlackRock’ın daha önceki yatırımlarında da hep söz sahibi olduğu görülüyor. Böylesine güçlü bir şirket, şimdilerde Bitcoin’i hedef almış durumda. Her ne kadar Bitcoin için yükseliş sinyali taşısa da bu durum, ilerleyen dönemlerde merkeziyetsizlik algısını riske sokabilir.

Bitcoin ağı, madencilerin çoğunluğuna göre farklılık sergileyebiliyor. Örneğin Ordinals metinleri, çoğunluk madencilerin onaylamasıyla hayata geçirilmişti. Gündeme düşen BlackRock iddiaları da buradan esinleniyor diyebiliriz. BlackRock, eline geçirdiği Bitcoin ağını, kendince yürütmek istiyor olabilir. Ancak Bitcoin, böylesine bir merkezi güce karşı boyun eğecek gibi görünmüyor.

Olası bir Bitcoin çatallamasıyla birlikte, ortaya çıkacak BlackRock Bitcoin‘i, topluluğun desteğini pek de alamayacak gibi görünüyor. Çünkü daha önce Bitcoin Cash ve Bitcoin SV de benzer şekilde ortaya çıkmıştı. Ancak bu dijital varlıklar, Bitcoin’i tahtından etmeye yeltenemedi bile.

Bu nedenle BlackRock, Bitcoin’i ele geçirmekten ziyade, Bitcoin’i topluluğuyla birlikte yönetmek isteyecektir. Yatırım şirketi, burada gerçekleştireceği yatırımlar ile birlikte kurumsalları Bitcoin’e taşıyacak ve topluluğun ilgisini üzerine çekecek. BlackRock, ılımlı yaklaşımıyla birlikte Bitcoin’de Elon Musk gibi bir figür haline gelebilir.

Eğer forklama gerçekleşir ve Bitcoin BlackRock‘ın eline geçerse, bu durumda merkeziyetsizlik kavramının yitirileceği ve küresel çapta tartışmaların şiddetleneceği söylenebilir. Çünkü Bitcoin, fiat para birimleriyle diğer borsa hisselerinden farklı yapısıyla beğeniyi üzerine çekiyor.

BlackRock‘ın ETF adımı elbette henüz onaylanmadı, ancak Bitcoin‘de, büyük bir karar aşaması bizleri bekliyor gibi görünüyor. Yine de Nakamoto’nun şu sözlerini hatırlatmakta fayda var;

Umarım, vatandaşlar kendilerini mahkum edenin bu sistemlerin merkezi olarak kontrol edilen doğası olduğunu bir gün anlayacaklar. Sanırım ilk defa merkeziyetsiz ve güvene dayalı bir sistem deniyoruz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner