Yükleniyor...

Ekonomist Emre Alkin: “Altının Altında Kalmayalım”

Ekonomist Emre Alkin, podcast kanalında yaptığı yayınlarla piyasaların güncel durumuna dair bilgiler veriyor.

Feno 1 1 scaled

Ekonomist Emre Alkin, podcast kanalında yaptığı yayınlarla piyasaların güncel durumuna dair bilgiler veriyor. Son yaptığı yayınların birinde de geleneksel yatırım araçlarından altın ile ilgili güncel gelişmeleri paylaşan Alkin, güvenli liman varlığının son zamanlardaki çıkışı ve yükselme nedenleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Aman Altının Altında Kalmayalım”

Emre Alkin pandemi öncesi ve sonrasındaki altının durumunu değerlendirerek şöyle söyledi:

“Pandemi öncesinde altın fiyatları Merkez Bankasının yaptığı satışlar ve ABD dolarının gücü sebebiyle 1500 dolar seviyelerindeydi. 2011-2012’de iki kez bin dolar seviyesine kadar da düşmüştü. Türkiye’de bu pek hissedilmemişti çünkü o dönemde dolar/TL de yükselişe geçmişti. 

Altın ilk defa İran-Irak savaşının başında ons başına 2 bin dolara kadar yaklaşmıştı. Buradan satın alanlar büyük bir bozguna uğradı ve ons başına fiyat 400 dolar seviyelerine kadar düştü. Bu bahsettiğim zaman 40 yıl önceydi, 2 bin dolar seviyesi 40 yıl sonra yeniden görüldü. 

Bu süreçte ise Türk Lirası hep devalüasyon yaşadı, altın yatırımı geleneksel halden yapısal bir takıntı haline dönüştü.”

Alkin, Rusya’da bulunduğu bildirilen Covid-19 aşı haberlerinin altına olan etkisini ise şöyle aktardı:

“Uzmanların belirttiği gibi altın hızla yükselerek 2 bin doları bile geçti ancak bu hızlı çıkışın ardından bir ter atma bekleniyordu ve o da Rusya’daki aşı haberi ile gerçekleşti. Konuştuğum tecrübeli bir uzman: “Altında değişen hiçbir şey yok, sadece kar realizasyonu oldu; yola devam ediyor.” diye yorum yaptı. 

Gerçekten de 1866 dolar seviyelerinden toparlanarak tekrar yükselmeye başlayan altın, Türkiye’deki yatırımcılara sadece iki saatlik bir alım fırsatı sundu diyebilirim, çünkü hemen yükseldi.”

Alkin, piyasaların her zaman fırsat sunduğunu; önemli olanın bunu doğru zamanda kullanabilmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Altında Neler Oluyor? Warren Buffett Etkisi

Bilindiği üzere altın ve Bitcoin karşıtı ünlü milyarder Warren Buffett, asla altına yatırım yapmam derken; şimdilerde altına yöneldi ve artık Bitcoin’den yana olacağı da konuşuluyor. Buffett’in geçmişteki söylemlerini hatırlayınca, eleştirilerin de ardı arkası kesilmedi.

Warren Buffett altın madenciliği şirketinin hisselerini alarak altın yatırımı yaptı. Bu durumun üzerine ‘Zengin Baba, Yoksul Baba’ adlı çok satan kitabın yazarı Robert Kiyosaki de yorum yaptı. Kiyosaki Twitter hesabında yaptığı açıklamada, bu durumun büyük bir değişim olduğunu ve ekonomik olarak orta sınıf ve alt sınıftakiler için sonuçları olabileceğini bildirdi.

“Warren Buffett altın ile ilgileniyor. BÜYÜK DEĞİŞİM. Sonsuza dek altın yatırımı yapmayacağını belirten Buffet, altın madenciliği şirketi Barrick’in hisselerini satın aldı. Altın ve gümüş yatırımcıları için harika bir haber. Fakir ve orta sınıf için korkunç bir haber. Ekonomi parçalanıyor. Altın, gümüş ve Bitcoin’iniz var mı?”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner