Yükleniyor...

Facebook, Kripto Parası ile Bitcoin’i Değil ABD Dolarını Değiştirmek İstiyor

Ted Livingston, Facebook'un ABD dolarını kendi kripto parasıyla küresel para birimi olarak değiştirme yolunda olabileceğini iddia etti.

Facebook Kripto Parası

Ted Livingston, Facebook’un ABD dolarını kendi kripto parasıyla küresel para birimi olarak değiştirme yolunda olabileceğini iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mesajlaşma uygulaması Kik’in kurucusu ve baş yöneticisi, Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı stablecoin projesinin WeChat benzeri bir proje olarak değerlendiriyor.

32 yaşındaki Kanadalı girişimci, Çinli WeChat gibi Facebook’un da ABD dolarını özel bir çevrimiçi ödeme sistemine taşımaya çalıştığını yazdı.

Böyle bir sistem insanların sadece para transferi yapmalarını kolaylaştırmayacak. Aynı zamanda işlem ücretlerini de düşürecek. Konuyla ilgili Livingston şunları yazdı:

WeChat, insanların istedikleri zaman paralarını almalarına izin verdi, ancak aynı zamanda insanların paralarını içeride tutmaları için daha fazla neden sundu: Su faturalarını ödemek, yiyecek almak, tatil rezervasyonu yapmak ve daha fazlası gibi. Yakında kimse parasını uygulamadan çekmek istemeyecek.

Para Transferi ve Ödemeler

Livingston, Facebook’un önümüzdeki günlerde uygulayabileceği üç olası adımı dile getirdi.

İlk olarak, şirket, Messenger, Instagram ve WhatsApp arasında birlikte çalışabilir bir ödeme arayüzü oluşturarak 689 milyar dolarlık bir para transferi pazarına giriş yapabilir.

İkincisi, Blockchain projesini pahalı bankacılık hizmetine gerek kalmadan Bitcoin gibi küresel bir finansal sisteme sokmak için entegre edebilir.

Üçüncüsü, kullanıcılarına günlük ödemelerini yapma yolları sunarak insanların paralarını platformun içinde tutmasını ve harcamasını sağlayabilir.

Facebook daha önce Hindistan’da WhatsApp ile ödeme hizmetini başlatma planını paylaşmıştı. Şu anda dünyanın en büyük para transfer pazarı Hindistan ve Hindistan’ı Çin takip ediyor. 2018’de Hindistan’da yapılan para transferinin toplam tutarı 80 milyar dolardı. Aynı yıl Çin’de ise 67 milyar dolarlık para transferi gerçekleştirildi. Meksika ve Filipinler’de ise bu rakam 34 milyar dolar.

Livingston, “Hindistan ivme kazandıkça Facebook hizmetini genişletebilir. İlk olarak para transferi tutarlarının yüksek olduğu diğer ülkelere. Belki Filipinler ve Mısır, ardından Meksika ve Vietnam.” dedi.

Facebook, Bitcoin’e Kafa Tutmuyor

Facebook’un para transferi hizmeti sunacak olması Bitcoin’in para transferi konusunda varlığını yitirdiği bir zamanda gerçekleşti.

Önde gelen kripto para birimi, merkeziyetsiz ödeme çözümlerinin bayrak taşıyıcısı olmasına rağmen fiyatındaki yüksek volatiliteden dolayı para transferlerinde kullanılamıyor. Örneğin, geleneksel geleneksel finans sisteminde yapılan 100 TL’lik bir para transferinde durum şu şekildedir: A kişisi 100 TL gönderirse, B kişisi 100 TL alır.

Bitcoin böyle bir istikrarı garanti edemez. Bu nedenle para transferi konusunda popülaritesi son derece düşük.

Şimdiye kadar medya raporları aynı sebepten dolayı Facebook’un stablecoin projesini ve Bitcoin’i birbirinden ayırdı. Bu da para transferi konusuydu. Buna karşın Bitcoin hem para hem de emtia olarak işlev görebilecek çok yönlü bir teknoloji olarak kaldı.

Livingston, Facebook’un stablecoin’inin dolar için Bitcoin gibi merkezi olmayan bir varlıktan daha büyük tehdit olduğunu belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x