Yükleniyor...

Fed, MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) Hamlelerini Dolaylı Yoldan Desteklemiş Olabilir

ABD Fed yönetiminin kripto para birimleri konusunda şüpheci olduğu biliniyor.

fed microstrategyin bitcoin btc hamlelerini dolayli yoldan desteklemis olabilir

ABD Fed yönetiminin kripto para birimleri konusunda şüpheci olduğu biliniyor. Ancak yakın zamanda merkez bankasının, borsada işlem gören bir fona (ETF) yaptığı yatırımla, ironik bir şekilde Bitcoin (BTC) bağlantılı batık tahvilin (junk bond) ilk uygulayıcılarından biri olabileceği ortaya çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçen yıl başlayan pandemi salgınının ardından Fed, diğerlerinin yanı sıra tahvil borsa yatırım fonlarına da nakit enjekte ederek piyasalara müdahale etti. Bankanın yatırımı, onu Bloomberg verilerine göre Mart ayı sonu itibarıyla kripto para bağlantılı SPDR Bloomberg Barclays High Yield Bond (JNK) ETF’inin dördüncü büyük sahibi yaptı.

9 Haziran’da MicroStrategy, BTC’ye daha fazla yatırım yapmasının önünü açmak için 500 milyon ABD doları değerinde batık tahvil teklifinde bulundu ve bu kripto para birimine daha fazla yatırım yapmak isteyen ancak çeşitli nedenlerle doğrudan satın alamayan yatırımcıları cezbetti.

ETF’ler, hisse senedi gibi bir borsada işlem gören ancak Bitcoin gibi belirli bir piyasayı veya varlığı izleyen finansal araçlardır. SPDR Bloomberg Barclays High Yield Bond ETF’inin yaklaşık %0.01’i MicroStrategy batık tahvillerine tahsis edildiğinden, bu teknik olarak FED’in tahvilleri elinde tutması koşuluyla, yazılım şirketinin gelecekteki Bitcoin yatırımlarını kolaylaştırdığı anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen Nisan ayında Bitcoin’in “son derece spekülatif bir varlık” olarak görülmesi gerektiğini söylediği açıklaması dikkate alındığında bu ABD merkez bankasının spekülasyona katkıda bulunduğu anlamına geliyor.

Ek olarak, iShares Broad USD High Yield Corporate Bond (USHY) ETF’inin MicroStrategy borcunun “küçük bir parçasına” sahip olan başka bir Fed yatırımı olduğu bildiriliyor.

MicroStrategy’nin fona dahil edilmesi hakkında yorum yapan Bloomberg Intelligence ETF analisti Athanasios Psarofagis, “oldukça küçük bir miktar” olmasına rağmen “bu kadar kısa sürede orada olduğunu görünce şaşırdığını” söyledi. Psarofagis ekledi:

“Sabit gelirli portföy yöneticileri, portföylerinde hangi tahvillere sahip olabilecekleri konusunda biraz takdir yetkisine sahipler, bu nedenle olası bir endekse dahil edilmeden önce küçük bir iksir ekleyebilirler.”

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, bu hafta başlarında Bloomberg’e “Bitcoin Wall Street’e ulaştı” dedi. “Benim görevim, 400 trilyon ABD doları değerindeki geleneksel varlıklar okyanusu ile 1 trilyon ABD doları değerindeki Bitcoin havuzu arasında bir kanal oluşturmak.”

Bununla birlikte, bazı piyasa gözlemcileri, tahvilin alıcılarına kripto para birimindeki doğrudan yatırımlara eşit faydalar sağlamadığını iddia ediyor. Finansal hizmetler şirketi ViableMkts’in CEO’su Christopher White, “Bir tahvilin sabit bir getirisi var, bu nedenle Bitcoin’in yukarı yönünü asla alamayacaksınız” dedi. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x